1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İŞTE CTP'NİN SON ANKETİ
İŞTE CTPNİN SON ANKETİ

İŞTE CTP'NİN SON ANKETİ

CTP-BG ‘nin Nisan ayında, KADEM’e yaptırdığı “Sosyo- Ekonomik Koşullar, Sosyal Tutum ve Siyasi Eğilimler Araştırması” sonuçları açıklandı. Lefkoşa Merit Otel’de saat 17:00’de başlayan basın toplantısında CTP-BG Gen

A+A-

 

 

CTP-BG ‘nin Nisan ayında, KADEM’e  yaptırdığı “Sosyo- Ekonomik Koşullar, Sosyal Tutum ve Siyasi Eğilimler Araştırması” sonuçları açıklandı.

Lefkoşa Merit Otel’de saat 17:00’de başlayan basın toplantısında CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy bir konuşma yaptı, ardından KADEM Direktörü Muharrem Faiz araştırma sonuçlarını açıkladı. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun konuşmasının ardından ise gazetecilerin soruları yanıtlandı.

 

Kamuoyu araştırması ile ilgili bilgi veren KADEM Direktörü Muharrem Faiz, çalışmada KKTC’de 18 yaş üzeri vatandaşların ikamet ettiği tüm hanelerin hedef alındığını, kamuoyu araştırmasının 605 kişi ile bire bir görüşülerek hazırlandığını anlattı.

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, araştırmanın ortaya çıkardığı en önemli sonucun, Ulusal Birlik Partisi’nin süratli bir düşüşe geçtiği, CTP-BG’nin ise istikrarlı bir yükselişle ilerlediği yönünde olduğunu söyledi.

Ayrıca, araştırma sonuçlarının, Ulusal Birlik Partisi ile halk arasındaki bağların tamamen koptuğunu gösterdiğini söyleyen Yorgancıoğlu, hükümetin neredeyse hiçbir adım ve projesinin, toplumdan destek ve onay görmediğini belirtti.

Araştırma sonuçlarının özellikle orta sınıf, işçi ve emekçi kesimin yaşam düzeyinde ve kalitesinde ciddi bir gerileme, sosyal devlet anlayışında önemli tahribat yaşandığını, halkın sağlıkta paralı döneme karşı çıktığını ve özelleştirme politikalarına halk desteği olmadığını, gösterdiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Peki, hükümet kimi temsil etmektedir? diye sordu.

EN AZ GÜVENİLEN KURUM

Araştırma sonuçlarına göre, yeni sosyal sigortalar yasasının halkın onayını almadığını, külliye projesine halkın çok geniş bir kesiminin karşı olduğunu, petrol dolum tesisi girişimine ezici bir çoğunluğun karşı çıktığını ifade eden Yorgancıoğlu, sonuçlara göre KKTC’deki en az güvenilen kurumun Başbakanlık, en az güvenilen yöneticinin de Başbakan olduğunu söyledi.

“UBP’liyim” diyenlerin dahi partisinin uygulamalarına onay vermediğini ifade eden  Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin hem oy oranını süratle artırmakta olduğunu, hem de en süratli ve istikrarlı büyüyen siyasi hareket olarak dikkat çektiğini, güven verdiğini, halkın yeniden umudu olduğuna işaret etti.

YORGANCIOĞLU

CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, KKTC’de ekonomik sıkıntıların her geçen gün tırmandığını, ancak “halkla alay edercesine” “ekonominin uçtuğu” söylemlerinin kullanıldığı bir dönemden geçildiğini söyleyerek, bir yandan petrol tesisi ve külliye gibi geniş kesimlerce büyük tepki gören girişimler, öte yandan özelleştirme ve esnafa yönelik kaos yaratan yasal düzenlemelerle Kıbrıs Türk halkının yıpratılmak istendiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde, Kıbrıslı Türkler’in “barışçı” tavrının erozyona uğratıldığını öne süren Yorgancıoğlu, “Federasyon” çözümüne saygı duymayan bir anlayış adeta dünyaya bağlanmanın önüne set çekmek istendiğini savundu. Yorgancıoğlu, “Tüm bu yaşananlar bizlerde bir yılgınlık yaratmıyor. Bugün burada diyoruz ki, bu ülkeyi seçim temizler. Yine diyoruz ki, ülkemizi yönetenler, halkımızın umutlarını, iradesini ve geleceğini temsil etmiyor” diye konuştu.

UBP’nin oy kaybettiğini ve giderek yalnızlığa sürüklendiğini, CTP-BG’nin de yükseldiğini savunan Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin Kıbrıs’ı seven, sahiplenen ve geleceği gören herkesin, yeniden en güçlü umudu haline geliyor dedi.

Yorganıoğlu, CTP-BG’nin tüm insan kaynakları, tüm örgütleri, uzmanları ve komiteleriyle ülkeyi ileriye taşımak ve dönüştürmek için durmadan çalıştığını da söyledi.

AKANSOY

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy da, Kıbrıs Türk halkının ciddi bir kriz ortamıyla karşı karşıya olduğunu savundu ve siyasetin tek çözüm üretici güç olduğunun bilincinde olduğunu kaydetti.

Popülist söylemlerden vazgeçilmesi ve bilimsel bazda projeler üretilmesi gerektiğini dile getiren Akansoy, toplumsal gerçekleri anlamak ve projelendirmek için çalışmak ve halkın önüne çıkmak için çalıştıklarını belirtti.

 

 

 

 


Siyasi eğilimler:

 

CTP’lilerin %50.9’u Özkan Yorgancıoğlu’nu beğeniyor

 

DP’lileri % 68.1’i Serdar Denktaş’ı beğeniyor

 

TDP’lilerin %37.2’i Mehmet Çakıcı’yı beğeniyor

 

UBP’lilerin %41.4’ü İrsen Küçük’ü beğeniyor


 

KADEM SECiM ANKETi:

 

UBP % 36,4 CTP % 33 TDP: % 13,3 DP: % 13 ORP: 3,7 Diğer: 0,6- UBP düşüşte,CTP istikrarlı yükselişte

 


Kişi/ Kurumlar ne kadar başarılı?

 

En başarılı, Polis Teşkilatı: %6.72

En başarısız, Başbakan İrsen Küçük: %4.1


 

Hükümetin icraatlarını ne kadar destekliyorsunuz/karşısınız?

 

Paralı sağlık: %67 KARŞI

Dış Türkleri Birimi’nin oluşturulması: %30.2 BİLGİSİ YOK

Özelleştirme Yazası: %34.8 KARŞI

Petrol Sondaj çalışmaları: %41 DESTEK

Türkiye’den su getirme projesi: %39.8 DESTEK

Külliye Projesi: %40.7 KARŞI

Yeni Sosyal Sigortalar Yasası: %36.5 KARŞI

Yedikonuk’a Petrol Dolum Tesisi: %33.6 KARŞI


Kıbrıs sorununa yönelik tutumlar:

 

Türkiye’nin sadece Kıbrıs Türk Devleti’nin garantörü olması: %37.6 KABUL EDİLİR

Vatandaşlıklarda Türkiye kökenlilerde sınırlama olması: %44.1 KABUL EDİLİR

Belli sayıda Kıbrıslı Rum’un kuzeye yerleşmesi: %39.2 tahammül edilebilir

Çapraz oy: %36.6 KABUL EDİLMEZ

Mülkiyette ilk söz hakkının orijinal mal sahibinde olması: %37.8 KABUL EDİLMEZ

Türkiye dışında ülkelerin garantörlük sistemi altında adaya müdahalesi: %45.1 KABUL EDİLEMEZ

Sınır düzenlemeleri ile Kıbrıslı Türklerin başka bölgelere taşınması: %46.3 KABUL EDİLEMEZ

 

 

 

Muharrem Faiz: Siyasi eğilimlere yönelik trendler kolay kolay değişmez - Çözüm iradesi yerinde duruyor, bugün de Annan Planı benzeri bir referandum olsa Kıbrıslı Türkler yine % 60 oranında evet der, araştırma sonuçları bunu gösteriyor

 

 


 

 

Basın toplantısında konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu: Hükümet halkı temsil etmiyor - Bu ülkeyi seçim temizler - UBP süratle irtifak kaybediyor, CTP yükseliyor - Biliyoruz ki karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığa en yakın zamandır - Artık halkın iktidarı için yürüme zamanı, UBP'nin kimliksiz politikaları ile harcayacak zamanımız yok. Görevimizin bilincindeyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3656 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler