1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İtalya’dan Kıbrıs geçti
İtalya’dan Kıbrıs geçti

İtalya’dan Kıbrıs geçti

Roma’nın güneyinde bulunan Termoli ve Fondi şehirleri ve çevresinde gerçekleştirilen 9 adet bir saatlik program ile kültürümüze ait müziğimiz, halk danslarımız ve birçok geleneğimiz binlerce İtalya’da tanıtıldı

A+A-


33 kişilik bir kafile ile 10 günlük İtalya turnesini başarı ile tamamlayan HASDER Halk Dansları Topluluğu yurda döndü. Roma’nın güneyinde bulunan Termoli ve Fondi şehirleri ve çevresinde gerçekleştirilen 9 adet bir saatlik program ile kültürümüze ait müziğimiz, halk danslarımız ve birçok geleneğimiz binlerce İtalya’da tanıtıldı.

28 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Termoli’deki 28. Termoli Festivali’ne ilk kez Kıbrıs’tan bir ekip katıldı. İlk kez Kıbrıs Türk kültürü ile tanışan bölge halkı oyunlarımıza büyük ilgi gösterdi. Eski bir balıkçı kasabası olan Termoli bugün Adriatik denizinin temiz suları ve kilometrelerce uzayan kumsalları ile İtalya’nın en önemli sayfiye yerlerinden biri. Gündüz denizin ve siestanın tadını çıkaran İtalyanlar akşamın serin saatlerinde bölgede gerçekleştirilen kültür sanat etkinliklerine katılıp günlerini tamamladılar. Böylesi bir ortamda yer alan ve yirmi sekiz yıldır sürdürülen festivale de yoğun bir ilgi vardı. HASDER’in yanı sıra Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve İtalyan ekipler Termoli kalesinin silüeti altında yer alan “Folklor Sokağı”nda gösterilerini sundular.

HAS-DER, 2-6 Ağustos tarihleri arasında ise Fondi kentinde yirmi altıncısı gerçekleştirilen CİOFF Fondi Festivali’nde gösterilerini sürdürdü.
Kuzey Kıbrıs, Brezilya, Şile, Taiwan, Dağıstan ve İtalya’dan ekiplerin yer aldığı gösterilerde, ekibimize yoğun bir ilgi vardı. Özellikle Kozan, Orak ve Kartal oyunları dakikalarca alkış aldı.

Kafile başkanı Ali Nebih yaptığı açıklamada, “Roma ve Pompei’nin tarihi dokusunun, Termoli’nin uçsuz bucaksız sahillerinin verdiği huzur; edinilen yeni arkadaşlıkların vermiş olduğu mutluluk; Kıbrıs Türk kültürünü bir kez daha başarı ile tanıtmış olmanın verdiği gurur ve bir kez daha devletten destek alamamanın vermiş olduğu kırgınlıkla” adaya döndüklerini vurguladı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler