1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İrsen Küçük barajı geçemedi (!)
İrsen Küçük barajı geçemedi (!)

İrsen Küçük barajı geçemedi (!)

Bugün ülkeyi yöneten ve UBP’nin “liderliğine” oynayan İrsen Küçük… Küçük siyasi tarihimizde Ertuğrul Hasipoğlu’ndan sonra ikinci bir vakadır kanımca… Ertuğrul Hasipoğlu gibi Küçük de parti değiştirme rekortmenlerinden

A+A-

 

 

 

Bugün ülkeyi yöneten ve UBP’nin “liderliğine” oynayan İrsen Küçük…

Küçük siyasi tarihimizde Ertuğrul Hasipoğlu’ndan sonra ikinci bir vakadır kanımca…

Ertuğrul Hasipoğlu gibi Küçük de parti değiştirme rekortmenlerindendir.

Küçük’ün parti turu “UBP-TAP-DP- UBP” diye özetlenebilir…

 

* * *

·        1976 ve 1981 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçilerek aktif siyasette yerini alan İrsen Küçük, 1983 yılı aralık ayında oluşturulan kurucu meclise üye seçildi ve anayasa çalışmalarına da katıldı.

·        UBP Milletvekili Küçük, Mustafa Çağatay ve Nejat Konuk başkanlığında kurulan hükümetlerde 1976 -1981 ve 1982 -1983 tarihleri arasında Tarım, Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı ile 1981 - 1982 tarihleri arasında Sağlık, Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı görevinde bulundu.

·        Siyasete UBP’de başlayan İrsen Küçük, UBP’den ayrılarak 18 Mayıs 1985’te “Toplumsal Atılım Partisi”ni kurdu.

·        28 Haziran 1985’te yapılan Milletvekilliği seçimlerinde yeni kurduğu partisi baraja takıldı İrsen Küçük, Meclis dışında kaldı.

 

Milletvekili olmadığı bu dönemde ‘Örgütleme sorumlusu’ olarak DP’ye katılan ve o dönemde propaganda gezilerine de katılan İrsen Küçük, bir süre sonra tekrar UBP’ye döndü.

Ne acayip bir siyaset tarzıdır ki TAP isimli partiden çıkıp DP’ye geçti, sonra jet hızıyla UBP’ye...

Yeni kurduğu partisi ile hedeflediği başarıyı yakalayamayan İrsen Küçük, 12 Aralık 1993’te yapılan ‘erken’ seçimlerde UBP Milletvekili olarak Meclis’e dönmüştü.

O tarihten bu güne de UBP içerisinde İlçe Başkanlığı’ndan, Genel Başkanlığa kadar ilerleyen İrsen Küçük, yıllarca sürdürdüğü bakanlık görevinden sonra Başbakanlık görevine de geldi.

 

* * *

İrsen Küçük, Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP’nin 2009 yılında seçimleri kazanıp hükümet kurulduğunda kabinede görev almadı. Bunu hazmedemeyen Küçük’ün hükümetin güven oylamasının yapılacağı gün meclise gelmediğini de tarihe not etmekte fayda vardır.

Bir zamanlar UBP’ye nisap sorunu yaşatmak isteyen ve ara sıra tehditler de gündeme getiren Küçük, şimdi “UBP’nin liderliğine” göz dikmiş durumda…

Eroğlu’ndan sonra bu görevi alır mı bilinmez, ama parti içindeki muhalefet onu biraz zorlayacağa benziyor…

İrsen Küçük siyasi tarihimiz için bir vakadır bence.

Hem, en fazla parti değiştiren siyasiler arasındadır, hem de “tarihin en kötü hükümetinin” başında…

Siyasi açıdan çok zor günler geçiriyor bu günlerde.

Sivil toplumdan yükselen “istifa” çağrılarına kulak asmıyor, erken seçime de gitmeyeceğini söylüyor.

Açıkçası toplumsal muhalefetin bu haliyle erken seçimi zorlaması da mümkün değil zaten…

Peki Küçük’ü rahatsız eden ve hükümete de yoğunlaşmasını engelleyen nedir?..

Parti içindeki Eroğlu oyunları

İrsen Küçük’ün parti yönetiminde ipleri elinde tutma çabasına da çomak sokan Eroğlu cephesi belki erken seçimi değil ama erken kurultayı gündeme getirebilir.

Öyle veya böyle, İrsen Küçük dönemi sona erecek. Ancak bu “son” nasıl olacak?

Kurultayla mı,seçimle mi?..

Bekleyip göreceğiz...

 


 

 

S.Denktaş: Hasipoğlu 9’larda değildi

 

Serdar Denktaş aradı önceki gün… Samimi tarzıyla bilinen Denktaş’la kısa bir siyasi sohbet olanağı buldum, telefonda da olsa… Ertuğrul Hasipoğlu ile ilgili yazımı okumuş, hoşuna gitmiş. “Ancak bir düzeltme yapmalıyım” dedi. Hasipoğlu’nun hiçbir zaman “9’lar Hareketi”nde yer almadığını söyledi. Yazımda Hasipoğlu’nun 9’lar Hareketi’nde de bulunduğunu yazmıştım. Kısaca o dönemi anlatı Denktaş, bana da bir not olarak yazmak düştü. İlgisine, samimiyetine teşekkürler…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler