1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İŞTE İLK AÇIKLAMALAR
İŞTE İLK AÇIKLAMALAR

İŞTE İLK AÇIKLAMALAR

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK’ÜN BASIN AÇIKLAMASI Başbakanlığımda oluşturulan kabinemde Sağlık Bakanlığı görevini üstlenen Sayın Ahmet Kaşif ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüten Sn. Kemal Dürüst’ün kurultay hesapları yüzünden,

A+A-

 

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK’ÜN BASIN AÇIKLAMASI

Başbakanlığımda oluşturulan kabinemde Sağlık Bakanlığı görevini üstlenen Sayın Ahmet Kaşif ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüten Sn. Kemal Dürüst’ün kurultay hesapları yüzünden, Parti Genel Başkanlığıma ve üstlendiğim Başbakanlık makamına duydukları güvensizlik, inançsızlık, hassasiyetle korumaya çalıştığım engin demokrasi anlayışımın sınırlarını zorlarken,kabinemdeki diğer arkadaşlarımı da fazlasıyla rahatsız etmiştir.

Hükümet olarak sorumluluğum gereği ülkemize hizmette ve icraatlarımızın yürütülmesinde son derece sakıncalar yaratan ve siyasal etikle asla örtüşmeyen bu davranışlar, Başbakan olarak beni bu konuda gerekli tedbiri almaya zorlamıştır.Hangi gerekçeyle olursa olsun hiçkimse hükümetimizi ve dolayısıyle partimizi güçsüz, etkisiz, nacar kılamaz, gösteremez, üstelendiğimiz görevde başarısızlığa itemez.

Karşılıklı güvensizliğin oluştuğu bu ortamda, Bakanlar Kurulumuzun uyumlu ve ahenkli çalışmasına imkan yaratmak adına Sayın Ahmet Kaşif ve Sayın Kemal Dürüst’ün kabinemdeki görevlerine son vermiş bulunuyorum. Bu vesileyle, hem Sn Kaşif’e hem de Sn. Dürüst’e bugüne kadar kabinemdeki çalışmalara koydukları katkı için teşekkür eder, başarılar dilerim.

Anayasamızdaki prosedür gereği, Anayasanın 106nci maddesinin 3 ncü fikrasında belirtildiği üzere “Başbakanın istemi üzerine, bakanlardan herhangi birinin görevine son verir.” noktasından hareketle iki bakanın görevden alınma yazısı Cumhurbaşkanlığına sunulmuştur. Yine yasalar gereği, 10 gün içinde görevden alınan Bakanların yerine yeni atamalar yapılacaktır.

Bu süre zarfında, Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, eğitim döneminin başlıyor olması nedeniyle konuya verdiğim önem ve hassasiyet gereği, Başbakan olarak ben vekaleten yürütürken, Sağlık Bakanlığı görevine ise İçişleri Bakanı Nazım Çavuşloğlu vekalet edecektir.

Önümüzdeki haftadan itibaren yeni eğitim döneminin başlayacak olması ve bu konuda bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli her türlü tedbir alınacak ve eğitimin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesine olanak sağlamak üzere çalışmalar tüm hızıyla devam ettirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 


“HİÇ KIRGIN DEĞİLİM, CAM KIRILIR İNSANOĞLU KIRILMAZ”

“TAKDİRİ HALKA VE UBP DELEGELERİNE BIRAKIYORUM”

“ŞU ANDA SAAT 17.45 VE BEN BAKANLIKTAYIM. SİZLER GELDİNİZ BENİ BULDUNUZ. KURULTAY ÇALIŞMASI YAPAN BİR ADAYIN BU SAATTE BAKANLIKTA İŞİ NE? HİÇBİR ŞEY SAĞLIK HİZMETİNDEN DAHA ÖNEMLİ OLAMAZ”

“UBP’YE ZARAR VERECEK HİÇBİR HAREKETİM OLMAYACAK. PARTİME VE HÜKÜMETE ZARAR VERİCİ HİÇBİR KONUŞMAM OLMAYACAK AMA YANLIŞ OLAN BİR ŞEYLER VARSA BUNLARI DA AÇIK AÇIK SÖYLEMEK BENİM ASLİ GÖREVİMDİR”

Başbakan İrsen Küçük tarafından üç yıldır yürüttüğü Sağlık Bakanlığı görevinden bugün öğleden sonra alınan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “Görevden alındığımı basından öğrendim... Hiç kırgın değilim, aynı şekilde çalışmaya devam edeceğim. Kurultayda adayım, 21 Ekim’de sağduyu galip gelecek. Doğru akan su, yolunu bulur” dedi.

Kaşif, görevden alınmasının ardından bakanlıkta gazetecilere açıklamalar yaptı ve soruları yanıtladı. Mesai saatleri dışında yapılan basın toplantısında Kaşif’in bazı bürokratları da hazır bulundu.

UBP’ye zarar verebilecek hiçbir konuşması olmayacağını ancak yanlışları da söyleyeceğini ifade eden Ahmet Kaşif, bakanlık görevini Pazartesi günü vekaleten bu göreve atanan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na devredeceğini belirtti.

Kaşif, görevden alınmasıyla ilgili takdiri halka ve UBP delegelerine bıraktığını da söyledi.

Bakanlık görevinden alınan Ahmet Kaşif, kararı basından öğrendiğini, henüz kendisini kimsenin aramadığını belirtti.

“TAMAMEN BAŞBAKAN’IN YETKİSİNDE”

Kaşif, saat 16.00’da Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’nı ziyareti ve sonrasındaki açıklamalarından kendisi ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün görevlerinden alındıklarını öğrendiklerini belirterek, “Bu tamamen Başbakan’ın yetkisindedir. Sayın Başbakan gerek gördüğünde kabinesinde değişikliğe gidebilir” dedi.

“DEĞERLENDİRMEYİ HALKA VE UBP DELEGELERİNE BIRAKTIM... ÖZEL DOSYALARIMI TOPARLADIM”

Olayın değerlendirmesini kamuoyuna, halka ve UBP delegelerine bıraktığını kaydeden Ahmet Kaşif, 43-44 gün sonra UBP kurultayının yapılacağını hatırlattı. Geçen kurultayda da aday olduğunu ve yine görevden alınacağı söylentileri bulunduğunu; ancak alınmadığını; bugün ise görevden alındığını kaydeden Kaşif, haberi duyduktan sonra özel dosyalarını toparladığını; Pazartesi günü de göreve vekalet edecek arkadaşına bakanlığı devredeceğini söyledi.

Kaşif, 2009 seçimlerinde UBP milletvekili seçildiğini ve partisinin de 26 milletvekiliyle tek başına iktidar olduğunu; dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı tarafından Sağlık Bakanlığı görevine getirildiğini; Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İrsen Küçük’ün parti başkanlığına vekalet ettiğini; o dönemde yaşananları anlatmak istemediğini, halkın yapılanları hiçbir zaman unutmadığını belirtti.

“SAAT 17.45 BEN BAKANLIKTAYIM”

Ahmet Kaşif, “Bakanlık görevi yerine kurultaya yönelik çalışmalar yapmakla suçlandığını” kaydederek, “Şu anda saat 17.45 ve ben bakanlıktayım. Sizler geldiniz beni buldunuz. Kurultay çalışması yapan bir adayın bu saatte bakanlıkta işi ne? Hiçbir şey sağlık hizmetinden daha önemli olamaz” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Görev yaptığı 3 yılda, kendisi ve tüm ekibinin bu düşünceyle hareket ettiğini dile getiren Kaşif, her türlü olanaksızlığa rağmen uyum içinde çalışan ve eylem yapmaları gereken konularda eylem yapmadıkları için tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Ahmet Kaşif, eksik, aksak ve hataların olduğunu, bunların tekrarlanmaması için en güzeli ve doğruyu yapmaya çalıştıklarını söyledi.

“ADAYIM... KURULTAYDA SAĞDUYU GALİP GELECEK”

UBP milletvekili olarak görevini aynı şekilde sürdüreceğini ifade eden Kaşif, “Kurultayda adayım. Adaylığım hiçbir zaman durmamıştır, durmayacaktır. Kurultaya giderken de UBP’nin değerli delegeleri her şeyi çok iyi bilmektedir, her değerlendirmeyi çok iyi yapacaktır. İnanıyorum ki 21 Ekim’deki kurultaydan sağduyu galip gelecektir. Doğru akan su, yolunu bulur, devam eder. Biz yıllarca hep doğru aktık, doğru işler yaptığımız için halkımız bizi takdir edip buralara kadar getirmiştir. Ben hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Soruları da yanıtlayan Ahmet Kaşif, kendisine telefonla ulaşan çok sayıda kişinin görevden alınmasını onaylamadığını söyledi. Kaşif, “Vatandaş, ‘çalışmalarınızdan memnun değillerseydi, niye 3 ay, 5 ay önce değişim olmadı’ diyor” şeklinde konuştu.

“PARTİME VE HÜKÜMETE ZARAR VERİCİ KONUŞMAM OLMAYACAK”

Kaşif, bir makamda oturarak bir yere aday olmanın avantaj değil, dezavantaj olduğunu belirterek, “UBP’ye zarar verecek hiçbir hareketim olmayacak. Partime ve hükümete zarar verici hiçbir konuşmam olmayacak ama yanlış olan bir şeyler varsa bunları da açık açık söylemek benim asli görevimdir” dedi.

Ahmet Kaşif, kurultayda eşit yarış için Başbakan İrsen Küçük’ün de görevden çekilmesini isteyip istemediği sorusuna “Takdir O’nun. Yorum yok, bunu en iyi vatandaşımız takdir edecek” karşılığını verdi.

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün görevden alınma nedeniyle ilgili soruya karşılık Kaşif, bunu Başabakan’a sormak gerektiğini; kendisinin de bu konuda ikilemde kaldığını, Güzelyurt ilçe başkanlığında UBP Milletvekili Türkay Tokel’e destek vereceğini açıklayan Dürüst’ün değerli, genç, dinamik ve başarılı bir milletvekili olduğunu, başarının önüne kimsenin geçemeyeceğini dile getirdi.

Ahmet Kaşif, Cumhurbaşkanı’yla bugün görüşme ihtiyacı hissetmediğini ama çağırırsa görüşeceğini belirtti.

Bu akşam UBP Gazimağusa Gençlik Kolları seçimi yapılacağını ve oraya katılacağını; dün akşam bir çağrıyla 250 gencin toplandığını; gençlere önem vermek gerektiğini kaydeden Kaşif, yapılan kamuoyu araştırmalarında hep artıda olduğunu, delege, üye ve halkın çok iyi değerlendirme yaparak takdirini ortaya koyacağına inandığını söyledi.

“PARTİME TAVRIM OLMAZ”

Ahmet Kaşif, Meclis çalışmalarına katılım ve tavrı konusundaki soruya karşılık “Ben Meclis’in de UBP’nin de birer üyesiyim. Partime karşı bir tavır içinde olmam veya Meclis çalışmalarında negatif tavır içinde olmam mümkün değildir” dedi.

“KIRGIN DEĞİLİM, CAM KIRILIR, İNSANOĞLU KIRILMAZ”

Kaşif, “Kırgın mısınız?” sorusuna ise “Hiç kırgın değilim. Halimden belli değil mi, niye kırılayım ki? Cam kırılır, insanoğlu kırılmaz” karşılığını verdi.

Ahmet Kaşif, sağlık servislerindeki personel eksikliğine işaret ederek, halkın ayağına sağlık hizmeti götürmeyi amaçladıklarını vurguladı. Anayollarda 112 istasyonlarının artırılması gerektiğini belirten Ahmet Kaşif, “Sağlık hiçbir ekonomik engel tanımaması gerektiği inancındayım” dedi ve kendisinden sonra görevi devralacaklara yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Ahmet Kaşif basın toplantısının sonunda espri de yaparak hafta sonu için gazetecilere bol haber çıkardıklarını, bundan sonra da bol bol görüşeceklerini söyledi.


SANER NE DEDİ?

UBP Kurultayında Ahmet Kaşif’i destekleyen Bakan Saner: Ben sayın Başbakana tavrımı belirttim. İstifam söz konusu değil.

 

UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu: Taktir Küçük’ündür


 

“BİR UBP’Lİ OLARAK BAŞKA BİR PARTİDE SİYASET YAPMAYACAĞIM”

“TÜRKAY TOKEL’İ GÜZELYURT İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Başbakan İrsen Küçük tarafından bugün öğleden sonra görevden alınan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, sekiz yıldır Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) milletvekili; üç buçuk – dört yıldır da şimdiki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’ün takdiriyle bakan olarak görev yaptığını belirterek, bakanlıktan alınmasının Başbakan İrsen Küçük’ün takdiri olduğunu belirtti.

Kemal Dürüst, milletvekili ve bakan olarak içinden çıktığı halka hizmet ettiğini, bundan sonra da bir UBP’li olarak hizmet etmeye devam edeceğini, başka bir partiye geçmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Görevden alınmasının ardından evinde basın toplantısı düzenleyen Dürüst, görevden alınma kararını, göreve atanma gibi Başbakan Küçük’ün takdiri olarak değerlendirerek, arzusunun demokratik teamüllerin yaşama geçirilmesi olduğunu belirtti.

Önemli olanın hukukun üstünlüğünün simgesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığının devam etmesi olduğunu ifade eden Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlılığını bir kez daha yineledi.

Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti hükümet yetkililerine görevde bulunduğu süre içerisinde kendisine verdikleri destek için teşekkür etti.

GÜZELYURT İLÇE BAŞKANLIĞI

Böyle bir sürecin, Güzelyurt İlçe başkanlığı seçiminden sonra yaşanmasını istediğini belirten Dürüst, bu nedenle üç gündür bakanlığa gitmeyerek, Güzelyurt İlçe Başkanlığı seçimleri için bölgede çalışma yaptığını söyledi.

Kemal Dürüst, bölgeden çıkan bir bakan olarak, Güzelyurt İlçe Başkanlığı seçimleri için çalışmasının siyaseten de doğru olduğunu belirten Dürüst, bölge dışından üç bakanın ve Başbakan İrsen Küçük’ün eşinin bölge seçimi için çalıştığını da hatırlattı.

“BAŞBAKANIN TALEBİNİ REDDETTİM”

Eski Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Başbakan İrsen Küçük’ün kendisinden UBP Güzelyurt İlçe Başkanlığı seçimlerinde Türkay Tokel’i desteklememesini istediğini, bunu reddettiğini ve bugün bu sürecin yaşanmakta olduğunu söyledi.

Dürüst, Başbakan Küçük’ün talebini reddederken; Başbakana demokrasilerde, özellikle de bölge seçimlerinde bu kadar seçimlerin üzerine düşülmemesi gerektiğini ifade etiğini belirterek, “Ben ve ekibim Türkay Tokel’i desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKAY TOKEL GÜZELYURT İLÇE BAŞKANLIĞI’NI KAZANMIŞTIR”

“Türkay Tokel Güzelyurt İlçe Başkanlığı’nı kazanmıştır” diyen Kemal Dürüst, UBP’nin kurultayına yönelik bugüne kadar hiçbir açıklama yapmayan bir UBP’li siyasetçi olarak, bölge örgütüyle birlikte bunu açıkladığını kaydetti.

Kemal Dürüst konuşmasında “Ben halkın malıyım. İçinden çıktığım halka hizmet ettim. Bir UBP’li olarak da hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

Eski Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, içinde bulunduğu saat itibarıyla görevde bulunduğu süre içerisinde kendisine yardımcı olan bürokratlarına teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, Güzelyurt Kadın Kolları ve Gençlik Kolları’nın bir bütün olarak yanında olduğunu kaydetti.

Dürüst, bölgesinden çıkan, Güzelyurt sevdalısı bir insan olduğunu, bu sevdadan vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Dürüst, “Ben anamdan, babamdan bakan olarak doğmadım. Öğretmenim; bir öğretmen olarak, bir siyasetçi olarak, bundan sonra da bölgeye ve tüm KKTC halkına hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

Dürüst, Türkay Tokel’i desteklerken, diğer adaya da başarı dileyerek, “Hepimiz biriz, UBP Kıbrıs Türk halkının partisidir” şeklinde konuştu.

“SAYGIYLA KARŞILIYORUM”

Kemal Dürüst bir soru üzerine, bakan olarak görevlendirilmesi ve yine görevden alınmasının Başbakan İrsen Küçük’ün takdiri olduğunu, bu nedenle kişisel olarak değil ama Güzelyurt halkı adına da kendisine teşekkür ettiğini söyledi.

Dürüst, kişisel olarak duygularının istenmesi üzerine, saygıyla karşılıyorum yanıtını verdi.

Kemal Dürüst daha sonra evinin önüne toplanan kalabalık bir grup tarafından alkışlarla karşılandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1383 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler