1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İpek ve dut ağacı
İpek ve dut ağacı

İpek ve dut ağacı

İpek Festivali hafta sonu yapılıyor… 4, 5 ve 6 Mayıs’ta üç gün sürecek Festival’de ipek böcekçiliğinin elbette ki önemi, ülkeye getirisi, kültürümüzdeki yeri vurgulanırken çeşitli etkinlikler de olacak. Öncelikle standlarda çeşitli el

A+A-

 

 

İpek Festivali hafta sonu yapılıyor…

4, 5 ve 6 Mayıs’ta üç gün sürecek Festival’de ipek böcekçiliğinin elbette ki önemi, ülkeye getirisi, kültürümüzdeki yeri vurgulanırken çeşitli etkinlikler de olacak.

Öncelikle standlarda çeşitli el işleri ve kültürümüzle ilgili ürünler yer alacak..

Çeşitli danslar, halk oyunları, müzik grupları da gece 18.00’den sonra Festival alanının coşkusunu artıracak.

Onun için de bu günlerin Festival saatlerini kaçırmamaya çalışın.

***

İpek Festivali 7 yıl önce Yeşil Barış Hareketi’nin düşüncesiyle Bellapais köyünde meşhur Manastır içinde yapılmaya başlandı. Hareketin olanakları ölçüsünde bu Festival 4 sene yapıldı. Unutulan ipeğe, ipek böcekçiliğine halk yeniden aşina olmaya başladı. ‘Yeniden’ diyorum çünkü özellikle şimdiki genç nesilin bu böceği tanımadığını görüyoruz. Çoğu yok olan ürünlerimiz, değerlerimiz, kültürümüz gibi…

Bizim kuşaklar eskiden, internet de olmadığı için bu gibi uğraşlara daha çok ilgi duyuyorduk. Okullarda da bu gibi uğraşlar müfredatta yer aldığından olsa gerek öğretmenler tarafından da öğretiliyordu.

Önceleri dut ağaçları fazlaydı, o yapraklardan toplar, evimizde bir kutunun içine koyduğumuz ipek böceklerinin kozaya girmesini beklerdik.

Şimdi çocuklara fotoğraflarını gösterip “bakın bu bir ipek böceğidir” diyoruz. Bu yokoluş elbette ki genelde ağaçların olduğu gibi özelde dut ağaçlarının da yok olmasından dolayı hızlanmış oldu.

Bazı belediyelerin yol genişletme çalışmaları sırasında dut ağaçlarını hiç acımadan kestiklerine çok şahit olduk. Yol açma, arsa temizleme, ev yapma gerekçeleriyle çok ağacın kesildiğini biliyoruz.

Ancak ipek böcekçiliği ülkemizin bir kültürü ve şimdilik bu gibi Festivallerle yok olan kültür varlıklarımızı yeniden gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz.

***

7 yıl önce Yeşil Barış Hareketi tarafından düşünülüp başlatılmıştı ancak bu gibi Festivallerin sürdürülebilirliği çok önemlidir. Bu yüzden dördüncü yıldan sonra Yeşil Barış Hareketi’nin Genel Sekreteri olarak bunu yazmak durumundayım ki sürdürülebilirlik için bu Festivali alıp yürütecek, hem ekonomik hem alt yapı bağlamında güçlü kurumlara ihtiyaç vardır.

Bunu yapabilecek en iyi Kurum da tabii ki Bellapais’in de o yıllarda bünyesine devredildiği Girne Belediyesi olmalıydı. Başkan Sümer Aygın’a bu fikrimizi açtığımızda hemen sahip çıktı Festivale… 5. Festivalimizi işbirliğimizin bir denemesi olarak yaparken geçtiğimiz yıl ve bu yıl Bellapais Muhtarlığı’nın da işbirliğinde gelişerek devam ediyor.

***

Bellapais, dut ağacının yoğun olduğu yerlerden biriydi. Her yerde olduğu gibi inşaatlaşma yeşilin azalmasına, hatta yokolmasına neden olabiliyor. İşte bu Festivalle dut ağacının yeniden önemini hatırlatmak, yeniden üretmek ve ipekçilikle az da olsa yeniden bir kazanç kapısı yaratabilmek güzel olacaktır.     

 

 

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı… Bütün işçilere, emekçilere kutlu olsun.

 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler