1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İSKELE’DEN YÜKSELEN SES
İSKELE’DEN YÜKSELEN SES

İSKELE’DEN YÜKSELEN SES

“İskele’de BAZ isyanı” İskele şehir merkezinde bulunan ve Telekomünikasyon Dairesi İskele Santral Binası’nın bulunduğu arazide konuşlanmış olan iki adet dev baz istasyonu, bölge halkını huzursuz etti. İstasyonun yakınında i

A+A-

 

“İskele’de BAZ isyanı”

 

İskele şehir merkezinde bulunan ve Telekomünikasyon Dairesi İskele Santral Binası’nın bulunduğu arazide konuşlanmış olan iki adet dev baz istasyonu, bölge halkını huzursuz etti.

 

İstasyonun yakınında iki adet lise bulunması ise durumun daha da ciddi bir boyut kazanmasına sebep oldu. Okul öğretmenlerinden Nedim İsmetoğlu, okullarında görevli öğretmenlerin kurulan istasyonlar ile birlikte, tiroit ve kanser gibi vakalara yakalandığını belirtti.

 

Baz istasyonlarının bulundukları yüz metre alan içerisinde kanserojen etki sağladığının bilindiğini açıklayan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, yerleşim yerlerinde  baz istasyonlarının kesinlikle kurulmaması gerektiğine dikkat çekti.

 

Tüm dünyada, zararları kabul edilen baz istasyonları ile ilgili ciddi tedbirler alınırken, ülkede bu konuda uygulanan vurdumduymaz tavırlar, insan sağlığına verilen önemi gözler önüne seriyor. Kanser hastalıklarının en sık görüldüğü İskele bölgesi, bu konuda ciddi örnekler teşkil ediyor. Şehrin tam ortasında yer alan ve Telekomünikasyon Dairesi İskele Santral Binası’nın bulunduğu arazide konuşlanmış olan iki adet dev baz istasyonu, bölge halkının sağlığını tehdit ediyor. İstasyonların bulunduğu alanın yüz metre ilerisinde, Bekir Paşa Lisesi ve Bekir Paşa Ticaret Lisesi’nin yer alması ise konuya daha da ciddi bir boyut kazandırıyor.

 

OKULLARDA CİDDİ VAKALAR GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Yaklaşık altı yıl önce kurulan baz istasyonlarının akabinde, civarda yaşayan insanlarda ve okuldaki öğretmenlerde Tiroit ve kanser vakaları sıklaşmaya başladığı iddia ediliyor. Bekir Paşa Lisesi öğretmenlerinden Nedim İsmetoğlu, istasyonların kurulduğu günden itibaren, birçok öğretmenin zaman içerisinde tiroit ve kanser hastalıklarına yakalandığını belirtti. Konu ile ilgili hem çevre örgütlerinin, hem de bölge halkının defalarca şikâyette bulunduğunu ifade eden İsmetoğlu, hiçbir girişimde bulunulmadığını ve insanların sağlığı ile oynandığını ifade etti.

 

SUPHİ HÜDAOĞLU: “BAZ İSTASYONLARI KANSER RİSKİ OLUŞTURUR.”

Baz istasyonlarının bulundukları yüz metre alan içerisinde kanserojen etki sağladığının bilindiğini açıklayan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, yerleşim yerlerinde baz istasyonlarının kesinlikle kurulmaması gerektiğine dikkat çekti. Hüdaoğlu, özellikle beyin ve kan kanseri gibi konularda etkili olduğu bilinen baz istasyonları ile ilgili “ciddi bir konu” ifadesini kullandı. Baz istasyonları konusunda dünyanın birçok ülkesinde büyük hassasiyet gösterildiğinin altını çizen Hüdaoğlu, özelliklede okul dibinde böylesi istasyonların bulunmasını, çocuklar açısından büyük bir risk olarak değerlendirdi. Ailelerin konu ile ilgili baskı oluşturmaları tavsiyesinde bulunan Hüdaoğlu, bu konuda herkesin önemli bir hassasiyet göstermesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

AYRINTILAR YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler