1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İYİ Kİ DOĞDUN FİKRET!
İYİ Kİ DOĞDUN FİKRET!

İYİ Kİ DOĞDUN FİKRET!

Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen açılış töreninde şairin ailesi, dostları ve okurları buluştular ve çiçek bahçesine yasemin ve nergis ekti

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türk Şair Fikret Demirağ’ın 72. Doğum Günü Etkinlikerli çerçevesinde 10 Ocak akşamı Naci Talat Vakfı’nda düzenlenen etkinlikte üç yazar örgütü (Kıbrıs Yazarlar Sendikası, Türkiye Yazarlar Sendikası,  Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği) adına yapılan konuşmaların ardından, ortak bildiri okudu ve ödül törenine geçildi. Beril Bozkurt ve Atakan Sarı’nın gerçekleştirdiği müzik dinletisinin ardından şairin şiirleri okundu ve doğum günü pastasının mumları eşi Emine Demirağ tarafından üflendi.

 

ANIT MEZARI AÇILDI

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Demirağ’ın, 72. doğum günü etkinlikleri çerçevesinde anıt mezarının açılışı da yapıldı. Rıdvan Arifoğlu tarafından tasarlanan anıt mezarda şairin  “Şiirin Vaktine Mezmur” şiiri, doğal bir kaya üzerine kazınmış zeytin ağacı figürü ve şiir dinletisi konsepti içinde çiçek bahçesi ve ziyaretçilerin oturacağı bank bulunuyor. Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen açılış töreninde şairin ailesi, dostları ve okurları buluştular ve çiçek bahçesine yasemin ve nergis ekti. Törende K.T. Sanatçı ve Yazarlar Birliği adına Neşe Yaşın ve etkinlikler çerçevesinde adada bulunan Türkiye Yazarlar Sendikası yönetim kurulundan C.Hakkı Zariç birer konuşma yaptı.

 

FİKRET DEMİRAĞ ŞİİR ÖDÜLÜ GÖKEL VE ŞAKALLİ’NİN

 

Kıbrıs Yazarlar Birliği ve K.T Sanatçı ve Yazarlar Birliği 1993’ten beri sürdürdükleri ve bu yıl beşincisini düzenledikleri gençlere yönelik “İki toplumlu Şiir ve Öykü Yarışması”nı, bu yıl her iki toplumdan iki şairin ilk şiir kitabı dosyasına “Fikret Demirağ Şiir Ödülü” vererek sürdürmeyi kararlaştırıldığı bildirildi.  Ödülün ise her iki şiir kitabının iki dilde basımı olacağı aktarıldı.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum şairlerden oluşan iki ayrı jürinin iki dildeki başvuruları değerlendirmesi sonucu Senem Gökel ve Maria Şakalli’nin şiir dosyaları ödüle layık görüldü. Naci Talat Vakfı’nda düzenlenen ödül töreninde Maria Şakalli’nin ödülünü, Fikret Demirağ’ın eşi Emine Demirağ , Senem Gökel’in ödülünü ise TYS temsilcisi C. Hakkı Zariç tarafından takdim edildi.

 

K.T SANATÇI VE YAZARLAR BİRLİĞİ JÜRİ RAPORU

 

Zeki Ali, Neşe Yaşın, Tamer Öncül, Gürgenç Korkmazel ve Jenan Selçuk’tan oluşan jüri Senem Gökel’in “Jülide” adlı şiir dosyasını şiirde kurduğu özgün atmosfer, dize, ses ve sözcük hakimiyeti, içtenlik, imge  işçiliği, ironi, şiirsel zeka, tematik zenginlik ve imgesel çeşitlilik açısından başarılı bularak  Fikret Demirağ Ödülü’ne layık gördü.

 

ÜÇ YAZAR ÖRGÜTÜNDEN ORTAK BİLDİRİ

 

Fikret Demirağ’ın Doğum Günü Etkinlikleri çerçevesinde bir araya gelen Türkiye Yazarlar Sendikası adına C. Hakkı Zariç, Kıbrıs Rum yazarların örgütü Kıbrıs Yazarlar Birliği adına Hristos Hadjipapas ve Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği adına Neşe Yaşın aşağıdaki bildiriyi yayınladılar.

“TYS, K.T Sanatçı ve Yazarlar Birliği ve Kıbrıs Yazarlar Birliği Ortak Bildirisi, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Kıbrıs’ın değerli şairi Fikret Demirağ’ın doğum günü etkinlikleri için bir araya gelen üç yazar örgütü olarak, eski TYS başkanı Aziz Nesin döneminde başlayan dayanışma ve işbirliğimizi sürdürmeye kararlı olduğumuzu ülkelerimiz kamuoylarına duyurmak istiyoruz.

Yazarlar olarak bölgemizin içinde bulunduğu sorunlara, her türlü şiddet, zulüm, tahammülsüzlük ve fanatizme karşı kendi yapıtlarımızda gösterdiğimiz duyarlılığın yanı sıra yazar örgütleri olarak eşitliğe, karşılıklı anlayış ve saygıya dayalı bir dostluk ve işbirliği örneği sunmak niyetinde olduğumuzu belirtiriz

Yeryüzünün tarifsiz kederlerinin bir tesellisidir edebiyat. Acılı tarihlerimizin her birimizin ruhlarında açtığı yaraları bir miktar iyileştirmek için edebiyatın dokunuşuna her zamankinden fazla ihtiyacımız var.

Bu buluşmaya neden olan, şiirleriyle ülkesinin barışına katkı koymaya çalışmış dostumuz Fikret Demirağ’ı 72. Doğum gününde sevgiyle anarken daha güzel günler için çabalarımızı birleştirme kararlılığımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler