1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNSANLIK SINIFTA KALDI
İNSANLIK SINIFTA KALDI

İNSANLIK SINIFTA KALDI

Firuzan NALBANTOĞLU – Sevgi YALMAN Kıbrıs’ın kuzeyi dün gece bir insanlık dramına yeniden ev sahipliği yaptı. İnsanca bir yaşam umudu ile Kıbrıs’ın kuzeyine sığınan 7’si çocuk, 4’ü kadın toplam 35 tane Suriyeli mülteci, d

A+A-

 

 

 

Firuzan NALBANTOĞLU – Sevgi YALMAN

 

Kıbrıs’ın kuzeyi dün gece bir insanlık dramına yeniden ev sahipliği yaptı. İnsanca bir yaşam umudu ile Kıbrıs’ın kuzeyine sığınan 7’si çocuk, 4’ü kadın toplam 35 tane Suriyeli mülteci, dün gece sınır dışı edildi. Aralarında yaralıların da olduğu onlarca Suriyeli mültecinin sınır dışı edilmesine tepki gösteren insan hakkı örgütü aktivistleri gün boyu yaşanan insanlık dramı karşısında tepki gösterdi, Mağusa Limanı’na barikat kurdu, polise direndi, fakat gece yarısına doğru onlarca mülteci, yaka paça feribota sokularak Türkiye’ye yollandı, insanlık yine sınıfta kaldı.

 

“İSYAN ETTİLER”

 

Gazimağusa Limanı’nda dün akşam mülteci krizi yaşandı. Geçtiğimiz günlerde 5 gün hapse mahkûm edilen 35 mülteci, hapislik cezalarını çektikten sonra tahliye edildi. Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü ve mültecilerin avukatı Öncel Polili, Muhaceret Dairesi ve Başbakanlık Müsteşarlığı’ndan mültecilerin sınır dışı edilmemesi için ricada bulundu fakat cevap olarak polis şiddeti aldı. Edinilen bilgiye göre, mültecilerin Türkiye ve Suriye dışında bir AB ülkesine gönderilmesi planlanıyordu. Ancak dün gece35 mülteci apar topar Türkiye’ye gönderilmek üzere Mağusa Limanı’na getirildi. Bozcaada adlı feribota zorla bindirilmeye çalışılan mültecilerden bir kısmı itiraz etmezken özellikle kadın ve çocuklardan oluşan erkeklerin de bulunduğu büyük bir kısım Suriyeli feribota binmemek için direndi. Direnenler, “üstümüzde kolonya var, kendimizi yakarız” diyerek isyan ettiler.

 

“GENÇLER YERLERDE SÜRÜKLENDİ”

 

Yaşanan isyan sonrası Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne götürülen mülteciler uzun süre otobüslerde bekletilip ikna edilmeye çalışıldı. Olaylar yaşanırken Gazimağusa Polis Müdürlüğü bahçesine ve limana gazeteciler alınmadı, limana polis barikatı kuruldu. Bir süre sonra mültecileri taşıyan otobüs polisten çıktı. Bu sırada otobüsteki çocuklardan birisinin dışarıya zafer işareti yaptığı gözlemlendi. Polisten çıkan otobüs limana gelerek, kurulan barikatın arkasında beklemeye başladı. Bir süre sonra otobüsle limandan çıkanlar elleri kelepçeli vaziyette polis arabalarıyla limana girdiler. Kadınların ağlar vaziyette olduğu gözlemlenirken, mültecilerden biri pencereden sarkarak “vurdular bizi” diyerek bağırdı. Bu arada Toplumsal Cinsiyet ve Azınlıklar Derneği, Mülteci Hakları Derneği ve İnsan Hakları Derneği üyelerinden oluşan gençler tarafından polis araçlarının önü kesilmek istendiği sırada arbede yaşandı, gençler yerlerde sürüklendi.

 

“GÖYNÜKLÜ, TARTAKLANDI”

 

Yaşanan arbede sonrası saat sekizde hareket etmesi planlanan feribot, 11:30’da motorlarını çalıştırdı ve 35 mülteci polis araçlarıyla feribota bırakıldı. Bu sırada dışarıya çıkan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli mültecilerin gönderildiğini söyledi. Olaylar sırasında orada olan Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, polis tarafından tartaklandı.

 

 

FOTOĞRAFLAR: BYA                  

 

 

 

Bu haber toplam 2608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler