1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. IŞILSOY’UN SERGİSİ YEŞİLIRMAK’TA AÇILDI
IŞILSOY’UN SERGİSİ YEŞİLIRMAK’TA AÇILDI

IŞILSOY’UN SERGİSİ YEŞİLIRMAK’TA AÇILDI

İsmail Işılsoy’un ‘Unutulmuş Maniler’ isimli sergisi açıldı. 1 hafta açık kalacak olan sergiyi gezmek isteyenler Yeşilırmak’a kadar yollarını uzatacaklar

A+A-

 

Ahşap yüzler ve maniler

İsmail Işılsoy’un ‘Unutulmuş Maniler’ isimli sergisi açıldı. Ahşap üzerine oyduğu Kıbrıs’ın yüzlerini Yeşilırmak’taki evinin bahçesinde sergileyen sanatçı, Kıbrıs manilerini de unutmadı ve ahşap yüzlerle manileri buluşturdu.

2 Eylül akşamı gerçekleşen ve Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden yoğun bir katılımın yaşandığı sergi açılışında maniler okundu, hikâyeler anlatıldı, türkçe-rumca Kıbrıs türküleri söylendi.

ADRES Kıbrıs dergimizde yayınlanan söyleşide sanatçı İsmail Işılsoy şunları söylemişti;

  "Unutulmuş değil, “unutturulmuş” maniler bunlar… Üstelik, yalnızca manilerimiz midir unutturulmak istenen? Fırından çıkmış pilavuna tütmesine hasret havamızda, “lahmacun” kokuları! Katledilen bin yıllık zeytinlerimiz ve solan yaseminler! Türkçe’nin en zengin ağızlarından biri olan konuşmamızı, “adalı ve edalı” dilimizi düzeltmek(!) peşinde birileri... Okullarımıza, basınımıza, tiyatromuza saldıran, Afrodit’in narin ayak izlerini taşıyan toprağımızı kirletenler! “Türkçe konuşan Kıbrıslıları” dibelik yok etmek isteyen kirli güç! Ve ateş içinde Dünya!

2 - 9 Eylül tarihleri arasında, 1 hafta açık kalacak olan sergiyi gezmek isteyenler Yeşilırmak’a kadar yollarını uzatacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 546 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler