1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İŞTE 'MUHTEŞEM DÖNÜŞ'
İŞTE MUHTEŞEM DÖNÜŞ

İŞTE 'MUHTEŞEM DÖNÜŞ'

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, LTB’ye artık para aktarımı yapılmasının söz konusu olmadığını, hükümetin Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda hareket edeceğini söyledi. Dün Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediyeler Bir

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, LTB’ye artık para aktarımı yapılmasının söz konusu olmadığını, hükümetin Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda hareket edeceğini söyledi.

Dün Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ve LTB Başkanı Cemal Bultuoğluları ile görüşen Çavuşoğlu, bugün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile birlikte Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu ile görüştü. Toplantıda Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana da hazır bulundu.

“BAKANLAR KURULU’NUN VİZYONU DOĞRULTUSUNDA”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda yer alan görüşmenin ardından basına açıklama yapan Nazım Çavuşoğlu, Şerife Ünverdi ile birlikte görüşlerini BES yetkililerine aktardıklarını söyledi ve “Ancak asıl yetki hükümette, bu turdan edindiğimiz izlenimleri Bakanlar Kurulu’na taşıyacağız. Bakanlar Kurulu’nun vizyonu doğrultusunda da uygulamalarımızı yapacağız” dedi.

Çavuşoğlu, “Burada ortaya çıkmıştır ki, Lefkoşa Belediyesi’nin içinde bulunduğu durum büyük bir sıkıntı arz etmektedir” diye konuştu.

“TALEPLER HAKLI... MÜCADELEYİ DESTEKLİYORUZ”

Belediye çalışanlarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primleriyle ilgili taleplerinde haklı olduğunu, ülkede hiç kimsenin angarya çalıştırılamayacağını, maaşların gününde ödenmesi gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Burada eksik olan, tedbirlerin alınması gerekiyordu” dedi.

Çavuşoğlu, çalışanların zamanında maaş alması, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerinin ödenmesi noktasında verdiği mücadeleyi desteklediklerini ifade etti.

Bakanlık olarak bu güne kadar LTB’ye 7 milyon TL aktardıklarını ancak para aktarmanın sorunu çözmediğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bundan sonra para aktarımı diye bir şey yok” dedi.

Belediyelerin özerk bir yapısı olması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Sorunun köklü bir şekilde çözülmesini arzuluyoruz” dedi.

ÜNVERDİ: “ÜÇ AY İÇİNDE YASAYLA KÖKLÜ ÇÖZÜM”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de, LTB’deki sorun nedeniyle Lefkoşa halkı ile LTB çalışanlarının mağdur durumda olduğunu belirterek, “Bu konulara çözüm üretmek hükümetin ön önemli görevlerindendir” dedi.

Çıkarılan yasa gücünde kararnamenin, belediyelerin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının yapılandırılması yönünde atılan büyük bir adım olduğunu ifade eden Ünverdi, yasaların hayata geçirilmesi için sürece herkesin katkıda bulunmasını temenni etti.

Ünverdi, hükümetin üç ay içerisinde Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nı da hayata geçirerek soruna köklü bir çözüm bulmayı hedeflediğini söyledi.

BOZAT: “TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEYECEĞİ BELLİ”

BES Başkanı Savaş Bozat ise, “Maaşlar, Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı yatırımları konusunda artık hükümet de elinden geleni yapmıştır. Bu süreç zarfında yaklaşık 7 milyon TL maaş ödemesi için LTB’ye bir aktarım olmuştur. Fakat taşıma suyla değirmenin dönmeyeceği bellidir” dedi.

Belediyelerin özerk bir yapıya sahip olması gerektiğini kaydeden Bozat, “Özerk yapıyı bu hale getiren esas sorumlu kimdir? Esas sorumlu LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’dır. Tamamen barak bir hale getirmiştir. Çalışanların haklarını da gasp etmiştir” dedi.

Bozat, “Lefkoşalıların ve çalışanların önünü açacak tek unsur kalmıştır. LTB Başkanı’nın istifa etmesi... Erken seçimde gelecek adaylardan tek beklentimiz, çare olarak ne üretecekleridir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler