1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İŞTE ÇEVREYE VERİLEN DEĞER
İŞTE ÇEVREYE VERİLEN DEĞER

İŞTE ÇEVREYE VERİLEN DEĞER

İskele Doğal Hayat Bilgi Merkezi yakınlarında olan ve koruma altında bulunan endemik bitkilerin üzerine çimento döküldü

A+A-

 

Çevre adına yaşanan sıkıntılar, her geçen gün büyüyerek devam ediyor. İskele Doğal Hayat Bilgi Merkezi yakınlarında olan ve koruma altında bulunan endemik bitkilerin üzerine çimento döküldü. Çimentoyu yol yapımı yapan şirketin döktüğü düşünülürken vatandaş Çevre Dairesi’nin telefonlarına ulaşamamaktan şikâyetçi.

 “ÇEVRE DAİRESİ CEVAP VERMİYOR”

İskele sakinlerinden Bilen Sayılı, bölgede küçük göletler olduğunu ve bu bitkilerin o göllerin üzeride çıktığını söyledi. Kıbrıs’ta bir tek bu bölgede bulunan çiçeklerin nesli tükenmekte olduğu için koruma altında olduklarını belirten Sayılı, kim olduğunu bilmedikleri kişilerin bu göletlerin üzerine bilinçsizce çimento döktüğünü söyledi. Çevre dairesini defalarca aradığının altını çizen Sayılı, telefona kimsenin bakmadığını söyleyerek, yaşanan bu çevre faciasının önüne geçilmesi gerektiğini savundu. Bölge sakinlerinden edindiğimiz bilgiye göre, bölgede hala kullanılabilen antik su kuyuları, antik mezarlar ve eski çağlardan kalma mevzilerin de bulunduğu, tavşan gibi doğada yaşayan canlıların da bu bölgede evleri olduğu öğrenilirken, koruma altında bulunan bu doğa harikasının bu şekilde yok edilmesinin istenmediği vurgulandı.   

KAYMAKAM İLGİLENİYOR

BY Ajans olarak çevre dairesine ulaşamazken, görüşüne başvurduğumuz İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz, konuyla hemen ilgilenerek bölgede incelemelerde bulundu. Merhametsiz, konuyla ilgili şikâyetimiz üzerine haberi olduğunu, belediye ve çevre dairesi yetkililerini derhal konuyla ilgili bilgilendireceğini söyledi.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler