1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İSPAT-I VÜCUT KINANDI
İSPAT-I VÜCUT KINANDI

İSPAT-I VÜCUT KINANDI

Sendikal Platform, Güney Kıbrıs’a giriş-çıkışlarda vatandaşlardan ispat-ı vücut talep edilmesini kınadı. Platform bugün Kerimiya Barikatı’nda düzenlediği eylemde bu uygulamayı protesto etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, Dev-İş

A+A-

 

 

Sendikal Platform, Güney Kıbrıs’a giriş-çıkışlarda vatandaşlardan ispat-ı vücut talep edilmesini kınadı.

Platform bugün Kerimiya Barikatı’nda düzenlediği eylemde bu uygulamayı protesto etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis’in kısa konuşmasıyla başladı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in Sendikal Platform adına ortak açıklamayı okumasının ardından gazetecilerin soruları üzerine söz alan KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu da eyleme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklamaların ardından, eylemciler dağıldı.

SEYİS

Mehmet Seyis giriş konuşmasında, Sendikal Platform olarak bugün gerçekleştirdikleri temsili eylemin amacının, Güney Kıbrıs’a geçişlerde 5 Nisan’da başlayan uygulamayı protesto etmek olduğunu söyledi. Seyis, “Bu güvenliğin engellenmesini talep etmemiz değildir. Bu, güvenlik iddiasıyla, vatandaşa eziyet çektirilmesini protestodur” dedi.

Geçişlerdeki yeni uygulamayı, Pile’de, 4 Nisan’da meydana gelen olayla ilgili “misilleme uygulaması” olarak niteleyen Seyis, 5 Nisan’dan itibaren kapıda hem geçen yurttaşa, hem de görev yapan polise bir eziyet yaşatılmaya başlandığını savundu.

Mehmet Seyis, bu tip uygulamaların, Kıbrıs sorununun çözüm uğraşlarının verildiği bugünlerde gerginlik politikalarına hizmet ettiğini ifade ederek, sendikaların, bu durumlara karşı gerekli tavrı koyacağını söyledi.

Seyis, Güney Kıbrıs barikatındaki uygulamanın benzerlerinin Türk polisince de tatbik edilebileceğini kaydetti. Mehmet Seyis, eylem sırasında görev yapan polislerin “çokluğuna” dikkat çekti.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, okuduğu ortak açıklamada, sınırların 2003’de tekrar açılmasının ardından başlayan geçişlerde keyfi uygulamalara şahit olduklarını söyledi. Elcil, özellikle son günlerde, “mandıra düzeni özlemi” içinde olanların kuzeyden güneye geçişlerde Kıbrıslı Türklere yaşattıklarının hiçbir mantıklı açılımı olmadığını savundu.

Şener Elcil, “Güneye araba ile geçişlerde Rum polisi arabaya kadar gelip kimlik numaralarını almayı yeterli görürken, Türk polisinin tüm vatandaşları kuyruğa sokarak ispatı vücut talep etmesi kabul edilemez” dedi.

Sınır kapılarından geçişlerde kolaylık sağlama yerine insanlara “eziyet çektirildiğini” ifade eden Elcil, “Keyfi kararlarla vatandaşlara eziyet çektiren anlayış, vatandaşına saygısızlık yapmaktadır. Güneyden geçişlerde Rum polisi vatandaşın ayağına kadar gelirken, öte yandan geçişlerde labirent misali engeller konulması ise güneydeki yönetimin ayıbıdır” şeklinde devam etti.

Elcil, şöyle devam etti:

“Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelerin sorumluluğunu vatandaşa yükleyip bunun için sınır kapılarından geçişlerde sorun çıkarmak provokasyon kokmaktadır. Kıbrıs Türk toplumunu yıllarca mandıra düzeninde yaşatıp, kendi çıkarları için sürü yerine koyanlara tahammülümüz yoktur. Kıbrıslı Türkler bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla çok ödediler. Bilinmelidir ki, bu konu burada kalmayıp uluslararası alana taşınacak ve gereken her türlü girişimde bulunulacaktır”

Şener Elcil, gazetecilerin bir sorusu üzerine, “Kimlik kontrolü toplu yapılır. Polis geçerken imzalanıp, imzalanmadığını kontrol eder ve geçişlerine izin verebilir. Bu mantıklıdır, anlaşılabilirdir ama eskiden böyleydi de biz uygulamıyorduk ama şimdi uygulamaya başladık demek tamamıyla yalandır. 1 Temmuz’a giden süreçte Kıbrıs Türkü’nden intikam alan bir yönetim anlayışı var” dedi.

VAROĞLU

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da konuşmasında, “eziyet” olarak nitelediği uygulamadan vazgeçilmesini istedi.

Varoğlu, 1963 yılından sonra “utanç barikatları” denilen kontrol noktalarında geçmek zorunda kalan Kıbrıslı Türkler’in, şimdi de benzeri uygulamalarla karşı karşıya kaldığını savundu.

Kıbrıs’ın bir AB ülkesi olduğunu söyleyen Varoğlu, tüm Avrupa’yı herhangi bir kısıtlamayla karşı karşıya kalmadan gezen vatandaşların kendi ülkelerinde barikatlarla karşı karşıya kalmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

 


 BASIN AÇIKLAMASI TAM METİN

 

Kıbrıslı Türkler 1963 yılından sonra şövenist Rumlar’ın militarist baskılarını “utanç, barikatları” denilen kontrol noktalarında sıkça yaşadılar.

         1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal nizamını tekrardan tesis etmek ve toprak bütünlüğünü korumak için askeri müdahalede bulunmuştur. Bu müdahele ile  1974 yılından 2003 yılına kadar devam eden süreçte Kıbrıslı Türkler, seyahat özgürlüğünden yoksun bir şekilde adanın kuzeyine hapsedildiler. 2003 yılında adanın AB’ye girişine ve Annan Planına yönelik, toplumsal hareket sınırların tekrardan açılmasını sağlamıştır.

         Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar bu geçişler çerçevesinde sosyal ve ekonomik ilişkilere tekrardan başlamışlardır. Bu geçişlerde yaşanan keyfi uygulamalar, Kıbrıs sorunu ile ilgili süreçlere dayalı olarak devam etmektedir. Özellikle son günlerde, “mandra düzeni özlemi” içinde olanların kuzeyden güneye geçişlerde Kıbrıslı Türkler’e yaşattıklarının hiçbir mantıklı açılımı yoktur. Güneye araba ile geçişlerde Rum polisi arabaya kadar gelip kimlik numaralarını almayı yeterli görürken, Türk polisinin tüm vatandaşları kuyruğa sokarak ispatı vücut talep etmesi kabul edilemez. Sınır kapılarından geçişlerde kolaylık sağlama yerine insanlara eziyet çektirmekten ve Rum polisi kadar olamayan bir yönetim bizim yönetimimiz olamaz. Keyfi kararlarla vatandaşlara eziyet çektiren anlayış, vatandaşına saygısızlık yapmaktadır. Güneyden geçişlerde Rum polisi vatandaşın ayağına kadar gelirken, öte yandan geçişlerde labirent misali engeller konması ise güneydeki yönetimin ayıbıdır.

         Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmelerin sorumluluğunu vatandaşa yükleyip bunun için sınır kapılarından geçişlerde sorun çıkarmak provokasyon kokmaktadır. Kıbrıs Türk toplumunu yıllarca mandra düzeninde yaşatıp, kendi çıkarları için sürü yerine koyanlara tahammülümüz yoktur. Kıbrıslı Türkler bunun bedelini kanlarıyla, canlarıyla çok ödediler. Bilinmelidir ki, bu konu burada kalmayıp uluslar arası alana taşınacak ve gereken her türlü girişimde bulunulacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1345 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler