1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. K-PET KARIŞTI
K-PET KARIŞTI

K-PET KARIŞTI

Dev- İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, yazılı açıklamasında , K-PET hisselerinin devredilmediği ve artık K-PET'in, KİT konumunda olduğunu yineledi. KİT yasası gereği “Ortak Yönetim Kurulu”nun ‘Emek Kanadı’nın belirlendiğini açıklayan

A+A-

 

 

 

Dev- İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, yazılı açıklamasında , K-PET hisselerinin devredilmediği ve artık K-PET'in,  KİT konumunda olduğunu yineledi. KİT yasası gereği “Ortak Yönetim Kurulu”nun ‘Emek Kanadı’nın belirlendiğini açıklayan Seyis’in basın bildirisinin tam metni şöyle;

 

‘EMEK KANADI’ HAZIR

 

 

“K-PET’te gerçekleşen yasa dışı ihale sonrasında, ortaya çıkan yeni durumu geçen hafta değerlendiren sendikalarımız, K-PET’in OMW’ye ait %52 hisseyi de satın aldıktan sonra, “ihaleyi verdik” dedikleri şirketler ortaklığına “sattık” dedikleri %90 hisseyi hala devredemediğini ve K-PET’in şu anda %100 hissesinin İnkişaf sandığına ait olması sonucunda şirketin artık “Kamu İştirakli” olma durumundan çıkarak “Kamu İktisadi Teşebbüsü” statüsüne girdiğini ortaya koymuştuk.

 

Bu çerçevede, 9 Aralık 2011 (Cuma) tarihinde Genel Kurul niteliğinde toplanan çalışanlar, KİT Yasası gereği olması gereken komiteleri ve Şirketin en üst karar organı olacak olan “Ortak Yönetim Kurulu’nun Emek Kanadını” seçtiler.

 

DEV-İŞ Gn. Başkanı Mehmet Seyis’in başkanlığını yaptığı toplantıya tüm çalışanlar eksiksiz katıldı. Organlara seçilen isimler ise çalışanların %100 onayı ile seçildiler. Buna göre seçilenler şunlardır;

İşçi Meclisi – 1.Mustafa Soykan, 2. Yakup Aksüt, 3.Gürsel Şık.

İşçi Konseyi – 1.Levent Şentan,   2. Ali Kaplan,     3.Taner Aydın.

 

Ortak Yönetim Kurulu İşçi Kanadı;

1. Gökay Taygun,

2. Durdu İskender Orçan.

 

 

ÖZELLEŞTIRME İÇIN YOLA ÇIKTILAR, DEVLETLEŞTIRDILER.

 

“Eğri Gemi, Doğru Sefer” derler, K-PET’i Özelleştirme adına yapmadığını bırakmayan beceriksiz hükümetin geldiği nokta, istemeden de olsa K-PET’i Devletleştirmek oldu. Buna rağmen hükümet hala yasaları hiçe sayarak K-PET’e 3 kişilik (2’si Özel şirketten) bir Yönetim Kurulu atadığı bilgisi bize ulaşmıştır. Eğer bu işlem yapılmış ise yasa dışıdır ve geçersizdir. KİT haline gelen şirketin Yönetimi  37/1975 sayılı Yasaya göre seçilir ve yönetimde Emek ile Sermaye eşit temsil edilir.

 

YASALARA UYULMASI TALEP EDILECEK

 

Yasal ve geçerli Ortak Yönetim Kurulu’nun Emek kanadı işçiler tarafından seçilmiştir ve yarın (13 Aralık 2011 Salı gün) yasayı yürütmekle görevli Bakanlar Kurulu’nun başı olan Başbakana iletmek üzere, Sendika Başkanlarımız ve seçilen Ortak Yönetim Kurulu Üyelerimiz saat 10.00’da Başbakanlığa gideceklerdir.

 

Gerekli bildirim, Başbakanla görüşme olanağı olması halinde bizzat Başbakana, olanak olmaması durumunda ise, Başbakana iletilmek üzere verilecektir. Bu durumda %100 hisseye sahip İnkişaf Sandığının da 2 Ortak Yönetim Kurulu üyesi atayarak en erken zamanda tarafların bir araya gelip Yönetim Kurulu Başkanını seçerek K-PET’teki belirsizliğe son vermesi gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler