1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İstanbul Gezi Rehberi
İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi

Murat Belge iyi bir akademisyen olması ve siyasi konular ile ilgili kitaplar yazması yanında yemek, kültür ve gezi konularında da keyifle okunan iyi kitaplar

A+A-

 

 

 

OKUYORUM

 

Bu hafta hava iyice soğudu ve çoktandır görmediğimiz yağmuru gördük. Artık sıcak yaz günleri , güzel ve serin sonbahar günleri yerini soğuk ve yağmura bırakıyor. Ve kasım ayı ile birlikte kocaman bir yılın bitmesine de bir ay kalıyor... Zaman akıp gidiyor... 30. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı dolayısyla pek çok yeni kitap yayınlandı. Yazarların yeni kitapları okurla buluştu. Sürpriz kitap Sunay Akın’dan geldi.  Tarh  Vakfı Yurt Yayınları’ndan yeni kitaplar yayınlandı.

  Okumalarınız bol olsun. Mutlu haftalar...

 

 

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

Bir Çift Ayakkabı

Sunay Akın , İş Bankası Yayınları

 

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.
Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

 

 

 

Militarist Modernleşme

Almanya- Japonya ve Türkiye

Murat Belge, İletişim Yayınları

 

“Militarist Modernleşme, farklı coğrafya ve tarihsel/siyasal deneyimler içinde biçimlenmiş ulus-devlet örnekleri arasında, hamasi vaazların, "kan ve demir"le gerçekleşeceği iddia edilen projelerin, disiplin ve itaatin, tarihi ve toplumu ancak "şiddet"le kavrayabilen bir dünya görüşünün nasıl hakimiyet kurabildiği sorusuna cevap arıyor. Ele alınan ülkelerin siyasal geçmiş ve deneyimlerini tarihsel bir analize tâbi tutarken "ideolojilerin militarizasyonu"nun nasıl gerçekleştiğini tartışıyor. Militarizmin tahakküm kuramadığı örneklerde, bunu engelleyen toplumsal, siyasal ya da kültürel reflekslerin nasıl işlediğini inceliyor.”

 

Mühürlenmiş Zaman

Dan Diner, İstanbul Bilgi Ünivrsitesi Yayınları

 

Kudüs İbrani ve Leipzig Üniversiteleri Öğretim üyesi Dan Dİner, bu eserinde Ortadoğu'nun, Müslüman ve Arapların tarihini genel olarak İslâm uygarlığı ile kültürünün gelişimini ele alıyor. Yazar, bu gelişmenin "durağanlığı"nı incelerken Lübnan asıllı ünlü sair-yazar Şekip Aslan'ın Müslümanlar Neden Geri Kaldı ve Dİğerleri İlerleyebildi? kitabından sorduğu sorudan yola çıkarak, İslâm dünyasında sekülerleşme, maddi ve manevi kültürün konumu, devlet ve toplum anlayışı, siyasi ve ekonomik alanların zaman içindeki etkileşimi üzerinde durarak, "gelişememe"nin özelliklerini tartışıyor.

 

Küresel Dünya

George Ritzer, Ayrıntı Yayınları

 

Ayrıntı Yayınlarının 600. kitabı olan Küresel Dünya, birçok bakımdan ilkleri temsil ediyor: Küresel dünyayı tüm boyutlarıyla ele alıyor olmasıyla bir ilk. Böylesine geniş ve derin bir olguyu akademik nosyonundan ödün vermeden ama güncel örneklerle zenginleştirerek, bu denli anlaşılır ve akıcı bir dille anlatması bakımından bir ilk. Gezegenimiz çapındaki akımları, yapıları ve hareketleri bir bütünlük içinde tanımlaması ve kavramasıyla da bir ilk. Böylesi ilklere de ancak sosyal bilimlere Mcdonaldlaştırma teorisi başta olmak üzere birçok katkı sağlayan George Ritzer imza atabilirdi.

 

Dünya Tarihinde Savaş

Michael S. Neilberg, Tarih Vakfı Yurt Yayınları

 

Dünya Tarihinde Savaş, her biri teknolojideki yeni gelişmeler ve savaşların yapıldığı özgün toplumsal, siyasal ve kültürel öğelerle birbirinden ayrılanaskeri tarihin en önemli dönemlerini incelemektedir. Antik çağlardan başlayıp Soğuk Savaş'a kadar uzanan bu dönemlerde askeri tarihin öne çıkan olaylarının derinlemesine örneklerle anlatıldığı Dünya Tarihinde Savaş, sadece kahramanlara değil savaşların bir parçası olmuş ismi bilinmeyen milyonlarca insanın yaşadıklarına da odaklanmaktadır.

 


 

HAFTANIN KİTABI...

 

İstanbul Gezi Rehberi

Murat Belge, Tarih Vakfı Yurt Yayınları

 

  İstanbul Gezi Rehberi yazda okuduğum fakat sizlere tanıtma fırsatı bulamadığım bir kitaptı. Murat Belge iyi bir akademisyen olması ve siyasi konular ile ilgili kitaplar yazması yanında yemek, kültür ve gezi konularında da keyifle okunan iyi kitaplar yazıyor. İlk ikisini okuduğum ve hala üçüncüsünü okuyamadığım Başka Kentler Başka Denizler bu gezi kitaplarından.

   İstanbul Gezi Rehberi ise 1980’den itibaren İstanbul’da düzenlediği gezilerde anlattıklarından, araştırmalarından ve bilgi birikimlerinden oluşuyor. Her zamanki gibi İstanbul’u da yazar öyle keyifli anlatıyorki kitabı elinize aldığınızda hem çok şey öğreniyorsunuz hem de aklınızda İstanbul ile ilgili bir çok şey kalıyor.

  Yazar, Roma’nın başkenti, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde İstanbul’u anlatarak  kitaba başlıyor. Tanzimat, cumhuriyet dönemi ve gelecek perspektifine de değiniyor.

 Kitapta semtler, yapılar, mekanlar, insanlar anlatılıyor. Hem bir tarih kitabı hem de tarih kitabının sıkıcılığından kurtulmuş bir roman, bir gezi hatta gezintiye çıkarma kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Sultanahmet çevresi, yapıları Ayasofya, Sultanahmet Camii, Haseki Hürrem Hamamı, Hipodrom, Eufemia Martirion, İbrahim Paşa Sarayı ve Sultanahmet’teki diğer mekanlar tanıtılıyor. Surlar, kapılar, külliyeler, kiliseler anlatılıyor. Eminönü- Cağaloğlu, Haliç’e köprü yapma fikri, Osmanlı padişahları, hamamlar... Çarşılar Bölgesi, Vefa ve Süleymaniye, Fatih,Çarşamba, Karagümrük ve bu semtlerdeki yapılar hakkında bilgiler veriliyor.İstanbul deyince ilk akla gelenlerden Galata ve Pera... Beyoğlu mekanları...Boğaziçi, Üsküdar, Kadıköy semtleri ve isimleri, yapıları tanıtılıyor.

  İstanbul’u Murat Belge ile gezmek ve onun keyifli anlatımından İstanbul’u görmek için çok değerli ve keyifli bir kitap.

 


 

 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ

 

Orda Bir Ada Var Uzakta

Stella Aciman, Galata Yayınları

 

Kıbrıs’taki kadınların duygularına, düşüncelerine  adadaki yaşamlarına yer veriliyor. Kadınların yaşamları, savaş, hüzünleri kaybettikleri umutları ve bugüne, yarına dair düşüncelerine yer veriliyor. Stella Aciman’ın kitabı yirmibeş adalı kadınla yaptığı içten ve Kıbrıs’ı, Kıbrıs’ta yaşamı, kadın olmayı,  anlatan keyifli söyleşilerden oluşuyor.

 

 

 

 

 

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

Günümüz edebiyatının genç yeteneklerinden Hakan Günday, Doğan Kitap’tan çıkan son romanı Az’la ”Dünya Kitap” Yılın Telif Kitabı Ödülü’nü kazandı.

 

Yılın romanı Tğrkçe’de.1985 doğumlu Téa Obreht’in  kitabı Kaplanın Karısı Türkçede.

 

58 Yaşındaki Çeçen şair Ruslan Ahtahanov, kuzeybatısında bulunan evi önünde otomobilinden çıktığı anda kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı.

 

30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nı, açılışının 4'üncü gününde 163 bin okur ziyaret etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3164 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler