1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘İNSANLIK DIŞI MUAMELE’
‘İNSANLIK DIŞI MUAMELE’

‘İNSANLIK DIŞI MUAMELE’

Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, 7’si çocuk 35 mültecinin dün gece “zorla, şiddet kullanılarak” sınır dışı edildiğini dile getirip bu durumu eleştirdi.

A+A-

 

 

 

 Mülteci Hakları Derneği, sığınma hakkına ulaşımları, korunmaları ve sınır dışı edilmemeleri için iki haftadır İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Polis Örgütü’ne her türlü girişimi yaptıkları, 7’si çocuk 35 mültecinin dün gece “zorla, şiddet kullanılarak” sınır dışı edildiğini dile getirip bu durumu eleştirdi.
Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, yaptığı yazılı açıklamada, “sınır dışı kararının görüşmeler neticeleninceye kadar askıya alındığı” güvencesi verilmesine rağmen önceki akşam Gazimağusa Limanı’na götürülen mültecilerin sınır dışı edildiğini kaydederek, “Açıkça; sınır dışına yasal, idari ve siyasi yollarla müdahale etme olanağımızın ortadan kaldırılması amaçlandı” dedi.
Göynüklü, Mülteci Hakları Derneği ve Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı olarak, söz konusu mültecilerin, Türkiye’de Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Örgütleri tarafından koruma altına alınması için ve yapılanlarla ilgili yasal ile idari girişimleri başlatacaklarını belirtti.
Göynüklü, ilgili ve duyarlı tüm kesimlere dayanışma için çağrı da yaptı.

 

DARP !..

Konu ile ilgili yapılan açıklamanın önemli kısımları şunlar: “Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin koruması altında olan, Mülteci Hakları Derneğinin sığınma hakkına ulaşımları, korunmaları ve sınır dışı edilmemeleri için iki haftadır İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Polis Örgütüne her türlü girişimi yapmış bulunduğu 7si çocuk 35 Mülteci önceki gece 24:00 sularında zorla, şiddet kullanılarak sınır dışı edildi. Mülteci Hakları Derneğinin söz konusu mülteciler ile ilgili yapmış olduğu tüm girişimlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler, Cumhurbaşkanılığı ile sınır dışının durdurulması için temasa geçerek bu kişilerin koruma altında olduğu hususunda bilgi vermiştir. Tüm bunların neticesinde Polis Örgütü tarafından sınır dışı edilmeyecekleri, sınır dışı kararının görüşmeler neticeleninceye kadar askıya alındığı güvencesi tarafımıza verildi. Bu nedenle, daha önce bir çok kez Mülteci Hakları Derneği olarak almış olduğumuz mahkeme kararları ile mültecilerin sınır dışı edilmesini durdurmuş olmamıza rağmen, yetkililerin vermiş olduğu bu-doğru olduğuna güvendiğimiz- bilgi ve göstermiş olduklar  “iyi” niyet nedeniyle konuyu yargıya intikal ettirmedik. Ancak, mülteciler bizim bilgimiz dışında, bizden gizlenerek sınır dışı edilmek üzere dün gece Mağusa Limanına getirdiler; bu duruma ilişkin bilgi bize yakınları tarafından verildi. Açıkça; sınır dışına yasal, idari ve siyasi yollarla müdahale etme olanağımızın ortadan kaldırılması amaçlandı. Yaşam hakları için direniş gösteren mülteciler ciddi şekilde darp edildiler, yerlerde sürüklenerek zorla gemiye bindirildiler. Tüm bunlara gerek liman içinde gerekse giriş kapısında müdahale etmek isteyen bizler ve duyarlı insanlar darp edildi ve mültecilere ulaşmamız ve uygulanan insanlık dışı muameleye müdahale etmemiz polis ve diğer görevliler tarafından şiddet kullanılarak engellendi.

 “Ve ne yazık ki; ne Birleşmiş Milletlerin, ne Mülteci Hakları Derneğinin girişimleri ve en önemlisi ne de mültecilerin içleri parçalayan haykırış ve direnişleri bu insanlık ayıbının önünden geçilmesine yetmedi ve ölüm tehlikesi olan 35 mülteci sınır dışı edildi.”

 


 

İçişleri Bakanlığı, zorla sınır dışı edilen 35 Suriyeli mülteciyle ilgili iddiada bulundu


“TC yetkililerine teslim edildiler”

 

 İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, dün gece sınır dışı edilen 35 Suriyeli mültecinin güvenli şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili makamlarına teslim edildiğini öne sürdü. Bakanlık, mültecileri kaçırarak haksız kazanç elde edenlerin önüne geçmek ve mültecilerin yaşamlarının riske atılmaması amacıyla bu kararın alındığını savundu. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu 35 Suriye uyruklu mülteci, güvenli bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti ilgili makamlarına teslim edilmiştir.Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık ile konu üzerine gerekli yazışmaları yapmış, ilgili toplantılara da katılmıştır ve mültecilerin iade işlemi gerçekleşmiştir.”

 

 

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler