1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI WİLLİAM HAGUE, GÜNEY KIBRIS’TA
İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI WİLLİAM HAGUE, GÜNEY KIBRIS’TA

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI WİLLİAM HAGUE, GÜNEY KIBRIS’TA

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne aktif katılımını derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi

A+A-“Doğalgaz çözüm aracı”

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne aktif katılımını derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.
Fileleftheros “Doğalgaz Çözüm Aracı... Hague: İngiltere Yardıma Hazır Ama ‘Kararı Siz Vereceksiniz’... Kıbrıs Sorununda Katılımı Derinleştirme” başlıklı haberinde, AB dışişleri bakanları gayrı resmî toplantısı için Güney Kıbrıs’ta bulunan Hague’un dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamaya yer verdi.
Habere göre Hague, ülkesinin kısa süre önce Doğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları keşfedilmesini önemli bulduğuna işaret etti ve bu keşfin Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olması gerektiğini vurgulayarak, “Müdahil taraflar olarak buna böyle bakmalıyız” dedi.
Gelecekte Kıbrıs barış sürecinde süratle ilerleme kaydedilmesi ümidini dile getiren İngiliz Bakan, “Bunun için elimizden gelen her şekilde yardımcı olacağız. Ancak kararın Kıbrıslılara ait olduğu olgusuna da saygı göstermemiz gerekir” ifadesini kullandı.
Hague, İngiltere’nin Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle endişe duyup duymadığı sorusuna da, “Bütün dünyada ve elbette Avrupa Birliği’nde insanlar endişeleniyor. Bu, insanların çözülmesini istediği bir şeydir. Elbette Kıbrıslılar için çözüm Kıbrıslılardan gelmelidir, buna her zaman saygı ve anlayış göstermeliyiz” karşılığını verdi.
Güney Kıbrıs’a Dışişleri Bakanı olarak ilk kez gittiğine de işaret eden William Hague, Kıbrıs’ta eğitim gören, tatil yapan ve çalışan çok sayıda İngiliz bulunduğunu hatırlattı; “Güçlü kişisel bağlar geliştirmeye ve halklarımız arasındaki güçlü bağları derinleştirmeye devam edeceğimiz ümidindeyim” ifadesini kullandı.

ANASTASİADİS HAGUE’U UYARDI


Gazete haberinin “Anastasiadis “AB Kıbrıs Sorununa Daha Aktif Katılsın... İngiliz Dışişleri Bakanı İle Görüştü” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague’un dün Hristofyas dışında başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’le de görüştüğünü yazdı.
Habere göre, İngiliz Yüksek Komiserliği’nde gerçekleşen 45 dakikalık görüşme sonrasında basına konuşan Anastasiadis Hague’a, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasına koyduğu tezlerin AB normlarına uygunluğunun belirlenmesi için AB’ın çözüm prosedürüne daha aktif katılması gerektiğini anlattığını söyledi.
Hague’a, önerilerinden hiçbirine İngiltere’yi katmadığını da söyleyen Anastasiadis, “Çünkü İngiltere’nin söz hakkı yok, en azından iç yönlerle ilgili konularda.... İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın aktif katılım göstermesi gereken konular uluslararası kuruluş, ittifak ve garanti anlaşmalarıdır” dedi.
Hague ile Kıbrıs’taki İngiliz üsleri konusunu da görüşüp görüşmediği sorulduğunda da Anastasiadis, “(İngilizlerin) politikalarında özellikle dikkatli olmaları gerektiğini, çükü Güvenlik Konseyi’nde ortaya konulan politikaları düşmanca gören Rumlar arasında artan bir hassasiyet bulunduğunu söyledik” ifadesini kullandı.
Anastasiadis, William Hague’un yeniden başlayacak herhangi bir diyaloğun mümkün olan en iyi şartlarda olması amacıyla ellerinden geldiğince tarafsız kalmaya ve her şekilde yardımcı olmaya çalıştıklarını söylediğini anlattı.

“GAZ ARACILIĞIYLA ÇÖZÜM”

Simerini haberi “İngilizler Müdahil Olmaya Hazır.... İngiliz Dışişleri Bakanı Kararın Kıbrıslılara Kalmış Olduğunu Vurguluyor... İngiltere Kıbrıs’la İlişkilerinin Derinleşmesini ve Kıbrıs Sorununa Daha Aktif Katılım Göstermeyi Dört Gözle Bekliyor” ve “Anastasiadis AB’nin Daha Aktif Katılımını İstiyor” başlıklarıyla aktardı.
Politis “William Hague: İngiltere Yardıma Hazır... Gaz Aracılığıyla Çözüm” başlığını tercih ederken, Haravgi “Hague: Kıbrıslılardan Kıbrıslılara Çözüm” başlığını attı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler