1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İrsen bey herkesle dalga geçiyor...
İrsen bey herkesle dalga geçiyor...

İrsen bey herkesle dalga geçiyor...

İrsen bey başbakan olduğundan bu yana TC hükümeti ve bürokratları hariç herkesle alenen dalga geçiyor. İrsen beyin uzun politik yaşamı inişli çıkışlı oldu. Siyasete UBP’de başlayan İrsen Küçük, UBP’deki birçok siyasetçi gibi bir süre sonra p

A+A-

 

 

İrsen bey başbakan olduğundan bu yana TC hükümeti ve bürokratları hariç herkesle alenen dalga geçiyor.

İrsen beyin uzun politik yaşamı inişli çıkışlı oldu. Siyasete UBP’de başlayan İrsen Küçük, UBP’deki birçok siyasetçi gibi bir süre sonra partisinden ayrılarak yeni bir parti kurmuş, başarısız olunca yeniden UBP’ye dönmüştü.

Nisan 2009 seçimlerinde bilmem kaçıncı kez Milletvekili seçildi. 26 Milletvekili ile kıl payı tek başına iktidar olan UBP lideri Eroğlu başbakanlık görevini alınca daha önce çoğu hükümette bakan olan Küçük’e bu kez bakanlık vermemişti. Bunun üzerine hükümet programının okunacağı Meclis toplantısına katılmayan Küçük önemli bir krize neden olmuştu.

Kriz, Küçük’e UBP Genel Sekreterliği görevi verilerek aşıldı.

Bir yıl sonra UBP içinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Eroğlu’nun başbakanlıktan ayrılmasıyla boşalan koltuğa kimin oturacağı kavgası başladı.

Bu kez kriz “İrsen abi” formülü ile aşıldı. Başbakanlık koltuğuna 6 aylığına geçici olarak İrsen bey oturtuldu.

İrsen bey hem UBP’deki arkadaşlarıyla, hem de herkesle dalga geçerek “yıl sonundan önce yapılacak olağan kurultaya kadar bana müsade edin, sonra ben aday olmayacağım kim seçilirse seçilsin” dedi.

İrsen beyin bu sözüne güvenen arkadaşları 6 ay sonra karşılarında Başbakan İrsen Küçük’ü yeniden aday olarak gördü.

Kurultayı Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun desteği ile yeniden kazanan İrsen bey yoluna devam etti.

Ama başında bulunduğu hükümet her konuda sınıfta kaldı. Halkın  “gelmiş geçmiş en beceriksiz, en başarısız hükümet” yakıştırması bu hükümet için sanırım en doğru değerlendirmedir.

Buna rağmen hem başbakan, hem de teker teker bakanları televizyonlara çıkarak deyim yerindeyse atıp tutuyorlar.

Başbakan herkese söz veriyor ama sözünü tutmuyor. Üstelik “o gün söz verdim, ama şimdi vazgeçtim” diyerek dalga geçiyor.

Sözünü yerine getiremeyen, hatta sözünü tutmayan başbakan mutlaka görmüşsünüzdür. Ama yüzünüze baka baka “sözümden döndüm” diyen bir başbakan hiç gördünüz mü?

Geçen yıl Kıb-Tek çalışanlarının büyük direnişini “özerkleştirme” sözü vererek kaldırdı. Bir süre sonra da, daha doğrusu Kıb-Tek’in özelleştirilmesi konusunda önceden söz verdiği TC hükümetinden ve bürokratlarından fırça yeyince de “özerkleştirme sözü vermiştim ama döndüm” dedi.

En son Lefkoşa Türk Belediyesi konusunda hükümetin yasa tanımaz tutumuna karşı Anayasa Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararı ertesinde istifa edeceğine “bizim LTB’de yaptığımız bir başarı öyküsüdür” diyerek tarihe geçti.

Açıkçası İrsen bey Anayasa Mahkemesi’nin kararından, hele kararda yazılan nazik ama ağır ifadelerden sonra özür dileyerek istifa edeceğine “ilah yarabbi şükür” diyerek yüzünü ovuşturdu.

Karardan birkaç gün önce İrsen beyin elini öperek Kurultay’da İrsen beyi destekleyeceğini açıklayan, bu destekten sonra da İrsen beyin “dönüşü muhteşem olacak” dediği Cemal Başkan da sanki mahkeme kendini haklı bularak görevine iade etmiş gibi hemen ertesi günü LTB’ye giderek “kaldığım yerden devam” diyerek Lefkoşa halkıyla dalga geçti.

Bir gün önce “Ben de bu hükümetin bir parçasıyım ve bu hükümetin aldığı kararlarda benim de imzam bulunmaktadır. Zaten bu yola girmemin en büyük sebebi de bu, attığım imzaların sorumluluğunu alabilmek ve bunu alnımın akıyla açıklayabilmektir. Son dönemde bazı konularda başarılı olmamıza rağmen en önemli konularda başarısız olduk” diyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ertesi gün Başbakan’ın hükümetin ne kadar “başarılı” olduğunu anlattığı basın toplantısında diğer bakanlarla beraber masadaki yerini alarak kendi kendisiyle çelişti.

***

Ülkemiz bu kadar beceriksiz, bu kadar saygısız, bu kadar başarısız, üstelik de başarılı olduğunu zannederek böbürlenen bir ekibe layık mı?

Gerçekten insan neden acaba demekten kendini alamıyor.

Türkiye hükümetine isdihdam yapmayacağız diye söz veriyorlar, el altından yakınlarını çekinmeden dairelere dolduruyor, iş ortaya çıkınca da üzerine kaka yapmış çocuk gibi sırıtıyorlar.

Halka, esnafa, memura, emekliye söz veriyorlar, sonra insanların yüzüne baka baka caydık diyorlar.

Üreticiye, hayvancıya söz veriyor ama yapmıyorlar.

Akaryakıt dahil herşeye zam yapıyorlar ama DPÖ verilerinde de “hayat ucuzladı” diyerek gözümüzün içine baka baka bizimle dalga geçiyorlar.

İrsen bey bütün bakanlarıyla beraber hükümetinin ne kadar başarılı olduğunu anlattığı dünkü basın toplantısında yine gözümüze baka baka hükümet’in icraatlarına bakıldığında ‘hizmet hükümeti’ unvanı almış olduklarını” iddia etti.

Bu kadarı da fazla artık.

Bari aklımızla alay etmeyin.     

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler