1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İrademize müdahale söz konusu değil'
İrademize müdahale söz konusu değil

'İrademize müdahale söz konusu değil'

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gençlik Kolları Başkanı Sami Osmanlı, Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklardan rahatsız olmadıklarını söyledi. Osmanlı şunları söyledi: “Bakanlar Kurulu büyük iş adamlarına vatandaşlık veriyor. Raha

A+A-

 

 

UBP Gençlik Kolları Başkanı Sami Osmanlı, Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklardan rahatsız olmadıklarını söyledi

 

“İrademize müdahale söz konusu değil”

 

·        “Bakanlar Kurulu büyük iş adamlarına vatandaşlık veriyor. Rahatsız olmadık. Sanatçıların birine vatandaşlık verilip verilmemesi birşey ifade etmez, bir zararı yoktur. Takdir Bakanlar Kurulu’nundur. İrademize müdahale söz konusu değildir”

 

·        “Onların (Eroğlu ve Küçük) bu dönemde ülkemizin başında olmasını, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması açısından isabetli olduğunu düşünüyorum. Ancak onların engin deneyimlerinden yararlandığımız zaman bu süreci atlatabileceğimizi düşünüyorum”

 

·        “Güzel günlerin bizi beklediğine inanıyorum. Mutlu ve huzurlu yaşanacak bir ortamın olacağına inanıyorum. Gençlerimizden ülkelerine, vatanlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Bu ülke hepimizindir, gün gelecek bu ülkeyi bizler yöneteceğiz”

 

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gençlik Kolları Başkanı Sami Osmanlı, Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklardan rahatsız olmadıklarını söyledi.

   Osmanlı şunları söyledi:

   “Bakanlar Kurulu büyük iş adamlarına vatandaşlık veriyor. Rahatsız olmadık. Sanatçıların birine vatandaşlık verilip verilmemesi birşey ifade etmez, bir zararı yoktur. Takdir Bakanlar Kurulu’nundur. İrademize müdahale söz konusu değildir. Bakanlar Kurulu’nun takdiridir. Bütün hükümetlerde olduğu gibi Bakanlar Kurulu’nun takdiri vardır, buna da müdahale etmek doğru değil.”

   Türkiye ile mevcut ilişkilerden hiçbir şikayetleri olmadığını da ifade eden Osmanlı, söz konusu ilişkilerde bir sıkıntı olmadığını düşündüklerini belirtti.

   Sami Osmanlı, “ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıların Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük’ün engin deneyimlerinden yararlanılarak atlatılabileceğini” söyleyerek, siyasetin gençleşememesi konusunda da “Siyaseti illa ki gençleştirmek gerekecektir ama içinde bulunduğumuz süreçte onların (Eroğlu ve Küçük) olması şanstır diye düşünüyorum” dedi.

   “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB dönem başkanlığının herşeyin sonu olmadığını ve bu süreçte görüşmelerin ipleri koparmadan, teknik düzeyde sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Osmanlı, Eroğlu’na olan desteklerini yineledi.

 

UBP’DE GENÇLERİN YERİ...

 

·         Soru: UBP’de gençlerin yeri nedir?

·        Osmanlı: UBP her dönemde olduğu gibi gençliğe önem veren bir partidir. Her zaman gençliğin önünü açmıştır, gençlerin fikirlerini almıştır. Bu dönemde bu daha da artırılmıştır. UBP gençlik konusunda dimdik ayaktadır ve her zaman gençliğin yanındadır.

 

·        Soru: İradenizi parti içinde yeterince ortaya koyabiliyor musunuz? UBP Gençlik Kolları UBP’nin aldığı kararlarda ne kadar etkilidir?

·        Osmanlı: UBP Parti Meclisi’nde Gençlik Kolları’ndan temsilci yoktur. Kısmet olursa, bir sonraki kurultayda Parti Meclisi’ne Gençlik Kolları’ndan ve Kadın Kolları’ndan temsilci göndereceğiz. Bu konuda tüzük değişikliği için çalışmalar yapılıyor. Bu da partimizin gençliğe ne kadar önem verdiğinin göstergesi olacaktır.

 

·        Soru: UBP Gençlik Kolları parti üst yönetiminden bağımsız hareket edebiliyor mu?

·        Osmanlı: Parti disiplinini bozmayacak her şeyde kendi kararlarımızı alabiliyoruz. Bu imkanımız var, bu şans büyüklerimiz tarafından bize verilmiştir. Biz de onlarla istişare içinde oluyoruz ki yanlış bir harekette bulunmayalım.

 

“BU SÜREÇTE EROĞLU VE KÜÇÜK’ÜN OLMASI ŞANSTIR”

 

·        Soru: Ülkede genel anlamda siyasetin gençleşmesi konusunda bir sorun var. UBP’nin Başkanı 70’lerinde ve aynı zamanda kendisi ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı da aynı kuşaktan. Sizce siyasetin gençleşememesinin nedeni ve bunun önündeki engel nedir?

·        Osmanlı: Ben engel olarak düşünmüyorum. Ben onların tecrübesinden yararlanacağımıza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mız da Başbakanı’mız da inanılmaz engin deneyimlere sahiptirler. Onların  bu dönemde ülkemizin başında olmasını, ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması açısından isabetli olduğunu düşünüyorum. Ancak onların engin deneyimlerinden yararlandığımız zaman bu süreci atlatabileceğimizi düşünüyorum. Siyaseti illa ki gençleştirmek gerekecektir ama içinde bulunduğumuz süreçte onların olması şanstır diye düşünüyorum.

 

“ÜLKEMİZDEKİ EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİKTİR”

 

·        Soru: Anketlerde gençlerin birinci sorunu işsizlik olarak görülüyor, yeniden göç başladı. Bu konulardaki düşünceleriniz nedir?

·        Osmanlı: Doğrudur, ülkemizdeki en büyük sorun işsizliktir. Ancak ülkemizde herkes devlette işi olsun, garanti olsun diye düşünmektedir. Bence herşeyi devletten beklemek yerine biraz da özele yönelmeliyiz. Hükümetimizin özel sektörleri geliştirmek için çalışmaları vardır. Bildiğiniz gibi devletteki maaşlar düşürülmüştür, özele teşvik amacıyla. İleriki günlerde özeli güçlendirip daha avantajlı hale getirirsek devletin üzerindeki yük kalkmış olacak.

 

“AB’NİN BİZE KARŞI SERGİLEDİĞİ TAVIRLARDAN HOŞNUT DEĞİLİZ”

 

·        Soru: Kıbrıs Sorunu’nun çözülememiş olması da gençleri umutsuzluğa itiyor mu?

·        Osmanlı: Sayın Cumhurbaşkanı’mıza bu konuda tam desteğimiz vardır, onun elinden gelen herşeyi yaptığına inanıyoruz. Çok iyi bir kadro ile görüşmelere gitti. Ama uzlaşmacı olmamıza rağmen AB’nin bize karşı sergilediği tavırlardan hoşnut değiliz, verilen sözleri tutmadılar. Bu konuda da şikayetimiz var. Geçtiğimiz günlerde Brüksel’e giden 400 kişilik kafile içinde ben de vardım. Güzel bir eylem oldu, iyi mesaj verildi. Bizim de varolduğumuzu ve bizi gözardı edemeyeceklerini gösterdik. “KKTC vardır, insanları vardır, ayrı bir devlet vardır, bizim varlığımızdan haberdar olun” mesajı vermek istedik ve sanırım başarılı olduk. Rum kesimi de bundan çok rahatsız oldu.

   Bu arada sizin aracılığınızla bir kez daha açıklayayım. Diğer partilere olduğu gibi bize de hiçbir şekilde resmi bir davet gelmemiştir. Ben Ticaret Odası üyesiyim ve Brüksel’e Ticaret Odası’nın kaynağından gittim, UBP Gençlik Kolları Başkanı olarak gitmedim.

 


 

“(Rumların AB dönem başkanlığı) her şeyin sonu değil”

 

·        Soru: Kıbrıs konusunda bir beklentiniz var mı, UBP gençliği nasıl bir çözüm hayal ediyor?

·        Osmanlı: Biz de herkes gibi Türkiyemizin etkin ve fiili garantörlüğü altında bir barış istiyoruz. Biz de tüm dünya insanları gibi özgürce, rahatça dolaşmak istiyoruz, gezmek istiyoruz. Hiçbir şekilde sorun yaşamak istemiyoruz. Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak UBP Gençlik Kolları olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz güvenimiz ve desteğimiz vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu iş için biçilmiş kaftandır.

 

·        Soru: “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB dönem başkanlığı dönemi nasıl geçirilmeli? Kıbrıs konusunda ne yapılmalı? Bu herşeyin sonu mudur?

·        Osmanlı: Bu her şeyin sonu değildir, o kadar karamsar olmamak gerekir. Bu süreci ipleri koparmadan, teknik düzeyde sürdürmek gerekir. AB çok büyük bir hata yapmıştır, bu ortamda dönem başkanlığını Rum tarafına vermesi pek etik olmadı, bu bize yapılan bir saygısızlıktır.

 

·        Soru: Bunu protesto etmek için bir eylem yapmayı düşünüyor musunuz?

·        Osmanlı: Bununla ilgili önümüzdeki günlerde tüm partilerin gençlik kollarıyla temaslarımız olacak. Diğer partilerin gençlik kollarındaki arkadaşlarımız da bizimle hem fikir olurlarsa, onlarla ortak bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Bu sadece UBP’nin değil, tüm KKTC’nin sorunudur. Böyle bir konuda tüm partilerin gençleriyle hareket etmeyi iktidar partisinin gençlik kolları olarak görevimiz olduğunu düşünüyorum, hem de bu ülkede yaşayan Kıbrıslı Türkler olarak bu sorumluluğu taşımamız gerektiğine inanıyorum.

 

YENİ VATANDAŞLIKLAR...

 

·        Soru: İktidar partisinin gençlik kolları başkanı olmak hem iyi, hem de zor bir şey. Hükümetin icraatlarıyla ilgili eleştirileri sizin de göğüslemeniz gerekiyor. Hükümetin icraatlarından sizin rahatsızlığınız var mıdır? Örneğin Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklar  tartışılıyor, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bunlardan rahatsız mısınız? Bunu iradenize müdahale olarak görüyor musunuz?

·        Osmanlı: Bakanlar Kurulu büyük iş adamlarına vatandaşlık veriyor. Rahatsız olmadık. Sanatçıların birine vatandaşlık verilip verilmemesi bir şey ifade etmez, bir zararı yoktur. Takdir Bakanlar Kurulu’nundur.

İrademize müdahale söz konusu değildir. Bakanlar Kurulu’nun takdiridir. Bütün hükümetlerde olduğu gibi Bakanlar Kurulu’nun takdiri vardır, buna da müdahale etmek doğru değil.

 

YENİ ANAYASA...

 

·        Soru: Yeni anayasa tartışmaları var. Bu konuda bir çalışmanız var mı? Örneğin polisin sivile bağlanması konusunda tutumunuz nedir?

·        Osmanlı: Bence anayasanın değişikliği iyi. İnşallah tüm siyasi partiler anlaşır ve birlikte anayasayı değiştirirler. Benim şahsi görüşüm polisin İçişleri Bakanlığı’na bağlanması iyi olur.

 

“HERKESİ MEMNUN ETMEK İMKANSIZ”

 

·        Soru: Siz partinize veya hükümete eleştirel yaklaşmıyorsunuz ama mutlaka rahatsızlıklarınız vardır.

·        Osmanlı: Meşhur bir söz vardır, “kol kırılır, yen içinde kalır”. Tüm ülkenin sıkıntıları olduğu gibi bizim partimizin gençlerinin de sıkıntıları vardır. Onlar da işsizdir, özellikle partilerinden beklentileri vardır ama bunların hepsine cevap vermek mümkün değildir. UBP tüm halkı ve sektörleri kucaklayan bir parti olduğu için sadece UBP gençlerinin isteklerini ve UBPlilerin isteklerini yerine getirmesi söz konusu olamaz. Herkesi memnun etmek de imkansızdır.

 

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER...

 

·        Soru: Türkiye ile ilişkilere nasıl bakıyorsunuz. Ekonomik paketlerin Türkiye’den gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu bizim de kendi çalışmamızı yapmadığımız anlamına gelmez mi?

·        Osmanlı: Türkiye ile çok yakın ilişkiler vardır. Her yıl bütçe görüşmeleri yapılır, bütçe hazırlanır ve buradaki Türkiye Elçiliği vasıtasıyla Türkiye’ye gönderilir ve Türkiye’den para istenir.

 

·        Soru: Bu işleyiş şeklinin doğru olduğunu mu düşünüyorsunuz?

·        Osmanlı: Anavatan Türkiye sonuçta bizim anavatanımızdır. Mevcut ilişkilerimizden hiçbir şikayetim yok. 1974’ten süre gelen ilişkilerimiz vardır, bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

 

“GÜZEL GÜNLERİN BİZİ BEKLEDİĞİNE İNANIYORUM”

 

·        Soru: Ülkede nasıl bir gelecek görüyorsunuz?

·        Osmanlı: Güzel günlerin bizi beklediğine inanıyorum. Mutlu ve huzurlu yaşanacak bir ortamın olacağına inanıyorum. Gençlerimizden ülkelerine, vatanlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Bu ülke hepimizindir, gün gelecek bu ülkeyi bizler yöneteceğiz. Herkes, görüşü ne olursa olsun, vatanına, milletine sahip çıksın, vatanı için elinden gelen herşeyi yapsın. İyi ve güzel günler geleceğine inanıyorum..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler