1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İSKELE BOĞAZI’NDA 'İZMARİT ŞENLİĞİ'
İSKELE BOĞAZI’NDA İZMARİT ŞENLİĞİ

İSKELE BOĞAZI’NDA 'İZMARİT ŞENLİĞİ'

İskele balıkçılarının düzenlemiş olduğu İzmarit Festivali, İskele bölge halkı ve esnafının katkılarıyla gerçekleşti.

A+A-

 

 

 

İskele balıkçılarının düzenlemiş olduğu İzmarit Festivali, İskele bölge halkı ve esnafının katkılarıyla gerçekleşti. İskeleli balıkçıların geleneksel olarak yaptıkları etkinlikte, hem izmarit balığının tanıtımı hem de Kıbrıs mutfağının geçmişten günümüze olan kültürünün yaşatılması sağlanıyor.

İskele Boğazı Balıkçı Barınağı balıkçılarının tuttuğu izmarit balığı mangalda ve kızartma olarak pişirilerek halka salata ve ekmek ile ücretsiz dağıtıldı. Vatandaşlar deniz havasının yanında izmarit balığını tatma şansı elde ederek güzel bir pazar geçirdi.

Yusuf Postacıoğlu, her yıl yapılan ve insanların yoğun ilgisi ile gerçekleşen İzmarit Şenliği’nde, vatandaş olarak çok sevindiklerini söyleyerek “Hem tutulan balıkları görmemiz hem de keyifle yememiz huzur verici” dedi. Bunun yanı sıra bölge halkının Kıbrıs’a özgü ev yemeklerinin ve örgülerinin sergilenmesini her yıl bu etkinlik ile devam ettirmesinin de olumlu karşılandığını belirten Postacıoğlu, katılımın her geçen yıl arttığını söyledi.

Ali Özhan, “İzmarit Şenliği her yıl olduğu gibi bu sene de çok güzel geçmektedir” dedi. Havanın kötü olması sebebiyle geçen yıllara oranla daha az insanın etkinliğe katıldığını söyleyen Özhan, “insanların el yapımı ürünlerinin ve örgülerinin sergilenmesi çok güzel bir şey, bizleri çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Ersin Nizam (İskele Kanser Hastalarına Yardım Derneği Bölge Sorumlusu) 1 Nisan-7 Nisan kan haftası olması nedeniyle İskele bölgesi ve dernek gönülleri ile geleneksel lokma gününü İskele Boğazı’ndaki İzmarit Festivali’nde gerçekleştirdi, halkın yoğun ilgisi ve desteğini gören dernek gönüllüleri ise, “vatandaşlara teşekkürlerini bir borç bildiğini” söyledi.

Mustafa Öztürel (Makinist), her yıl nisan başında geleneksel olarak yapılan İzmarit (Gramya) Festivali İskele Balıkçılar Birliği’nin düzenlediği Kuzey Kıbrıs’ a ait olan bir şölen olduğunu söyledi. İzmarit Şenliği’nin sosyal dayanışmayı artıran bir festival olduğunu belirten Öztürel, bundan dolayı da Balıkçılar Birliği ve yöneticilerini kutladığını ve başarılar dilediğini söyledi.

Enver Kızıl, bu festivali düzenleyenlere çok teşekkür ettiğini, çünkü denizden çıkan balığı İskele ve bölge halkının yerinde görme şansı bulduğunu söyledi. Kızıl, bölgenin tanınmış insanlarından olan Ahmet Sakallı’yı zamansız kaybetmenin bölgeyi çok üzdüğünü ve etkinlikte yapılacak olan birçok eğlenceyi iptal ettiklerini söyledi. Kızıl, devletin balıkçılara hiç yardım etmediğini, bunun yanında ise yakıta zam yapmalarının kendilerini balıkçı mesleğinden nerdeyse bırakma noktasına getirdiklerini söyledi. Kızıl, yetkililerden balıkçılara yardım etmesini istediklerini söyledi. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler