1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İSKELE SUSUZLUĞA MAHKÛM
İSKELE SUSUZLUĞA MAHKÛM

İSKELE SUSUZLUĞA MAHKÛM

İsrailli Tahal Consulting Engineers Ltd, maddi konularda hükümet ile yaşadığı sorunları aşamadığı için başlayan mahkeme süreci sonuçlanıncaya kadar su üretimini yavaşlatma kararı aldı. Şirket öncelikli olarak Bafra bölgesinde kurulacak turizm işletmelerin

A+A-

 

 

 

İsrailli Tahal Consulting Engineers Ltd, maddi konularda hükümet ile yaşadığı sorunları aşamadığı için başlayan mahkeme süreci sonuçlanıncaya kadar su üretimini yavaşlatma kararı aldı. Şirket öncelikli olarak Bafra bölgesinde kurulacak turizm işletmelerinin su ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulmuş daha sonra KKTC hükümeti ile yaptığı anlaşmalar gereği üretim kapasitesini artırarak bölgede su sıkıntısı çeken yerleşim birimlerinin de su ihtiyacını karşılıyor. Son dönemlerde hükümetle girdikleri anlaşmazlık sonucu üretimine azaltma getirerek devam etmiş olması bölge de ciddi bir su sıkıntısı yaşanmasına sebep verdi.

İskele Belediyesi, Belediye Meclis Üyesi Halil Dericioğlu,  sorunun belediyeden kaynaklanmadığını belediyenin parayı devlete peşin ödediğini belirtti. Devletin Tahal şirketine gerekli ödemeyi yapmadığını, bu sebepten dolayı şirketin su üretiminde azaltmaya gittiğini ve bu sorunların yaşandığını belirtti.

 

ORUN: “ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İskele Belediye Başkanı Halil Orun ise soruna çözüm için belediyenin girişim başlattığını belirterek, bu sorunun İskele Belediyesi tarafından kaynaklanmadığını söyledi. Orun, belediyenin görevinin, devlet tarafından bölgesine dağıtım için verilen suyu kendisine bağlı olan yerleşim birimlerine dağıtmak olduğunu belirtti. Bu güne kadar Bafra arıtma tesisinin 3 bin 800 metre küp su ürettiğini ama hükümetle girdiği anlaşmazlıktan mahkemelik olduğunu ve su üretiminde 2 Bin metre küp azaltmaya gittiğini kaydetti. Bu durum karşısında geriye kalan bin 800 metre küplük suyun bin 200 metre küpünün Bafra’da bulunan turizm şirketlerine verildiğini belirten Orun, geriye kalan 600 metre küpün de hiçbir şeye yetmediğini vurguladı. Orun şu an İskele Topcuköy arasında bulunan su kuyusuna arıtma takmak üzere olduklarını, Su İşleri Dairesi ile bu konuda çalışma başlattıkların ve bir süreliğine bölgeye bu kuyudan su katkısı yapacaklarını bildirdi.

 

ALTINOVA’NIN PINAR SUYU YETERSİZ

Altınova ve Ağıllar bölgesinde yaşanan su sıkıntısına da değinen Orun, Altınova köyünde küçük bir pınar suyunun olduğunu ama bu suyun köye yeterli olmadığını belirtti. Orun, bu suyun yeterli olmadığı için bölgede bulunan başka bir kuyu suyu ile takviye edip bölgeye yeter bir duruma getirmeye çalışıldığını ancak Altınova köylülerinin bu suyu istemediklerini ve bu uygulamadan vaz geçildiğini belirtti.

 

AĞILLAR KÖYLÜLERİ İMZA TOPLADI

Orun, bu uygulamadan vazgeçilmesinin ardından Ağıllar köylüleri tüm köyden imza toplayarak bu kuyudan elde edilen suyun tekrardan köylerine bağlanması talebinde bulunduklarını belirtti. Altınova köyünde ise köyün su deposuna biriken suyun pınardan gelmiş olmasından dolayı depo içerisinde sürekli çamur biriktiğini belirten Orun, köy deposunda 3 ayda bir hijyen temizliği yaptıklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 881 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler