1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İstikrar önemlidir
İstikrar önemlidir

İstikrar önemlidir

Maçtan önce her iki takım da puan yakınlığı nedeni ile birebir rakip konumuda. Dolayısıyla bu maçtan alınacak 3 puan, alt sıralardan kurtulma adına önemliydi. Klasik bir tabir vardır ya, 6 puanlık maç diye, işte öyle bir maç. Lapta geçtiğimiz hafta elde

A+A-

 

Maçtan önce her iki takım da puan yakınlığı nedeni ile birebir rakip konumuda. Dolayısıyla bu maçtan alınacak 3 puan, alt sıralardan kurtulma adına önemliydi.

Klasik bir tabir vardır ya, 6 puanlık maç diye, işte öyle bir maç.

Lapta geçtiğimiz hafta elde ettiği 6-1’lik Cihangir galibiyetinde sahaya çıktığı 11 ile mücadele etti. Türk Ocağı’nda cezası nedeni ile sahada bulunmayan Sesay ve hastalığı nedeni ile kadroda yer almayan Deniz’in yanı sıra, kalede Hüseyin Şerifali’nin yerine Ali yer aldı.

Tabi geçtiğimiz hafta ligin iyi takımlarından Cihangir karşısında elde edilen farklı skorla dikkatleri üzerine çeken Lapta, bunun yanında kendi sahasında oynamanın da verdiği avantaj ile rakibine göre favori konumdaydı.

Lapta takımından bir futbolcu olsam, önceki hafta elde edilen galibiyetin vermiş olduğu özgüven ile sahaya çıkardım doğal olarak. Ama futbolda beklenmedik gelişmeler vardır ya, Lapta’nın kendi kalesine attığı gol de öyle bir durum. Maçın 7’nci dakikasında Mithat’ın kaleci Cenk ile anlaşamaması sonrası kendi kalesine gönderdiği top ile adeta maça 1-0 geride başladı. Hal böyleyken de bu skor Lapta’nın üzerinde biraz baskı oluşturdu.

Bu golün ardından oyuna odaklanamayan Mithat ile birlikte haftalardır bekelen performansı sergileyemeyen Kemal Göktaş’ın verimsizliği, Lapta’nın erken gol ile öne geçen Türk Ocağı karşısında direncinin azalmasına neden oldu. Golün ardından Lapta doğal olarak daha atak ve istekli oynayacaktı, öyle de oldu. Rakibinin üzerine daha fazla gitmesi ile Türk Ocağı’nn geriye yaslanması ve kontrataklarla gol bulma çabasında, Nuri ileride tek başına etkili olamadı.

Lapta aradığı golü bir penaltı atışı sonrasında buldu. Türk Ocağı savunmasının topa elle müdahale ettiği gerekçesi ile hakem Savaş Tilki penaltı noktasını gösterdi. Pozisyona uzak olduğumdan, bu kararın doğru veya yalnış olduğunu tartışmaya girmek doğru olmaz. Geçtiğimiz haftanın yıldızı Berhun’un kullandığı penaltı atışını Ali kurtardı, dönen topu yine geçtiğimiz hafta fileleri havalandırmayı başaran Emmanuel ağlara gönderdi. İlk devrenin ortasında bulunan bu golün ardından maçta daha fazla gol olabileceği görüşü hakim oldu.

Devrenin tamamlanması ile Lapta’da ilk devrede istenileni veremeyen Mithat ve Kemal doğru bir karar ile oyun dışınına alındı Hüseyin Cantürk tarafından. Bu hamlelerle rakibi üzerindeki baskıyı arttırmayı planlayan Lapta, rakibin tecrübeli savunmasını geçemedi.

Lapta kalecisi Cenk’in sakatlığı nedeni ile 10 dakika fazladan oynanan maçta Türk Ocağı teknik yönetimi neden maçın uzatma dakikalarını bekledi anlayabilmiş değilim. Çünkü ikinci devrede etkili olamayan bir Murat, ileride yalnız kaldığı için verim alınamayan Nuri, orta sahada önceki performanslarının uzağında kalan bir Talat varlık gösteremediler. Uzatma dakikalarında yapılan bu değişiklikler, sanırım Türk Ocağı’nın 1 puana razı olduğunun göstergesidir. Bu puanın deplasmanda bir önceki hafta Cihangir gibi güçlü bir takımı farklı mağlup eden takım karşısında alınması da sanırım bu maçta Türk Ocağı’nın rakibine göre daha kârlı olduğunun göstergesidir. Sonuçta futbol 3 ihtimalli bir oyun. Günün sonunda puan kayıpları muhakkak yaşanacaktı. Her iki takımın 2 puan kaybettiği maçta Lapta evinde oynamanın verdiği avantajı kullanamadı diye düşünüyorum. Bunlarla birlikte ligin ilk devresinin 5’inci haftasında 7 puan toplayabilmiş bir Lapta ile yine 5 hafta sonunda 4 puan toplayabilen Türk Ocağı’na baktığımızda, ikinci devrenin 5 haftasının ardından 3 puan alabilen Lapta ile 6 puan toplayabilen bir Türk Ocağı gerçeğinden yola çıkarsak, ikinci devreyi kimin kârlı sürdürdüğünü de görmüş oluyoruz. Alt sıralardan kurtulma adına istikrar önemlidir, Düzkaya örneğinde olduğu gibi...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler