1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İŞTE O MUHTIRA...
İŞTE O MUHTIRA...

İŞTE O MUHTIRA...

UBP’li 6 vekil, UBP’deki rahatsızlıkları bir muhtıra ile Başbakan’a iletti. Partinin kan kaybında olduğu vurgulandı, yanlış icraatlar, söylemler ve uygulamalara tepkinin büyüyeceği sinyali verildi UBP’de 6 vekilin imzası ile

A+A-

 

 

 

UBP’li 6 vekil, UBP’deki rahatsızlıkları bir muhtıra ile Başbakan’a iletti. Partinin kan kaybında olduğu vurgulandı, yanlış icraatlar, söylemler ve uygulamalara tepkinin büyüyeceği sinyali verildi

 

 

UBP’de 6 vekilin imzası ile Başbakan İrsen Küçük’e verilen muhtıra, UBP’deki çatlağı ve yaşanılan kan kaybını gözler önüne serdi.

İsyancı 5 milletvekili, Türkay Tokel, Hasan Taçoy, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu ve Zorlu Töre’nin imzasının yanı sıra UBP Mağusa Milletvekili Afet Özcafer’in imza koyduğu muhtıranın ayrıntıları ortaya çıktı.

 11 maddeden oluşan ve Başbakan İrsen Küçük’e sunulan muhtırada,  yapılan yanlış icraatlar vurgulandı.

Uzun bir süredir; ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların giderilmesinde, gerekli kararlılığın zamanında gösterilmemesi, tam aksine günü birlik alınan hatalı kararlarla sorunlara sorun eklenmesi  6 vekilin imzasını taşıdığı muhtırada yer alırken, “Partimiz giderek kan kaybına uğruyor”  vurgusu yapıldı.

 

KAN KAYBI YAŞANACAK…

 

6 vekilin imza koyduğu muhtırada kamuoyunun tepkisine neden olan petrol dolum tesisine karşı duruş sergilendi.

Ülkeye fayda sağlamayacak bu tesisle ilgili eleştirilerini, “Geçtiğimiz gün bu projenin öngörülen bölgede yapılamayacağı şahsınız tarafından açıklanmıştır. Bu açıklamaya rağmen, hala daha gizliden gizliye yeni bir yer arama çalışmasının yapıldığına dair bilgilerin geliyor olması ufukta yeni bir kan kaybı süreci yaşanacağı yönündeki şüphelerimizi artırmaktadır”

 

İSTİHDAMLARDA SİYASİ GELECEK KAYGISI

 

UBP’de istihdamlarda tepkilere neden oldu. ‘Siyasal kaygı’ nedeniyle yapılan istihdamlar metinde şöyle yer aldı:

“Parti olarak defalarca söz verilmiş olmasına rağmen, 2004 yılında işten durdurulan pek çok gencimiz istihdam edilebilmeyi beklerken, siyasal gelecek kaygısı adına sadece Başbakanlığın bilgisinde gerçekleştirilen istihdamlar parti tabanını ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir.

 

ASLANBABA RAHATSIZLIĞI…

 

Hem DP’den UBP’ye transfer sürecinde hem de Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Birimi’nin kurulması sırasında vekil Ejder Aslanbaba, UBP’li birçok vekilin eleştirilerine neden oldu.

Kurulan birimin, ‘ülkeden çok birilerine fayda’ sağlamak için kurulduğu imajının olduğunu vurgulayan 6 vekil, “Yasal bir dayanağı olmadığı halde Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlığa bağlı “YURT DIŞI KIBRISLI TÜRKLER BİRİMİ”nin kurulması, ülkeden çok birilerine fayda sağlamak için kurulduğu imajını doğurmuştur” dedi.

 

KÜÇÜK DÜŞÜRDÜNÜZ…

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananlarda muhtırada yer aldı. Sorunlara akılcı tedbirler alınmadığını belirten 6 vekil, ayrıca hükümetin iki bakanına imza attırmak sureti ile konunun içine adeta sokulduğunu vurguladı.

Muhtırada, “Arka arkaya şahsınız tarafından verilen sözlerin gününde yerine getirilmemesi ayrıca bu krizin çok kötü bir şekilde yönetimi neticesinde UBP ve UBP’li Belediyelerin toplum önünde küçük duruma düşmesine, parti yöneticilerimizin ve Belediye Başkanlarımızın başarısız olarak algılanmasına sebep olmuştur” denildi.

 

TETİKÇİ GAZETECİLER…

 

“Bazı gazetelerin mevzi, bazı gazetecilerin tetikçi olarak kullanıldığı” da ifade edilen muhtırada, parti milletvekillerine ve bakanlara karşı bizzat başbakanlıktan sızdırılan belge ve bilgilerle saldırıldığı yazıldı.

 

MEHTER TAKIMI GİBİ…

 

Yasaların gerekli temaslar yapılmadan hazırlandığı, meclise götürülen her yasanın yeniden komitelere geri döndüğü ve mehter takımı gibi 1 ileri 2 geri gidildiği vurgulandı.

ÇED raporlarının olumlu çıkıp çıkmayacağı henüz belli olmayan projelerin, sanki her şey tamammış gibi kamuoyu önünde önce savunulması, raporları olumsuz çıktıktan sonra iptal edilmesinin partiye verdiği zarar ifade edildi.

 

PARMAKÇI VEKİL…

 

Milletvekillerinin, mecliste sadece parmak kaldıracak bir insan olarak görülmesinin tepkisi gösterildi.

Parti meclisinin senede bir toplanan önemsiz bir kurum haline getirildiği vurgulandı. Ayrıca parti grubunda konuşulan ve alınan kararların konuşulduğu ve karara bağlandığı gibi uygulanmaması da parti içi demokrasiyi yıprattığı yazıldı.

 

ANKETLER KAN KAYBINI GÖSTERİYOR…

 

“Son bir yılda yapılan tüm anketlerde partinin bu yanlış yönetim anlayışı ile her geçen gün kan kaybetmeye başladığını gözler önüne sermektedir” denilen muhtırada, “Bu kötüye gidiş partilinin tüm moral motivasyonunu ciddi şekilde bozmaktadır” diye kaydedildi.

 

DANIŞMANLAR KİŞİSEL HESAPLAR İÇİNDE…

 

Başbakanlıkta oluşturulan kadronun parti tabanında büyük tepkilere neden olduğu ancak ısrarla buna devam edildiği vurgulandı.

Muhtırada, “Ülkenin şahsınıza yakın ancak yetkisiz çevreler tarafından yönetildiği izlenimi, danışmanlarınızın partiyi ısrarla bir yıkıma sürükleyecek davranışlar içerisinde bulunması, ekibinizin ülke menfaatlerinden çok kişisel politik hesaplarla hareket etmesi, özelde size, genelde ise tüm partimize ciddi zararlar vermektedir” denildi.

 

 

MUHTIRANIN TAM METNİ BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler