1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı
İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

A+A-

Batılı bir diplomat, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, son engellerin de aşılmasının ardından, İran'la anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Batılı diplomat, anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler müfettişlerinin İran'da, denetim amacıyla askeri tesislere girişleri konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti. Diğer taraftan anlaşma kapsamında, İran'ın BM tarafından gelecek askeri tesislere giriş talebini sorgulama hakkı bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki tarihi anlaşmayı samimiyet ve memnuniyetle karşıladığını" belirtti.
BM Kalkınmanın Finansmanı 3. Uluslararası Konferansı kapsamında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan Ban, yaptığı yazılı açıklamada, "İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki tarihi anlaşmayı samimiyet ve memnuniyetle karşılıyorum" ifadesini kullandı.
Anlaşmanın, liderlerin cesareti, müzakereciliği ve diyaloğunun bir kanıtı olduğunu vurgulayan Ban, "Bu anlaşma gelecekte karşılıklı anlayışa, uluslararası sorunların çözümüne, uluslararası ve bölgesel istikrara katkıda bulunacak" değerlendirmesinde bulundu.
Ban'ın açıklamasında, BM'nin anlaşmanın uygulanmasında taraflara yardımcı olmaya hazır olduğu kaydedildi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında varılan anlaşmanın, İran'ın nükleer silah elde edebileceği tüm yolların önünü kestiğini söyledi.
Obama, yardımcısı Joe Biden ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran'ın nükleer programı konusunda nihai anlaşmaya varılması konusunda Beyaz Saray'da sabah erken saatlerde açıklama yaptı.
ABD ve uluslararası ortaklarının yaklaşık iki yıl süren müzakerelerin ardından büyük bir başarı elde ettiğini belirten Obama, İran ile kapsamlı, uzun süreli anlaşmanın İran'ın nükleer silah elde etmesini önleyeceğini kaydetti.
Obama, "Anlaşmayla İran'ın nükleer silah elde edebileceği tüm yollar kesildi" diye konuştu.

TAK

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler