1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İŞGAL VALİSİ GİBİ KONUŞAMAZ!'
İŞGAL VALİSİ GİBİ KONUŞAMAZ!

'İŞGAL VALİSİ GİBİ KONUŞAMAZ!'

TÜRK-SEN dün yaptığı yazılı bir açıklamayla TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı kınadı:

A+A-

 

 

 

 

TÜRK-SEN, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar nedeniyle TC Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ı sert bir şekilde kınadı. TÜRK-SEN Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Kıbrıs yakın tarihini ve sendikal mücadele geçmişini bilmediği anlaşılan” Beşir Atalay’ın, işgal valisi gibi konuşamayacağı belirtilirken, Kıbrıs’ta sendikal yaşam hakkında ise hiç konuşamayacağı ifade edildi.

TÜRK-SEN açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Atalay unutmamalıdır ki TC’nin Kıbrıs’ta “meşru” bulunabilme nedeni garanti ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile kurulu düzendir ve Sendikalar Yasası da garanti ettiklerini söyledikleri düzenin ayrılmaz bir parçasıdır. Mevcut Sendikalar Yasası İngiliz işgal ve sömürge döneminde yürürlükte olan yasanın Türkçeleştirilmiş şekli olup sömürgeciler tarafından bile saygı gösterilen sendikalara ve Sendikalar Yasası’na dönük olarak uluorta konuşmak ancak ya yakın geçmişi bilmemek veya kendisini işgal valisi sanmakla izah edilebilir.”

 

“TÜRK-SEN’İN ULUSLAR ARASI ÜYELİKLERİ”

“TÜRK-SEN, daha Kıbrıs Anayasası bile yokken İngiliz işgal ve sömürgecilerinin Kıbrıs’ta bulunduğu yıllarda bu Yasa ile kurulmuş ve uluslararası düzeyde üyelikleri ile bugüne gelmiştir. Daha sonra kurulan pek çok sendikamız, pek çok uluslararası üyeliklerle benzeri alanda faaliyet gösteren Kıbrıslı Rum sendikalar ile aynı haklarla uluslararası sendikal alanda yerlerini almaktadırlar. Bundan da öte, İngiliz üslerinde çalışan Kıbrıslı Türkler adına TÜRK-SEN’e bağlı sendikamız, onlarca yıldır Kıbrıslı Rumların sendikaları ile ortak toplu iş sözleşmeleri imzalamaktadır.”

 

“YALAN YANLIŞ BİLGİLER”

“KKTC’deki TC temsilcileri ve işleri güçleri TC temsilcilerine yaranmak olan bir kısım kendini bilmezin verdiği yalan yanlış bilgilerle ekonominin uçtuğunu söyleyecek hale getirilen bir bakanın, daha sağlıklı bilgi kaynaklarına yönelmesini tavsiye ederiz. Sayın Beşir Atalay ve buradaki temsilcileri, Sosyal Sigortalara olan yüz milyonlarca borcunu ödemeyen, elektrik borcunun üstüne yatıp yüz milyonlarca borcu için bütçesine ödenek bile koymayan, esnaf ve zanaatkârı her geçen gün can vermeye devam ederken, 3 yıldır kendi çalışan ve emeklisine hayat pahalılığı ödeneğini ödemeyip zam üstüne zam yapan bir hükümet yaratmayı başarmış olabilir. Bu başarısını kendi devletinin başarısı olarak kabul edip bununla övünebilir de. Ancak, hiçbir şey, hiç kimseye işgal valisi edası ile şimdi de sıra sendikaları tertiplemekte anlamında konuşma hakkı vermez.”

TÜRK-SEN, bu günden itibaren yerel ve uluslararası tüm ilişkilerini ve gücünü kullanarak TC’nin KKTC’de yapmak istediği bu anti-demokratik davranış ve yaratmak istediği faşizan yönetim hakkında mücadele bayrağını yükseltecektir. Bu yolda ne KKTC’de ne de dünyada yalnız olmadığımızı biliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler