1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İrsen Küçük nereye koşuyor?
İrsen Küçük nereye koşuyor?

İrsen Küçük nereye koşuyor?

2009 seçimi sonrasında Derviş Eroğlu ‘tek başına hükümet’ olurken İrsen Küçük UBP’de Genel Sekreter’di. İrsen beyin o günkü beklentisi ‘bakan’ olmaktı. Ancak Eroğlu, kabinesinde İrsen beye yer vermedi. Küçük’ün t

A+A-

 

 

 

2009 seçimi sonrasında Derviş Eroğlu ‘tek başına hükümet’ olurken İrsen Küçük UBP’de Genel Sekreter’di.

İrsen beyin o günkü beklentisi ‘bakan’ olmaktı. Ancak Eroğlu, kabinesinde İrsen beye yer vermedi. Küçük’ün tepkisi, ‘güven oylaması’nı boykot etmek oldu. İrsen Küçük oylama günü meclise gitmedi. Parti içindeki bu ciddi kriz bir şekilde savuşturuldu.

Bir yıl sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi vardı. Derviş Eroğlu’nun gözü saraydaydı. İrsen Bey’in gözü ise artık bakanlıkta değil, Başbakanlık ve Parti Başkanlığı koltuklarındaydı. Artık ‘hedef’ büyümüştü.

Nitekim Eroğlu saraya çıktı. Ancak İrsen beyin önü henüz tam olarak açık değildi. O koltuklarda başkalarının da gözü vardı.

Bu parti içinde yeni bir krize yol açtı. Çıkış formülü ‘gentleman agreement’de bulundu.

Ahmet Kaşif, İlkay Kamil, Hasan Taçoy ve diğer muhalifleri İrsen Küçük’ü o koltuklara oturtmayı bir ‘şart’la kabul ettiler: Önüne koydukları belgeyi imzalayacaktı.

İrsen Bey ikiletmedi, önüne konulan evrağı imzaladı.

Kağıtta “6 ay sonra yapılacak olağan kurultayda aday olmayacağım” diye yazıyordu.

Bu koşullar altında İrsen Bey ‘tek aday’ olarak kaldı ve olağanüstü kurultayda Genel Başkan seçildi, ardından hükümeti kurdu.

6 ay sonra toplanacak olağan kurultayda yeniden aday olmama yönünde hem ‘söz’ veren, hem de ‘belge’ imzalayan İrsen Küçük, gün gelip çattığında yan çizdi.

Döndü, tekrar aday oldu ve rakiplerini geçerek koltuğunu biraz daha sağlamlaştırdı.

Böylece hem önünü açtı, hem de o belgenin bağlayıcılığını da tarihin çöplüğüne gönderdi.

**

İrsen Küçük 2012 kurultayı için de adaylığını açıklayan ilk isim oldu. 21 Ekim kurultayında ‘Eroğlu’nun adayı’ olarak bilinen Ahmet Kaşif’le yarışacak ve artık hedefini daha da büyütmüş durumda İrsen Bey...

Aslında yarışı Eroğlu’yla yapacak.

Zaten büyülttüğü hedeft de Eroğlu’nun oturduğu makam var. Yani Cumhurbaşkanlığı... Zaman zaman bu yönde açık mesajları ya da imaları oldu, oluyor.

Ancak Cumhurbaşkanlığı’na giden yol kolay değil.

Önce kurultaydan galip çıkması gerekecek.

Kazandıktan sonra ise önünde ciddi bir yol ayırımı bulacak: Ya hükümeti bu şekliyle sürdürüp, 2014’teki seçimlere girecek ya da ‘baskın erken seçim’ kararı alacak.

İrsen Küçük 2014 yılına kadar bu performansla UBP’nin iyice dağılacağını, oy yitireceğini biliyor. Genel seçim sdandığından yaralı çıktıktan sonra Cumhurbaşkanı adayı olması imkansız... Çünkü 2015’te saray için seçim var.

Oysa bir baskın seçime gidilir, UBP bir şekilde hükümette olur, ‘birinci parti’ çıkmayı başarır ve hele Başbakanlık koltuğunu da korursa, İrsen beyin saray adaylığı için önünde çok engel kalmamış olur.

Bir sonraki genel seçimler 2016 sonu ya da 2017 başlarına denk geleceği için, 2015 seçimlerine ‘parti başkanı’, hatta ‘başbakan’ sıfatıyla girme şansı olur.

Bu durumda partide ‘genel başkan’ dışında bir aday aramak isteyenlerin eli zayıflar. İrsen Bey de ‘büyük UBP’ projesi diye nitelediği ‘büyük hedef’ine doğru bir adım daha atmış olur.

Bu senaryo ne kadar tutar bilinmez, ancak İrsen beyin kafasında kurultayın ertesi günü ‘baskın seçim’ opsiyonu olmadığına beni kimse inandıramaz.

En azından bugün itibarıyla...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler