1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. JAWA ALİ ‘ARADA’ KALDI
JAWA ALİ ‘ARADA’ KALDI

JAWA ALİ ‘ARADA’ KALDI

O bir Karadenizli… Kıbrıs’ta bir öğretmenle evli, iki oğlu var. Taksicilikten sonra emeklilik… Ama küçüklükten beri bir tutkusu var. Motosiklet.

A+A-

 

Tayfun Çağra

Honda motosiklet kullanılıyor ama ‘Jawa Ali’ diye biliniyor. Bunun nedenini anlatıyor Ali Yüksek, bir de ‘arada kalmasının’ hikayesini…

Bir laz fıkrası gibi… Bir insan arada niçin kalır, nasıl kalır… İlginç, komik ve düşündürücü bir ‘laz’ fıkrası…

 

O bir Karadenizli… Kıbrıs’ta bir öğretmenle evli, iki oğlu var. Taksicilikten sonra emeklilik… Ama küçüklükten beri bir tutkusu var. Motosiklet.

O, motosikletiyle Türkiye’yi birkaç defa turlamış… Hem de eşiyle birlikte… Çocuklar olduktan sonra artık olamamış bu geziler… En azından eşiyle birlikte geziler ama motosiklet tutkusu hep var Jawa Ali’nin… Şimdi motosiklet sevenlerle her ay turlar düzenliyorlar. Daha doğrusu Jawa Ali yapıyor bunları… Sanal ortamda da oluşturduğu platformla motosiklet kullanmanın inceliklerini öğretiyor, güvenli motosiklet kullanmanın nasıl olacağını anlatıyor.

NEDEN ‘JAWA ALİ’?

 

Asıl adı Ali Yüksek olan Jawa Ali’ye soruyorum;

“Neden Jawa Ali?”

Hemen başlıyor anlatmaya;

“Jawa motosikletler aslında ilk kez Çekoslovak markası olarak üretildi. İki zamanlı yani yağlı benzin kullanılıyordu… Ailemle Almanya’daydık… 1981’de Trabzon’a geldiğimizde bir Jawa motosiklet gördüm. Kırmızıydı. Motor Çek ama dizayn Türk. 1 ay bu Jawa’yla Türkiye’yi gezdim, sonra Almanya’ya döndüm. Almanya’dan gelişimde askere gittim. 1984’te Türkiye’ye geldiğimde ise garajda sakladığım Jawa’yı aldım, 2.5 ay yine Türkiye’yi dolaştım. 11 bin kilometre yol gittim. Aslında bu kilometreyi daha az zamanda dolaşmak lazım ama o zamanın iki zamanlı motosikletiyle 100 kilometrede bir mola vermek gerekiyordu.”

 

BİR TUR DAHA…

 

Jawa Ali, kendisine neden Jawa Ali dendiğine bir hikâye daha anlatarak devam ediyor;

Yine Almanya’dan geldiğinde bu kez kardeşi de 15 gün sonra Van araçla gelmiş Almanya’dan… Kardeşi geri döneceğinde akrabalar O’ndan kardeşinin yorulmaması için en azından sınıra kadar eşlik etmesini istemişler. O da “motosikletimi Van’ın arkasına koyalım, gidelim” demiş. Edirne sınırına kadar gelmişler. Kardeşi yola devam etmiş Almanya’ya… Jawa Ali ise Trabzon’da beklenirken O, Ege’ye inmiş, Akdeniz’e, daha sonra Anadolu’nun ortasına ve nihayetinde de Trabzon’a…

İşte bu gezilerden sonra adı Jawa Ali kalmış.

Ancak bir nedeni daha varmış bu ismi almasının… O da Ali’ler arasından ayırt edilebilmek için… “Hangi Ali?” diye sorduklarında ‘Jawa Ali’ dendiğinde BSA Ali’den veya başka Ali’lerden ayırt ediliyordu artık ve o gün bu gündür motosikleti Honda olmasına rağmen Jawa Ali olarak biliniyor.

 

PEKİ NEDEN ‘ARADA KALDI’?

 

Jawa Ali’nin başlığımıza da koyduğumuz “arada kaldı” sözcükleriyle alakalı bir hikâyesi var. Bu hikâye KKTC yurttaşı da olmasından kaynaklanan bir hikâye…

Trabzonlu olduğunu söylemiştik ama burada evli, burada yaşıyor. Karadenizli motosikletçiler O’nu Trabzon’da kurdukları derneklerinin başkanı yapıyorlar. “Tam bir laz hikayesi” diyor Jawa Ali de… “Ben burada oturuyorum ama Karadeniz motosikletçileri başkanıyım.”

Devam ediyor anlatmaya…. “Bir tur düzenlendi… Gürcistan’a gideceğiz. Sen de gel, vize kalktı, sorun çıkarsa da biz oranın Belediye Başkanı’yla konuşuruz geçersin dediler. Gittik, Türk sınırından geçtik ama Gürcistan sınırında elimdeki KKTC pasaportuna baktı adam, “pasaport, pasaport” dedi. “Bu pasaport değil” dedi. Yanımda TC de yok, meğer vize henüz kalkmamış, karar alınmış ama kalkmamış daha… Belediye Başkanı’na da soruldu ama “ben bişey yapamam” dedi. Geçemedim, arkadaşlar geçti, ben geçemedim. Arada kaldım, Türkiye sınırına döndüm. Oradan da Türkiye’ye geçemedim, arada kaldım. Çünkü Türkiye’den çıktım ama başka bir yere gitmediğim için “bu adam nereden geldi, havadan mı düştü!” diye sınırda kaldım. Ne o tarafa gidebilirim, ne bu tarafa geçebilirim.

Nihayet Gümrük Müdürü oralardaymış da yardımcı oldu. “Ben sizin gibi aykırı tipleri severim, size yardımcı olmak isterim” deyip yardımcı oldu da arada kalmaktan kurtuldum diye hem anlatıyor hem de gülüyor Honda sürücüsü Jawa Ali…  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler