1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İşte futbolumuzun geldiği nokta
İşte futbolumuzun geldiği nokta

İşte futbolumuzun geldiği nokta

Yıllardır futbolumuzu kemiren, hemen hemen her yıl bin bir dalavere çevirerek gerek şampiyon olunuyor, gerekse küme düşmemek için türlü türlü entrikalar ve spor etiğine yakışmayan hareketler yapılarak, başarı elde etmeye çalışanların futbolumuzu getirdiği

A+A-

 

Yıllardır futbolumuzu kemiren, hemen hemen her yıl bin bir dalavere çevirerek gerek şampiyon olunuyor, gerekse küme düşmemek için türlü türlü entrikalar ve spor etiğine yakışmayan hareketler yapılarak, başarı elde etmeye çalışanların futbolumuzu getirdiği noktayı hep birlikte görüyoruz.

Sırf kendi egoları tatmin ve kendi kariyerlerini daha ileriye taşımak için, gerek para yolu ve gerekse ahbap çavuş ilişkileri ile futbolumuzun geldiği durum ortada. Her yıl yaşadığımız bu kokuşmuşluğa dur diyecek bir yapının oluşma zamanı gelmiştir hatta geçmiştir bile. Yıllardır aynı konuları yaşayıp duruyoruz, ama bir federasyon yetkilisi de bunu düzeltmek için cesur ve korkusuz davranamıyor.

Ahlaksızlığın ve terbiyesizliğin prim yaptığı bu sistemin bir an önce ortadan kalkması gerekiyor. Her yıl özellikle sezon sonuna doğru yaşadığımız bu şike illetinden  kurtulmalıyız.

Kurtulmak için de el birliği ile bu olaylara tevessül edenleri futbol camiasından uzaklaştırmalıyız. Ama bizler ne yapıyoruz, adı şike ile özdeşleşen kişileri bile bile  takımların başına getiriyoruz. Bulunmaz Hint kumaşıymış gibi, bir de onlara rant sağlıyoruz. İnsanların terini para ile satın alan ve sporu ahlak dışı yöneten kişilere prim veriyoruz. Bu düşüncede olan kişilerin futbola verdiği zararı hep birlikte görüyoruz.

Kimsenin kimseye güvenmediği bir ortam oluştu. Hakemlerden tutun da teknik adamlara, yöneticiler, futbolcular bu çarkın işleyişinden nemalanmaya çalışıyorlar. Bu ne ahlaksızlık, bu ne terbiyesizliktir ki onurunu ve şerefini bu kadar ucuza satmaya çalışan bir kesim oluşmuştur. Unutmayın ki bu ada küçük ve iki kişinin bildiği sır değildir. Bu işi yapanları ele verecek onurlu ve şahsiyet sahibi insanlar da vardır.

Yıllardır yazıyor ve söylüyorum, ama maalesef kimsenin umurunda bile olmuyor. Herkes mevcut düzenden nemalanmanın yolunu bulmuş. Sistem öyle bir çalışıyor ki artık günümüzde saygı, ahlak, sevgi, denen kavramlar yok oldu. Kazan da nasıl kazanırsan kazan felsefesi, insanlarımızın onurunu ve gururunu da yok etme noktasına getirmiştir.

Ben bu noktada federasyonun ne karar alacağını çok merak ediyorum. Olayı sadece Vehbi’nin başına kırmakla bu işler düzelmez. Unutmayın “üzüm üzüme bakarak kararır” diye bir ata sözü vardır. Siz eğer geçmişte yapılan şike olaylarına ceza veremezseniz olaylar bu noktalara kadar gelir. Ceza verecekseniz caydırıcı olacak. Öyle kınama veya iki-üç maçlık cezalarla bu işleri önleyemezsiniz. Ömür boyu spordan (futboldan) men cezası vermelisiniz ki bundan sonra kimsenin bunu yapmaya cesareti olmasın. İster idareci olsun ister futbolcu ister hakem isterse yönetici, bu gibi işlere yeltenen kim olursa olsun futboldan uzaklaştırılması şarttır. Hiç kimse sizi böyle bir karar verdiğiniz için suçlamayacaktır. Aksine takdir edecektir.  Eğer bunu yapma cesaretiniz yoksa sizin de o koltuklarda oturmanızın bir anlamı yoktur. Bu işi bırakıp gidin. 

Bana göre şike yasasının derhal ve acilen hazırlanıp meclise gönderilmesi gerekiyor. Bunu yapmadığımız sürece, bu olayları her yıl yaşamaya devam edeceğiz. Bu sistemde şampiyon olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar. Emek ve hakla kazanılan şampiyonluk dururken şike ile şampiyon olmuşunuz ne değeri vardır. Önemli olan hak ve hukuk çerçevesinde kimsenin terini çalmadan bir başarı elde edebilmektir. Yoksa hangi kulübün yöneticileri zenginse, bastırsınlar parayı kapsınlar kupayı.

Yıllardı bu adaletsizliğe ve ahlaksızlığa seyirci kalınıyor. Şike olayları bilinmesine rağmen kimseler bunun üzerine ciddi bir şekilde gitmiyor. Sitem böyle olunca da herkes oyunu kuralına göre oynamaya çalışıyor. Bu sistemi kabul etmeyen ve işe sportif açıdan bakan ahlak sahibi ve dürüst insanlar da yaratılan bu çirkefin içerisinde yok olmaya mahkum ediliyor. Ne suçu var ahlaklı futbolcuların, hakemlerin, teknik adamların ve yöneticilerin. Onların suçu adam gibi durmaları mı? Futbola ahlak ve etik değerler içerisinde sahip çıkmak mı? Yoksa bu sistemin içerisine yer almamaları mı? Varsın almasınlar, hiç olmazsa onur ve gururları ile hareket etmiş olurlar. 

Evet, futbolumuz bitmiş ve tükenmiştir, neresinden tutsanız dökülüyor. Her taraf kokuşmuş, kimsenin kimseye güveni ve saygısı kalmamış. Kazan da nasıl kazanırsan kazan mantığı tüm değerlerimizin kaybolmasına neden olmuştur. Çünkü maçlar sahada değil, saha dışında kazanılmaya başlamıştır. Varsın onlar bizleri figüran görsünler, hiçbir şeyden haberimiz olmadığını düşünsünler, ama hiç önemli değildir en azından bizler onur ve şerefimizle yaşamaya devam ediyoruz.  

İşte, futbolumuzun geldiği nokta bu. Bana göre artık son olayın bir milat olmasıdır. Bu andan sonra  federasyon çok ciddi önlemler almalı ve cezalar yağdırmalıdır. Bu olayın peşini bırakmamalı ve olayı kapatmaya çalışmamalıdır. Mutlaka bu olayların üzerine gitmelidir ve kimsenin gözünün yaşına bakmamalıdır. Sadece Vehbi bu olaya kurban edilmemeli ve  Vehbi’nin istifası ile bu işler ört bas edilmemelidir. Futbolun düzelmesi için birilerinin canı yanacaksa, yanmalıdır…    

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler