1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNGİLTERE'DEN NET MESAJ
İNGİLTEREDEN NET MESAJ

İNGİLTERE'DEN NET MESAJ

Ocak ayı sonunda yapılan Kıbrıs görüşmelerine sayılı günler kala Rum tarafında İngiliz üslerinin meşrutiyeti yeniden sorgulanmaya başlandı.İngiltere ise bu konuda net konuştu.''Üsler kalacak''. Kıbrıs'taki Britanya Askeri Güçler Komutanı ve Egemen Üsler

A+A-

 

 

 

Ocak ayı sonunda yapılan Kıbrıs görüşmelerine sayılı günler kala Rum tarafında İngiliz üslerinin meşrutiyeti yeniden sorgulanmaya başlandı.İngiltere ise bu konuda net konuştu.''Üsler kalacak''.

 

Kıbrıs'taki Britanya Askeri Güçler Komutanı ve Egemen Üsler Yöneticisi (EÜB) Hava Maraşal Yardımcısı G. E. Stacey, Britanya'nın ne şimdi ne de gelecekte, Kıbrıs'taki askeri üslerinden vazgeçme planları olduğunu, Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm bulunmasının bir parçası olarak Londra'nın üslerin bir kısmını bırakma önerisini tekrarlayacağını söyledi.

 

Rum Haber Ajansı'na bir demeç veren Komutan Stacey, Kıbrıs halkının EÜB'da herhangi bir maden bulunması durumunda bundan Kıbrıs halkının faydalanacağını belirtti ve anlaşmayı yapan taraflarla 1960 Garantiler Anlaşması üzerinde olası düzeltmeler yapılabileceğine değindi.

 

Britanya Üsleriyle hem Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerinin hem de yerel yönetimlerin iyi ilişkiler içinde olduğuna, EÜB yetkililerinin bu ilişkileri geliştirmek için çok çalıştığına işaret eden Komutan Stacey, şimdi veya gelecekte EÜB'nin bırakılmasıyla ilgili bir plan olup olmadığı sorusuna, "Hayır. EÜB, Birleşik Krallığın önemli askeri alt yapısı ve operasyonlarının bir parçası olmaya devam edecektir" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1023 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler