1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İsimlerinin baş harfleriyle tanınan çocuklar
İsimlerinin baş harfleriyle tanınan çocuklar

İsimlerinin baş harfleriyle tanınan çocuklar

Son olarak 2011’in Ekim ayında Sarris olayıyla gazetelerde isimlerini okumuştuk. Daha doğrusu isimlerinin başharflerini… Rum eski Maliye Bakanları’ndan Mihailis Sarris ile doğaya aykırı cinsel ilişki gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Çocukl

A+A-

 

Son olarak 2011’in Ekim ayında Sarris olayıyla gazetelerde isimlerini okumuştuk. Daha doğrusu isimlerinin başharflerini… Rum eski Maliye Bakanları’ndan Mihailis Sarris ile doğaya aykırı cinsel ilişki gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Çocukların kaderleri! artık isimlerinin başharfleri ile tanınmak. Onların da ünlü!lükleri bu şekilde oluşmuş.

‘Son olarak’ dedim yazının başında çünkü MK ve İHG çeşitli hırsızlık olaylarına da karıştıkları için polisle başları derde girmiş defalarca… Bu nedenle de herhangi bir olayda hemen şüpheli kişiler kategorisine giriyorlar. Böyle olunca da polisin çocuk da olsalar bu kişilere gösterdiği şiddet, psikolojilerinin olumsuz anlamda etkilenmesi yanında bedenlerinde de iz bırakmış.

MK

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’in yardımıyla Sarris olayına adı karışan ve daha sonra 5 bin TL şahsi kefaletle serbest bırakılan MK ve İHG’yle konuştum. Konuşmamın nedeni küçük yaşlarına rağmen polislik olaylara neden karıştıklarını, neler yaşadıklarını ve ne istediklerini! anlamak içindi. Henüz 17 yaşındalar… MK, 14 yaşlarında hırsızlık olaylarına başlamış. “Neden?” diye soruyorum… Verdiği yanıtlardan evdeki ilgisizlik ve babasının hortumla onu dövmesi gibi nedenlerden bir kaçış yolu olarak hırsızlığı seçtiğini gösteriyor. Hortumla dövmeler, her çocuğun yapabileceği yaramazlıklardan dolayı oluyor. 6 kardeş olan MK, 2 aylıkken Hatay’dan gelmiş. Babası bahçıvan, annesi de yenile bir yerde sekreterlik yapıyor. Orta 1 ve Orta 2’yi ikişer kez okumuş, ondan sonra da bırakmış.

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne gitmiş birkaç gün önce… Gidiş nedeni konuşmak ve periyodik olarak Daire’nin yapması gereken kontrolü yerine getirmek. MK, beklediği ilgiyi göremediğini sadece ve yaş kontrolü! yapılarak gönderildiğini söylüyor.

İHG

İHG de birkaç aylıkken Gaziantep’ten geldiğini hatırlıyor. Anne-babasını trafik kazasında kaybetmiş ve ona anne dediği ninesi bakıyor. Ninesinin de bir oğlu ve bir kızı var. İHG, onlara teyze ve dayısı olmasına rağmen abi ve abla diye sesleniyor. Önceleri pek derdi yokmuş, ninesi ona yeteri kadar harçlık veriyormuş ama daha sonra İHG’nin anlattığına göre abi ve ablası bu harçlığın fazla olduğunu ve vermemesini istemişler. İHG de parasız kalınca hırsızlığa başlamış. En azından anlattığı hikaye böyle… Yani her iki genç de ihtiyaçlarını karşılamak için hırsızlık yapıyorlar ve eve para da götürüyorlar. Özellikle İHG’nin evinde paranın nereden geldiği ile ilgili soru da sorulmuyor. Para gelsin de nereden gelirse gelsin.

Para karşılığı cinsel ilişki mi? İHG, Sarris olayında değil ama daha önce yaptığını açıkça ifade ediyor. MK, yapmadığını söylüyor. Sarris olayına ise polisin evine baskın yaptığı Mahmut Başarır’ın isimlerini vermesi ile karışmış oluyorlar. MK, o esnada evde bulunuyormuş ama yasaya aykırı! bir olaya karışmıyor. İHG ise evde de yok ama Mahmut Başarır’ın adını vermesiyle tutuklanıyor.

“Huzurlu…”

Söz konusu olayda poliste gördükleri tehdit ve şiddet nedeniyle suçu kabul ettiklerini ama çıkarıldıkları mahkemede kabul etmediklerini söylüyor gençler… Kafalarında, yüzlerinde ve kollarındaki şiddetin izlerini gösteriyorlar.

Nasıl bir hayat istediklerini soruyorum. Tek bir şey söylüyorlar; “Huzurlu…”

Ve onları gönüllü bir şekilde avukatlıklarını yapan ve her zaman yanlarında olan Avukat Öncel Polili’nin ofisine bırakıyorum.

MK ve İHG, çok sayıda çocuktan veya gençten sadece ikisi… Daha önce de Barış Başel’le Surlariçi’ni gezmiştik. İnternet cafelerdeki bilgisayarların başında müşteri bulan çocuklarla konuşup bu pazarlıkların yapıldığı ve buluşulduğu yerleri adres adres vermiştik. Yine bu işler devam ediyor. Polis biliyor, yetkililer, ilgililer biliyor ama öte yandan evlere baskın yapıp ‘doğaya aykırı cinsel ilişki’ diyerek Rum eski Maliye Bakanı’nı tutukluyorlar. Bu da olayın başka bir ilginç yanı… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1149 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler