1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İZBUL BAŞBAKANI GÖREVE ÇAĞIRDI
İZBUL BAŞBAKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

İZBUL BAŞBAKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, CTP Girne Milletvekili Salih İzbul “Mahkemenin Dome Hotel çalışanlarıyla ilgili kararı” konusunda konuştu. İzbul, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü’nün “kişisel ihtirasları yüzünden” V

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda,  CTP Girne Milletvekili Salih İzbul “Mahkemenin Dome Hotel çalışanlarıyla ilgili kararı” konusunda konuştu. İzbul, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü’nün “kişisel ihtirasları yüzünden” Vakıflar’ı büyük zarara soktuğunu savunarak, Başbakan’ın görevden almasını; Sayıştay’ın da konuya el atmasını istedi.

 

İzbul, “yaşananların, UBP’nin yasa tanımazlığını ve padişahlık rejimi uygulamaya çalıştığını gösterdiğini” savundu.

 

Salih İzbul, Dome Hotel’de yaşanan süreci ve çalışanların katılımıyla kurulan işletme ortaklığını anlatarak, 15 Mayıs 2008’de işletme ortaklığı kurulurken sözleşme imzalandığını ve 5 kişilik yönetim kurulu oluşturulduğunu; 70 işçiye kıdem tazminatlarının ödenmesinin de 4 taksitte yapılmasının taahhüt edildiğini anlattı.

 

İzbul, 1. taksitin CTP döneminde ödendiğini; 2009 iktidar değişikliğinden sonra “Vakıflar İdaresi başına atanan kişinin keyfi bir kararla ödemeleri durdurduğunu” öne sürdü.

 

70 kişinin açtığı davayı kazandığını; Yüksek Mahkeme’nin de Kaza Mahkemesi’nin kararını onayladığını ifade eden Salih İzbul, tazminatlar o gün ödenseydi 1 milyon 352 bin 366 TL olduğunu ancak ödenmediği için bu yılın Nisan ayına kadar 523 bin TL faiz eklendiğini anlattı. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü’nün “inadı yüzünden” vakıfların büyük zarara sokulduğunu savunan Salih İzbul, ödenecek rakama her ay 16 milyon lira eklendiğini belirtti.

 

İzbul, “genel müdürün kişisel ihtirasları için Vakıflar’ı büyük zarara uğrattığını; bu rakamı cebinden ödemesi ve derhal görevden alınması gerektiğini” öne sürerek, Başbakan’a çağrıda bulundu. Salih İzbul, Sayıştay’ın da olaya el atmasını istedi.

 

Kendi parasını alamayan çalışanların ihtiyaçları için bankalardan borç almak zorunda kaldığını anlatan Salih İzbul, yaşananlardan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü kadar hükümetin ve Başbakan’ın da sorumlu olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler