1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İstanbul’da 'Onur Yürüyüşü'ne plastik mermi
İstanbul’da Onur Yürüyüşüne plastik mermi

İstanbul’da 'Onur Yürüyüşü'ne plastik mermi

İzmir’de intihar eden trans erkek Okyanus’un geride bıraktığı not: “Neye yaradı ‘normal’ olmak”

A+A-

Türkiye’de, meşhur Beyoğlu caddesinde her yıl yapılan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' için toplanan gruplara polis plastik mermiler ve biber gazıyla müdahale etti.

Çevik kuvvet ve sivil polisler, grupları Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndan uzaklaştırdı.
Önce ’dağılın’ uyarısında bulunan polis, daha sonra gruba tazyikli su sıkarak müdahale etti. Boyalı top mermisinin de kullanıldığı müdahale sonucu bazı göstericiler ara sokaklara dağılırken, bazı göstericiler ise işyerlerine sığındı. TOMA’nın önünde duran bir gösterici de polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

23’üncü İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi’nin, Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısının ardından Tünel’de yapmak istediği basın açıklaması tamamlanamadan bir kez daha polis saldırısına uğradı.

Lambda İstanbul’un Twitter adresinde aktardığına göre, basın açıklaması esnasında Tünel’deki kitleye polis, “Dağılın lan” diyerek gaz, su ve plastik mermiyle saldırdı.
Basın açıklaması yarıda kalırken, Galatasaray başta olmak üzere Taksim’de birçok noktadan gaz bombalı saldırı ve gözaltı haberleri geliyor.

Alışın, buradayız, gitmiyoruz!

Onur Haftası Komitesi’nin ‘Yolumuzu yol, mücadelemizi mücadelesi benimsemiş tüm dostlar merhaba!’ sözleriyle başlayan ve polis saldırısıyla yarım kalan basın açıklamasının tam metni şöyle:
“’Normal’ temasıyla gerçekleştirdiğimiz 23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası’nı hep birlikte geride bıraktık. Biz bu sene “normal” i tema olarak toplumun belirlediği cinsiyet rollerini benimsemekte yetersiz veya beceriksiz olduğumuzdan seçmedik, aksine Normalin arandığı, beklendiği her yer, dayatılana, olması gerekene uymayan her kadın ve erkek için inkârın, ayrımcılığın ve şiddetin mekânına dönüşebildiğini bildiğimizden yanlış veya yalnız olmadığımız vurgulamak için seçtik. Yaşamlarımızı başkalarının belirlediği normların değil, kendi arzularımızın peşinde kuracağız!

Bugün burada 100 bini aşkın kişi 13. Onur Yürüyüşü’nde Özgürlük ve Eşitlik taleplerini haykırmak için toplandı. Lezbiyenler, geyler, biseksüeller, translar ve interseksler olarak yaşama, barınma, çalışma, eğitim ve sağlık gibi en temel haklarımızı geri almadan, varoluşumuz baskılanmadan, rencide edilmeden, kınanmadan, aşağılanmadan yaşamak için, ALIŞIN, BURADAYIZ, GİTMİYORUZ demek için toplandık.

23 yıllık bir geçmişe sahip, kökleri çok daha derinde olan bu hareket, homofobik, transfobik ve cinsiyetçi olmayan özgür bir dünya talebimizi haykırma şansı bulduğumuz Gezi Direnişi sonrası daha da görünürlük kazandı ve geniş kitlelere mücadelesini yayma şansı buldu.

Hızla artan görünürlük bizi bir yandan güçlendirirken diğer yandan LGBTİ’lere yönelik nefret saldırıları da artmasına neden oldu. LGBTİ’lere yönelik nefret suçlarının “haksız tahrik indirimi” ile cezasız kalması, ana akım siyasette yer alan kişilerin LGBTİ’lere yönelik homofobik tavırları, medyada bulunan sansür ve medyanın nefret dili, özellikle siyaset yapan LGBTİ’lere yönelik ağır ve hedef gösterici söylemler, LGBTİ hakları konusunda adım atan partilerin homofobik tepkilerle karşılaşmaları saldırganlarımızı cesaretlendirmekte ve bizi açık birer hedefler haline getirmektedir.

İşte tam da bu nedenle yıllardır süren eşit yurttaşlık ve nefret suçları yasa talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Anayasanın eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklenene ve nefret suçları yasası çıkana kadar da bu talebimizi tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Anayasa ve tüm yasalarda tamamen eşitlik sağlanana kadar durmayacağız!

İzmir’de intihar eden trans erkek Okyanus’un geride bıraktığı “Ne boka yaradı normal olmak” notu hala hafızalarımızda, Evde, okulda, sokakta, işte –mekânın her türlüsünde, makul de değiliz, makbul de! Heteroseksizmin; homofobi, bifobi ve transfobinin; inkârcı genel ahlakın, ayrımcılığın, nefretin ve şiddetin kurucusu, sürdürücüsü normlara ve normallere inat BİZ NORMAL DEĞİLİZ. Kendini yalnız ve yanlış hisseden belki de intiharı düşünen tüm dostlarımıza sesleniyoruz: BİZ VARIZ. BURADAYIZ.

Yalnız değilsiniz!
Yıl içinde birçok yerelde LGBTİ oluşumları, üniversitede LGBTİ kulüpleri açıldı, Mersin, Malatya, Çorum, Samsun gibi Türkiye’nin 11 farklı ilinde Onur Yürüyüşleri yapıldı, eşit yurttaşlık bazında LGBTİ mücadesi yerel yönetimlerin gündeminde yer buldu. Bu sene birçok parti, belediye, sivil toplum örgütü ve tanınmış kişi Onur Haftasında gökkuşağı renklerini profillerine taşıyarak LGBTİ hareketine desteklerini gösterdi. Tüm bu gelişmeler homofobiye, transfobiye, bifobiye, LGBTİ mültecilerin görünmezliğine, LGBTİ mahpusların cezaevlerinde yaşadıkları tecride, dünyanın pek çok yerinde LGBTİ’lere yönelik korkunç zulme ve daha nicesine karşı bize umut ve direnme cesareti vermekte.

Devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz bir dünyanın hayali ile diğer toplumsal mücadeleler ile de dayanışarak çıktığımız yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Hayallerimizi gerçekleştirene kadar da hiç bir yere gitmiyoruz!

DİKEN

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler