1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İŞ KAZASIZ GÜN GEÇMİYOR'
İŞ KAZASIZ GÜN GEÇMİYOR

'İŞ KAZASIZ GÜN GEÇMİYOR'

İş Sağlığı ve Güvenliği Birliği ülke genelinde tüm işyerlerinin risk değerlendirme raporlarını hazırlamasını istedi.

A+A-

 

 

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSGUB), ülke genelinde tüm işyerlerinin risk değerlendirme raporlarını hazırlaması gerektiğini bildirdi.
Birlik Başkanı Emir Taşcıoğlu konuyla ilgili olarak dün yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta iş kazasız gün geçmediğine savunarak, neredeyse her hafta basına yansıyacak kadar büyük ve önemli birkaç iş kazasının meydana geldiğini ifade etti.
Taşçıoğlu, basına yansımayan iş kazalarının sayısının ise bilinmediğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz gün internete düşen bir son dakika haberi ile Mağusa Boğazı’ndaki bir alçıtaşı kırma tesisinde yine bir iş kazası yaşandığını öğrendik. İskele polisinden edindiğimiz bilgiye göre, sabah saat 10.00’da Mağusa Boğazı’ndaki bir işletmede meydana gelen iş kazasında 43 yaşındaki Emirali Kasap isimli işçi, sol kolunu pazı kısmından konveyör bandının tamburuna kaptırmış ve ciddi surette yaralanmıştır” dedi.
Yaralı işçinin sol kolunun kesilme tehlikesi bulunduğunu belirten Taşçıoğlu, birlik olarak ilgili bakanlığı denetimlere başlaması konusunda birçok kez uyardıklarına dikkat çekerek, “Ancak sesimizi duyuramadık. Maalesef yetkililerin denetim yapmaları için bir iş kazasının olması beklenmekte ve ciddi iş gücü ve iş kayıpları yaşandıktan sonra denetim yapılmaktadır” ifadesini kullandı.
Taşçıoğlu, ilgili bakanlığın iş kazalarından sorumlu olduğuna işaret ederek “Peki meydana gelen iş kazasının hesabını kim verecek? Kazaya uğrayan işçi kolunu kaybederse bundan sonra hayatını nasıl idame ettirecek? Tazminatını kim ödeyecek?” dedi.
Emir Taşçıoğlu, tüm işverenlere devletin denetim yapmasını beklemeden İş ve İşçi Sağlığı Yasası’nın gerektirdiği risk analizlerini yaptırmaları çağrısında bulundu.


 

 

 

 

Bu haber toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler