Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

İstikrar

A+A-

İstikrar kelimesi çok sıklıkla kullanılıp kulağa hoş gelen bir kelimedir.  Özellikle KKTC gibi sömürülen istikrarsız devlette seçimlere gidilirken istikrar kelimesini  sıklıkla duyarsınız. O kadar bir sıklıkta söylenir  ki, sizlerde bir an dünya ekonomisini, siyasetini, turuzimini, kültür ve sporunu yönettiğimizi sanırsınız. Halbuki, er ve geç tüm söylenenlerin  istikrarlı bir palavra olduğu ortaya çıkar.

Otuz yılı aşkın devlet mekanizmasında, doğru dürüst siyasi, ekonomi ve spor politikalarının olmayışı  istikrar içerisinde  istikrarsız olduğumuzun göstergesidir. Ganimet kültürü ile yetişen, kendi değerlerine sahip çıkmayı asla bilmeyen, doğru dürüst politikaların altına imza atmayan bir toplumda bu tarz isitkrarsızlıklar istikrar abidesine dönüşmüş.
Spor konusu da bu istikrarsız tablonun içerisinde istikrarlı giden bir sektördür. Dünyada istikrarlı toplumların spor politikalarını irdelediğinizde, karşınıza korkunç bir çalışma örneği çıkar. Kısa, orta, uzun vadeli projeler. Bilimsel araştırmalar. İstatistiki bilgiler. Daha çok bilgiyle ulaşabileceğiniz donanımı güçlü merkezler ve en önemlisi gençliğine sahip çıkan devlet yönetimleri. Bizim gibi  tanınmamış ülkelerde ise spor ağızlarda gevelenip, siyasi araç olarak kullanılmaya mahkum bırakılmış.
Adayları TV ekranlarından izliyoruz. Hala daha hiç bir partinin doğru dürüst spor politikası olmadığını üzülerek görmekteyim.  Halbuki, spor politikası bir ülkenin temel direği, ak yüzüdür. Gençlik kelimesinin sıklıkça kullanıldığı yerdir. Uzun soluklu bir çalışmanın eseri olmalı ve politikadan kesinlikle arındırılmalı. Siyasi parti temsilcilerine bakıyorum.  Kendileri bile partilerinin spor politikalarının ne olduğunu bilmiyor. Bu cümleyi yazarken utanç duyuyorum ama realite bu. Adaylar kendi spor birikimleri ile ekranlarda propaganda yapıyor.
Spor kamuoyu artık net bilgiler duymak istiyor. Örneğin;
1. Okul sporlarına bakış açımız 
2. Tesisleşmedeki görüşlerimiz
3. Dışa açılım konusunda
4. KTFF-KOP ilişkilerindeki
5. KKTC MOK konusunda
6. Federasyon sayıları için
7. Futbolun daha çağdaş olabilmesi için
8. Spordaki denetim için
9. Mevcut spor yapılanması için parti görüşleriniz  nelerdir?  Bilmek isterim.
Artık kurulmuş kaset  gibi ayni konuları lütfen tekrarlamayın. Yani bizler “herkese spor yaptıracağız” cümlesini duymak istemiyoruz. Zaten herkes spor yapıyor. Daha somut ve net bilgiler verin. Spor yapılanmasında istikrarın nasıl sağlanabileceğini örneklerle kamuoyu ile paylaşın.
Tüm adaylara başarılar dilerim.

Bu yazı toplam 1124 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar