1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNSANİ DEĞİL!
İNSANİ DEĞİL!

İNSANİ DEĞİL!

45 DERECEDE SICAKTA İNŞAATTA ÇALIŞIYORLAR Hava sıcaklığının ortalama 45 derece olduğu yaz aylarında, klimalı ortamlarda bile çalışmak neredeyse imkânsız. Uzmanlar sürekli olarak, ‘Sıcak havalara dikkat edin! Dışarıya çıkmayın!’ şeklinde

A+A-

 

 

45 DERECEDE SICAKTA İNŞAATTA ÇALIŞIYORLAR

 

 

Hava sıcaklığının ortalama 45 derece olduğu yaz aylarında, klimalı ortamlarda bile çalışmak neredeyse imkânsız. Uzmanlar sürekli olarak, ‘Sıcak havalara dikkat edin! Dışarıya çıkmayın!’ şeklinde uyarılarda bulunurken inşaat işçileri için bu uyarılar anlamsız…

 

Hava sıcaklığının ortalama 45 derece olduğu yaz aylarında, klimalı ortamlarda bile çalışmak neredeyse imkânsızken inşaat işçilerinin çok zor şartlarda çalışması yürek burkuyor. Uzmanlar sürekli olarak, ‘Sıcak havalara dikkat edin! Dışarıya çıkmayın!’ şeklinde uyarılarda bulunurken bu uyarı işçiler için bir anlam ifade etmiyor.

Hayatlarını inşaatlarda çalışarak kazanan ve ailelerinin geçimlerini bu yolla sağlayan işçiler, sabah 08:00 ile 16:00 arasında, en zor koşullarda çalışıyorlar. Çalıştıkları zor koşulların yanı sıra, sendika ve sosyal haklar gibi kişisel hakları da bulunmayan işçiler, patronlarının direktifleri doğrultusunda hareket etmek durumda kalıyorlar.

Aynı iklime sahip gelişmiş ülkelerde, özellikle Temmuz 15 – Ağustos 15 tarihleri arasında, ödenekli izin ve sendikal hakların kullanımı gibi konular uygulanırken, ülkemizde işçi güvenliği dahil hiçbir konuda ne bir çalışma ne de bir uygulama söz konusu.

 

HÜDAOĞLU: “YAZ AYLARINDA ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİRİLMELİ”

 

Ülkenin iklim ve coğrafya şartlarında, özellikle yaz aylarında çalışma saatlerinin değiştirilmesinin hayati bir önem taşıdığını belirten Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, konu ile ilgili bir an önce girişmelerde bulunulması gerektiğini vurguladı. Aynı iklim şartlarına sahip başka ülkelerde, çalışma saatlerinin sabah 05:00 – 11:00 arası, öğleden sonra ise 16:00 – 18:00 saatleri şeklinde olduğuna dikkat çeken Hüdaoğlu, bu uygulamanın hem işçilerin sağlığı, hem de verimliliği açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi. Ülkede bu tür değişikliklere gitme alışkanlığının olmadığına da dikkat çeken Hüdaoğlu, iş güvenliği konusunda da yönetimin oldukça başarısız olduğunun altını çizdi. İnsan değeri olan ülkelerde işçiler ve işverenlerin ortak kararlar alarak, medeni şekillerde değişikliklere başvurduğunu belirten Hüdaoğlu, ülkemizde ise emir komuta zinciri dâhilinde, tek taraflı kararların verildiğini ve işçilerin hiçbir hakkının bulunmadığını vurguladı.

 

OSMAN AMCA: “İŞÇİLER HÜKÜMETİN UMURUNDA DEĞİL.

 

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, ülkedeki bütün alanlardaki gibi inşaat sektörünün de sistemsizliğin mahkûmu olduğunu belirtti. Amca, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, işçilerin geceleri bile çalışmak zorunda kaldıklarına değindi. Mevcut şartlarda bir işçinin hayatını idam ettirmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Amca, kazancın yetersizliğinden dolayı işçilerin çalışmak zorunda bırakıldıklarına vurgu yaptı. Konunun çözümü için ise Amca, özel sektörün de sendikalaşması gerektiğine değinirken, bu konuda güneyi örnek gösterdi. Güneyde, inşaat sektöründe işçi olarak çalışan kişilerin sendikalı olduklarını belirten Amca, hava sıcaklığının en tehlikeli olduğu dönemler olan Temmuz 15 – Ağustos 15 arasında bu kişilerin bir ay süreyle ödenekli izin yaptıklarının altını çizdi. Kuzeyde ise hükümetin bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığına değinen Amca, devletin kurumlarının işçiler için tek uygulamasının vergi almak olduğuna değinirken, insanların manevi durumlarının umursanmadığına da dikkat çekti.

 

İŞÇİLER NE DEDİ? HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler