1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Işık Fuarı Başladı
Işık Fuarı Başladı

Işık Fuarı Başladı

Işık Kitabevi'nin geleneksel olarak düzenlediği 28'inci Işık Kitap Fuarı dün akşam Kızılbaş Klisesi'nde açıldı.

A+A-

 

Levent ÖZDAĞ

Işık Kitabevi'nin geleneksel olarak düzenlediği 28'inci Işık Kitap Fuarı dün akşam Kızılbaş Klisesi'nde açıldı.
Fuar’da bu yılki Onur Ödülü, Kıbrıs'ın en önemli iki işçi sendikası Dev-İş ve PEO'ya verildi.

Fuarın ilk gecesinde Zaim Necatigil'in "Anayasa ve Yönetim Huluku", Dr. Turhan Korun'un "Ben de Yazdım", Şevki Kıralp'in "Başpiskopos Makarios ve Kıbrıslı Rum Milliyetçiliği" ile Niyazi Kızılyürek-Vula Harana'nın "Kıbrıslı Rum Solcular" kitapları okurla ilk kez buluştu.

Gecede yazarlar kitaplarını da imzaladı.

Fatoş Avcısoyu Ruso'nun sunumunu yaptığı açılışta konuşan Işık Kitabevi sahibi Nahide Merlen, "İzleyen değil etken olmak, geleceğimiz için söz sahibi olmak" düşüncesi ile yola çıktıklarını söyleyerek, bu yılki fuarın temasını "Tasarım ve Gerçeklik" şeklinde belirlediklerini belirtti.

Gecede Onur Ödülü'nü Dev-İş adına Genel Başkan Vekili Hasan Felek ve PEO adına Başkan Bambis Kyritsis aldı. Kıbrıs'ın tarihinde emek mücadelesine ortak değerlere imza atan iki sendika yöneticileri, açılışa katılanları da selamladı. Fuar, Taylan Özöncü ve Osman Tuğsal’ın müzik dinletisiyle başladı. Flütte İbrahim Özbaskın, gitarda Reşat Kortan’ın olduğu Dio Grup da sahne aldı.


FUAR PROGRAMI

25 Ağustos Salı günü Gazeteciler Birliği, Müzakere Sürecinde Medyanın Rolü konulu panel düzenleyecek. Panelde Nikolaos Stelya ve Ali Baturay konuşma yapacak.
26 Ağustos Çarşamba Nur Köprülü moderatörlüğünde “Ortadoğuda Bitmeyen Tasarım” konulu söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşide Radikal ve Hürriyet gazetesi yazarı Fehim Taştekin konuşmacı olacak.
27 Ağustos Perşembe “Gerçekler ve Kıbrıs’ı Yeniden Düşünmek” konulu panel gerçekleştirilecek. Panelde konuşmacılar Niyazi Kızılyürek ve Ahmet Sözen olacak.
28 Ağustos Cuma Sanatçı ve Yazarlar Birliği “Genç Kuşak Kadın Şairler ve Edebiyat” konulu panel düzenleyecek. Panelde Fatoş Avcısoyu Ruso, Aliye Ummanel, Emel Kaya, Nafia Akdeniz, Ruhsan İskifoğlu konuşacak.
29 Ağustos Cumartesi “Edebiyatta Tasarım” konulu söyleşi düzenlenecek. Söyleşide Yazar – Akademisyen Murat Gülsoy konuşacak.
30 Ağustos Pazar Mehmet E. Vaiz’in yöneteceği “Gençlik formu Sivil İnsiyatif ve Tasarım” konulu panel düzenlenecek. Panelde Fezel Nizam, Feral Uyumsal, Filiz Bilen, Mustafa Ongun, Başak Ekenoğlu, Haluk Selam Tufanlı konuşma yapacak.
31 Ağustos Pazartesi “Siyaset Yeniden Şekillenirken” konulu panel düzenlenecek. Panelde Asım Akansoy, Asım İdris, Kudret Özersay, Hüralp Yumuk konuşma yapacak.
1 Eylül Salı Dünya Barış Günü nedeniyle etkinlik yapılmazken 2 Eylül Çarşamba “Neoliberalizm, Avrupa Birliği ve Yunanistan” konulu panel düzenlenecek. Panelin konuşmacıları Mertkan Hamit, Sertaç Sonan, Stavros Dombazos olacak.
3 Eylül Perşembe Ulus Baker Gecesi düzenlenecek ve gecede Halil Duranay konuşma yapacak.
4 Eylül Cuma ise Adalı Gençlik, “Adalı Gençlik ile Müzik Geceleri” etkinliği düzenleyecek.
Etkinlikler 20.30’da başlayacak.

Bu haber toplam 1224 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler