1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI İÇİN MADRİD ÇAĞRISI
İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI İÇİN MADRİD ÇAĞRISI

İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI İÇİN MADRİD ÇAĞRISI

Kıbrıs’tan CTP-BG ve EDEK’in katıldığı Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nin sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs paragrafında; sorunların federal çözümle ortadan kalkacağı vurgulandı.

A+A-

 

 

Kıbrıs’tan CTP-BG ve EDEK’in katıldığı Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nin sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs paragrafında; sorunların federal çözümle ortadan kalkacağı vurgulandı. Konuşma yapan Özdil Nami, uluslar arası toplumdan ve AB’den, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tutulmasını istedi.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de 4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısında CTP-BG adına konuşma yapan Özdil Nami, "Kıbrıs müzakerelerinde bugüne kadar sağlanan ilerlemelere saygı duyulmalı ve iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüme ulaşmak için ciddi bir şekilde müzakere edilmeye devam edilmeli” dedi. Nami, Kıbrıslı Türkler üzerindeki her türlü izolasyonun kaldırılması, AB ve uluslararası toplumun verdiği sözleri tutması konusunda Sosyalist Enternasyonal’in tarafları çözüme teşvik etmesi konusunda çağrıda bulundu.

CTP-BG’nin, “Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz arama çalışmaları ve bunun bölgemizdeki ekonomik ve siyasi istikrara etkileri” başlıklı sunumunda, Kıbrıs’taki müzakere sürecinin ne aşamada olduğu anlatıldı. Çalışmaları süren doğalgaz ve petrol aramalarıyla ilgili ortaya çıkan yeni durumun bir yandan fırsatlar yarattığına dikkat çekilirken bir yandan da ortaya çıkan çatışma ihtimali üzerinde duruldu ve Kıbrıs dışındaki ülkelerin çıkar çatışmaları tartışıldı. Bu konudaki tüm sorunların federal bir çözümle ortadan kalkacağı vurgulanarak bir sonraki Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi’nin Kıbrıs’ta toplanması konusunda çağrı yapıldı.

 

SONUÇ BİLDİRGESİNDE ‘KIBRIS’ PARAGRAFI

 

CTP-BG’nin talebiyle sonuç bildirgesine yer alan Kıbrıs paragrafında, mevcut statükonun kabul edilemez olduğu ve müzakerelerin bugüne kadar çözümle sonuçlanmamasının hayal kırıklığı yarattığı, Kıbrıs sorununun çözümünün bölgedeki barış, istikrar ve ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağlayacağı ifade edildi. Ayrıca Kıbrıs’taki ilgili taraflara adil çözüm ve adanın birleşmesi için çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunuldu.

 

İLERİCİ HAREKETLERE FON VE PROJE DESTEĞİ

 

İspanya Sosyalist Partisi’nin ev sahipliğinde, 15 ülkenin katılımıyla Madrid’de gerçekleşen toplantılara Kıbrıs’tan CTP-BG ve EDEK katıldı. Toplantılarda, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde başlayan ilerici hareketlerin, Avrupa tarafından gerek fon gerek projelerle nasıl desteklenebileceğini tartışıldı. Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz aramalarının da konu olduğu oturumlarda bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanması için işbirliği yapılması konuları irdelendi. Filistin-İsrail çatışmalarının sonlanmasını isteyen komite, iki ülkenin birbirini tanıması konusunda çağrıda bulundu.

 

TC MADRİD ELÇİLİĞİ’NE ZİYARET

 

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ile Parti Meclisi ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Armağan Candan toplantıların ardından ziyaretlerini sürdürdü. İkili, TC Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu ile de görüşerek, Kıbrıs’taki gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

2009 yılından beridir Sosyalist Enternasyonal üyesi olan CTP-BG, başta Akdeniz Komitesi olmak üzere, birçok komitede yer alıyor ve yılda iki kez gerçekleşen konsey toplantılarına düzenli olarak katılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler