1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNSAN EN YÜCE DEĞERDİR
İNSAN EN YÜCE DEĞERDİR

İNSAN EN YÜCE DEĞERDİR

ERİSTİK DİYALEKTİK KKTC'deki mevcut UBP hükümeti, birçok politikacı, bürokrat ve yazar, Eristik Diyalektik (mutlaka haklı çıkmak amacıyla tartışma) yöntemi içinde, halâ dünün terimleriyle konuşuyor ve yazıyorlar maalesef. “Dünün gerçeklerinden&#

A+A-

 

 

ERİSTİK DİYALEKTİK

KKTC'deki mevcut UBP hükümeti, birçok politikacı, bürokrat ve yazar, Eristik Diyalektik (mutlaka haklı çıkmak amacıyla tartışma) yöntemi içinde, halâ dünün terimleriyle konuşuyor ve yazıyorlar maalesef. 

“Dünün gerçeklerinden” yola çıkarak ve “dünün varsayımlarına” dayanarak davranılıyor ki, bu da bırakın geleceğe dönük projeler geliştirmeyi, günümüz sorunlarına çözüm olmayı da bırakın, sorunların giderek daha da içinden çıkılamaz duruma gelmesine ve günden güne ekonomik, sosyal, kültürel ve toplumsal olarak hızla  geriye gidilmesine neden oluyor.  

Özellikle de ekonomik bağımlılığın giderek artmasına UBP hükümeti tarafından seyirci kalınması, süreç içerisinde siyasi bağımlılığı daha da artırıyor ki, bu da kendi kendini yönetme ve insan odaklı çözümlerin hayata geçmesine şiddetle mani oluyor.

Oysa ki; sorgulayıcı ve kuşkucu bir düşünce yapısındaki insanın temel amacı bugünü korumak değil, yarını yaratmaktır.

 

ENTELEKTÜEL SERMAYE

İnsan odaklı yeni bir çağa evriliyoruz; fakat bağlılık-bağımlılık üzerine odaklanmış bir yönetim anlayışı, günümüzde en değerli kamusal mal olarak tanımlanan yaratıcı ve entellektüel insan sermayesini etkin bir şekilde noksanlaştırmaktadır.

Geleceğe dönük gelişimleri belirleyen yöntemleri, sistemleri, "entellektüel sermaye" kavramını ve bu kavramın görünmeyen aktifleri temsil ettiğini ne yazık ki göremiyorlar.

Thomas A. Stewart, Intellectual Capital: The New Wealth of Organizations” adlı eserinde Entellektüel Sermaye”yi tanımlarken şu ifadeleri kullanır:

"Entellektüel sermaye, bir toplumdaki insanlar tarafından bilinen ve onlara rekabet üstünlüğü kazandıran bütün “şeylerin” toplamıdır. Yâni, entellektüel sermaye, zenginlik yaratmak üzere kullanıma sokulabilen, malzemedir; bilgi, enformasyon, entellektüel mülkiyet ve deneyimdir."

Bunun en iyi örneklerinden birisi, İnternet Navigator’ün yaratıcısı olan Netscape’in halka açılırken gösterdiği başarıdır. Neredeyse bütün aktif kalemleri görünmez değerlerden oluşan bu işletmenin, piyasa değeri 2 milyar $ olarak ortaya çıkmıştır.  Bu noktadan bakıldığında, defter değeri ile piyasa değeri arasındaki fark, işletmenin entellektüel sermayesini oluşturmaktadır.  Bu işletmenin defter değeri ile piyasa değeri arasındaki fark olarak ifade edilen entellektüel sermaye, maddi olmayan varlıklardan oluşmaktadır (Annie Brooking, 1996. Intellectual Capital. London: International Thompson Business Press, p.12).

Bir başka örnek olarak, Hindistan dünyanın yazılım merkezi ve 400 milyar dolarlık ekonomik çıktı üreten bir merkez.

Silikon Vadisi'nde kuruluş aşamasındaki her beş şirketten birinin sahibi Hintli!

En büyük alıcı ise başta ABD olmak üzere Batı ülkeleri...

Üstelik Hindistan, çok dinli, çok kültürlü ve çok dilli...

İnsanın sahip oldukları ile ne yaptığı önemli!


ÖZGÜRLÜK SEVGİSİ

KKTC'de birçok büyük bilgisayarın yanı sıra bir de süper bilgisayarımız var bir üniversitemizde.  Peki, bu işlevselliği neden beklenen performansta kullanamıyoruz?

Neden, 3.'cü bir sektör olarak, insan odaklı, insanî bir kalkınma paradigması geliştirecek  olan sivil girişimler ve vakıflar modelini ortaya koyamıyoruz?

Akıl, yaşamsal olduğu sürece, hiçbir şeyle uzlaşmak zorunda değildir. 

Doğru yolda olan bir devlet, vatandaşına ödül umudu ya da mal güvencesi değil, özgürlük sevgisi sunar. 

Ne yazık ki, biz yaşamıyor, sadece yaşamın bir biçimini sürdürüyoruz. Hem de kötü bir biçimini, insan odaklı değil, hamaset ve sermaye odaklı.

ÜLKENİN ve İNSANLARIN UMUDU ve VİCDANI: CTP

Yıllardır tek paradigma ve tek düzen içerisinde sıkışıp ve sıkıştırılıp kalan; “emek en yüce değerdir” inanış ve ideali ile kurulduğu günden bugüne Kıbrıs’ta federal bir çözüm, toplumsal bir özgürlük ve barış kavgası yürüten; en son 2011 Şubat tezlerinde “emeğin en yüce olması ile birlikte bilgi de yüce bir değerdir” ilkesini onaylayan; sömürünün her türlüsüne karşı; eşitliğin her türlüsünü savunan; on yıllardır savundukları düşüncelerden dolayı ezilen, işsiz bırakılan, üzerlerinde baskı kurulan, çocukları göç ettirilen, yürekleri insan, doğa, tüm canlılar ve yurt sevgisiyle dolu, kocaman kalpli, barışa hedefli, eşitlik, adalet ve insan hakları için mücadele eden, hukukun üstünlüğüne inanan, anti-şovenist, özgürlükçü sosyalist, hepsi birbirinden değerli ve  güzel insanlar olan tüm CTP'li dostlarımla ve yoldaşlarımla da (nasıl ki aynaya baktığımda her gün kendi yüzüme söylüyorum) paylaşmak istediğim birkaç sözcük var:

 

İNSAN

“Emek en yüce değerdir”, tartışmasız evet…

Peki, emeği yaratan insan nedir?

İnsan olmadan emek, emek olmadan herhangi bir değer üretilebilir mi?

İnsan kolay kolay insan da olamıyor ki!…

İnsan kaynaklarımız çok değerli ancak ne yazık ki kısıtlı…

İşte bu yüzden yoldaşlarım; bence, yaşamın anlamı olan insandır ve en yüce değer olarak kabul ettiğimiz emeği üreten insan için yatırım yapmalı ve insanlarımızı korumalı, kucaklamalıyız; çünkü:

“İNSAN EN YÜCE DEĞERDİR”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler