1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'K-PET ARTIK BİR KİT’TİR'
K-PET  ARTIK  BİR  KİT’TİR

'K-PET ARTIK BİR KİT’TİR'

Dev-İş ile Petrol-İş, K-Pet’in bir KİT olarak ve KİT Yasası’na göre yönetilmesini istedi. DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ve Petrol-İş Genel Başkanı Levent Şentan imzasıyla gönderilen ortak açıklamada, KKTC İnkişaf Sandığı’nın yüzde 52

A+A-

 

 

 

Dev-İş ile Petrol-İş, K-Pet’in bir KİT olarak ve KİT Yasası’na göre yönetilmesini istedi. DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ve Petrol-İş Genel Başkanı Levent Şentan imzasıyla gönderilen ortak açıklamada, KKTC İnkişaf Sandığı’nın yüzde 52 OMW hissesini satın alarak K-PET’in pozisyonunu yüzde 100 tam bir KİT haline getirdiği belirtildi, “Şaibeli ihale süreci ile yüzde 90 hisseyi sattık deseler de yasal olarak satış gerçekleşemedi ve bu hisseler de devredilememiştir” denildi. Açıklamanın tam metni şöyle;                              

 

"K-PET, KİT OLARAK YÖNETİLMELİ"

                           

“K-PET’i özelleştirme adına, 2 aydan bu yana şaibeli bir süreç yaşıyoruz. Hükümetin, şaibeli şekilde çeşitli işadamları ile görüşmeler yapması ile başlayan süreç, ihale mi değil mi? Belli olmayan bir satışla devam etmişti.

 

Tüm bunları değerlendiren DEV-İŞ’e bağlı sendikamız Petrol-İş henüz bu konuda ekonomik hiçbir işlem yapılmadan 14 Kasım’da mahkemeye başvurup Ara Emri talep etmişti. Ancak o günden bu yana geçen 24 günde mahkeme bu kadar önemli bir konuda bırakın Ara Emri vermeyi hala herhangi bir duruşma bile gerçekleştirmedi. Mahkemenin, bu anlaşılmaz tavrı sonucu olayda çeşitli oldu bittiler gerçekleşti.

 

K-PET  ARTIK  BİR  KİT’TİR

 

Bu sürede KKTC İnkişaf Sandığı %52 OMW hissesini de satın alarak K-PET’in pozisyonunu %100 tam bir KİT haline getirdi. Şaibeli ihale süreci ile %90 hisseyi sattık deseler de yasal olarak satış gerçekleşemedi ve bu hisseler de devredilememiştir. KİT’lerin %51 hissenin altına düşürülemeyeceği nedeniyle Yasal olarak devrinde sorunlar vardır. Bu durumda K-PET bir KİT olarak 37/1975 sayılı KİT Yasasına göre yönetilmelidir.

 

37/1975 sayılı KİT Yasasının  5/3 maddesi “KİT’lerde Emek ve Sermayenin eşit temsil edildiğini” ,

6/1 Maddesi işçilerin bir İşçi Meclisi oluşturacağını,

8/2 maddesi ise “KİT’lerin en yüksek karar organı olan Ortak Yönetim Kurulunda emeği temsil edenlerin seçimi” konularını öngörür.

 

Bu çerçevede, İnkişaf Sandığının hala daha gereği için girişim yapmaması üzerine, K-PET çalışanları kendi üzerlerine düşen “İşçi Meclisi” ve “Ortak Yönetim Kurulu” üyelerini belirlemek üzere bu gün (9/12/2011) saat 16.30’da işyerinde toplanacaklardır. Belirlenecek Ortak Yönetim Kurulu üyelerini ise önümüzdeki hafta içinde Salı günü İnkişaf Sandığı Başkanına bildirerek, gereğini yapmalarını talep edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler