1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İTHAL ANLAYIŞLAR EMPOZE EDİLİYOR'
İTHAL ANLAYIŞLAR EMPOZE EDİLİYOR

'İTHAL ANLAYIŞLAR EMPOZE EDİLİYOR'

KTÖS, Haspolat Meslek Lisesi’nde Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılacağı iddialarına tepki görsterdi

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, KTÖS Yürütme Kurulu adına yapmış olduğu açıklamada, Haspolat Meslek Lisesi’nde Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılacağı iddialarına tepki görsterdi

 

 Açıklamanın tam metni şöyle;

 

“Ülkeyi yönettiğini iddia eden işbirlikçi UBP Hükümeti ve onun Eğitim Bakanı Sn. Kemal Dürüst eğitimi şov yapma ve siyasi gelecek için yatırım olarak görmektedir. Eğitimde biriken sorunları çözme yerine, AKP’den güç bularak Kıbrıslı Türklerin toplum yapısını sistematik olarak değiştirmeye çalışan anlayış, adamızın kuzeyinde Kıbrıslı Türklere alışık olmadığı yöntemlerle dayatmalar yapmaktadır.

 

Ekonomik dayatmaların yanında yaz aylarında sunni islam ve Arap kültürü Kuran Kursları, içinde bulunduğumuz günlerde ise Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılma girişimleri topluma dayatılmaktadır. Hükümet yetkilileri ve Atatürk’ü ağzından düşürmeyen Sn. Kemal Dürüst anlaşılan odur ki eğitimi rafa kaldırarak din işlerini önceliğe sahip kılmışlardır. Türkiye’de AKP hükümeti ile gelen laiklik karşıtı Aanlayışı buraya taşımaya göz yuman işbirlikçi UBP hükümeti ve onun Eğitim Bakanı büyük bir suç işlemektedir.

 

Bugüne dek Sendikamız, laik eğitimin olduğu bir ülkede yobazlığı  teşvik eden dayatmalara ve yönetim anlayışına karşı durmuş ve protesto etmiştir. Kıbrıslı Türklerin asimilasyonunu getirecek politikaları dayatanlara, işbirlikçilerine ve toplumun kimliğini, kültürünü yok edecek,  geleceğini karartacak uygulamaların altına imza atanlara karşı Kıbrıslı Türkler, varoluş tarihi boyunca mücadele etmiştir. Öğretmenlerimiz de bu süreçte hep en önde olmuş ve bugüne dek de aynı anlayışla mücadelesini sürdürmüştür.

 

Geldiğimiz noktada Haspolat’taki okul bünyesine yerleştirilmek istenen İlahiyat ve İmam Hatip Bölümü bir dayatmadır. Ülkede öğretmen ve okul ihtiyacı olmasına rağmen “cami ve imam ihtiyacı var” açıklamaları ile politika yapan bu zihniyetler ve belli odaklar, ithal anlayışları Kıbrıslı Türklere empoze etmeye çalışmaktadırlar. Bunun gibi siyasi açıklamalar ve beyanlar kabul edilemez.

 

Kıbrıslı Türklerin böyle bir talebi olmamıştır. İmam Hatip, İlahiyat Bölümü, cami açmak ve imam istemek, gibi faaliyet ve talepleri halkın istemi gibi göstermek gerici odaklar tarafından büyük bir moda olmuştur. Ülkede yaratılan ayrılıkçı rejimin sorumluları ve Kıbrıslı Türklerin kimliksel, dinsel ve kültürel sömürüsünü gerçekleştirmek isteyenlerin bu çığırtkanlıkları, Kıbrıslı Türkleri geri götürmeyecektir.

 

Sendikamız, çocuklarımızın körpe beyinlerinin gerici unsurlarla donatılması Kuran Kursları, İlahiyat Fakülte ve Bölümleri açılması noktasında yapılacak tüm girişimlere onay vermemiş ve onay vermeyecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler