1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İZOLASYONLAR CAS İLE ÇÖZÜLEBİLİR'
İZOLASYONLAR CAS İLE ÇÖZÜLEBİLİR

'İZOLASYONLAR CAS İLE ÇÖZÜLEBİLİR'

Üniversiteler Spor Federasyonu Başkanı Beyhan Gürgöze, spordaki izolasyonların CAS’ta çözülebileceğini belirtti.

A+A-

 

 

İstanbul’da Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği CAS (Spor Tahkim Yüksek Kurulu) ile ilgili konferansa katılan Üniversiteler Spor Federasyonu Başkanı Beyhan Gürgöze, spordaki izolasyonların CAS’ta çözülebileceğini, medyanın bu konuda önemli bir görevi olduğunu ve devletin spor politikasının bu konu olması gerektiğini belirtti.

 

Necmi Belge 

 

Kuzey Kıbrıs spor gündemini 15 Kasım 1983’de KKTC’nin ilanı ile meşgul eden spordaki izolasyonları aşma çalışmaları hukuksal zemine taşınmaya çalışılırken, bu konunda 2002 yılından beri büyük bir çaba gösteren Üniversiteler Spor Federasyonu Başkanı Beyhan Gürgöze konu ile ilgili olarak, YENİDÜZEN’in sorularını yanıtladı.

Bir süre önce İstanbul’da Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği CAS ile ilgili konferansa da katılan Gürgöze, spordaki izolasyonların CAS’ta (Spor Tahkim Yüksek Kurulu) çözülebileceğini söyledi.

Gürgöze bunun nedenin, CAS’ın öncelikle bir hukuk yolu ve uluslararası kurallara göre işlevi olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

İzolasyon ve ambargolara karşı izlenecek yolun CAS üzerinden olması gerektiğini düşündüğünü belirten Gürgöze, hedef olarak da IOC’ne (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) karşı hukuksal bir hareket tarzı oluşturulması gerektiğini savundu.

 

CAS (SPOR YÜKSEK TAHKİM KURULU) NEDİR?

CAS’ın, dünyada spordaki hukuksal sorunların görüşüldüğü bağımsız bir mahkeme olduğunu anımsatan Gürgöze, bu kurulda hiçbir siyasi veya politik düşünceye yer vermeden kararlar ürettiğini belirtti.   

Gürgöze, IOC charterine göre, dünyada her insanın spor yapma hakkını kullanarak, Kuzey Kıbrıs’taki siyasi kimlik sorunundan dolayı uygulanan izolasyon ve ambargoların kaldırılmasının ancak, yine bağımsız yargı ve kurulların kararlarıyla aşılabileceğini inandığını vurguladı.

 

2004 ATİNA OLİMPİYATI ÖRNEĞİ 

2004 Atina Olimpiyatları’nda böyle bir sorun yaşandığını anımsatan Gürgöze, Atina Olimpiyatları öncesinde Yugoslavya’nın dağılması sonucu oluşan siyasi çıkmazlardaki sorunları aşmada bir çıkış yolu bulunduğunu söyledi.

Bu çıkış yolunun, olimpiyatlara katılan ve derece alan sporcuların kürsüye olimpiyat bayrağı ile çıktıklarını ve ulusal marş olarak da Olimpiyat marşının çalındığını, bu yöntemin Kuzey Kıbrıslı sporculara da uygulanabileceğinin altını çizdi.

 

“ÖNCE İÇ HUKUK DENENMELİ”

Bu sürecin önce, iç hukuk yolları denenerek başlatılması gerektiğini ifade eden Gürgöze, bu konunda uzmanlardan lojistik destek alınmasını önerdi.

Özellikle, Türkiye’nin CAS yargıçlarından olan Kısmet Erkiner ve ekibi ile hareket edilmesi gerektiğini, burada sonuç alınamaması halinde İsviçre Federal Mahkemesi ve son olarak da AİHM’e başvurulmasının gerektiğini ve bunun uzun bir süreç olduğunu vurguladı.

 

“MEDYA İTİCİ GÜÇ OLMALI”

Gürgöze, bu konunda yazılı ve görsel medyaya çok önemli bir görev düştüğünü dile getirirken, yapıcı ve itici bir güç olarak konuyu takip etmek ve gündemde tutması gerektiğini belirtti.

Bu konunda medyanın, devletin bir spor politikası olmasına destek vermesi ayrıca iktidar, muhalefet siyasi güçlerini ve  sivil toplum örgütleri baskı güçlerini harekete geçirip, birlikte  bir vizyon yaratılması ve bu düşünceyi  ileriye götürmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1059 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler