1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İNGİLİZLER, GENİŞLETME PEŞİNDE'
İNGİLİZLER, GENİŞLETME PEŞİNDE

'İNGİLİZLER, GENİŞLETME PEŞİNDE'

Kıbrıs Rum basını, İngiltere’de devlet arşivlerinde tutulan ve üzerindeki 30 yıllık gizlilik süresi kaldırılarak kamuoyuna açıklanmaya başlayan İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na ait bazı belgelerde yer alan Kıbrıs sorunuyla ilgili bazı konulara

A+A-

 

 

Kıbrıs Rum basını, İngiltere’de devlet arşivlerinde tutulan ve üzerindeki 30 yıllık gizlilik süresi
kaldırılarak kamuoyuna açıklanmaya başlayan İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na ait bazı belgelerde yer alan Kıbrıs sorunuyla ilgili bazı konulara yer ayırmaya devam ediyor.

Mahi gazetesi konuyla ilgili haberinde, bahse konu belgelerde yer alanlara dayanarak, İngilizlerin 1981 yılından bu yana Kıbrıs’taki İngiliz Üsleri’nin karasularını genişletmeyi planladığını; bunun 23 yıl sonra Annan Planında da öngörüldüğünü yazdı.

Gazete, yine bu belgelere dayanarak, 1981 yılının Haziran ayında İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin (Julian Bulart) hem Kuzey Kıbrıs hem de Güney Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini yazdı.

Gazete, bu ziyaretle ilgili izlenimlerin aktarıldığı belgede, bahse konu yetkilinin, “Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümünü elinde tuttuğunu destekleyenlerin haklı olduğunu vurguladığını” kaydetti.

Gazeteye göre, söz konusu belgelerde, 1960 Garanti Anlaşmaları’nın Kıbrıs sorununun çözümünün akabinde de muhafaza edilmesi konusunun; o dönemin BM Genel Sekreteri tarafından İngilizler nezdinde gündeme getirildiği ifade ediliyor.

Haberde, dönemin BM Genel Sekreteri’nin konuyu dönemin “Türk elçisi Batu’yla” görüştüğü de belirtiliyor.

Gazete, İngiliz belgelerine göre “Batu’nun BM Genel Sekreteri Gobi’ye, Türklerin anlaşmanın muhafaza edilmesini istediğini, İngilizlerin de aynı şeyi ne derece istedikleri sorusunu sorduğunu” ekledi.

 

Gaddafi, Kıbrıs sorununda arabulucu

Fileleftheros ise ilgili haberinde, dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve dönemin Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Kiprianu’yla; Kaddafi’nin ayarlayacağı bir görüşmede bir araya gelmeyi kabul etmeye ikna edildiğini ileri sürdü.

Gazete, bunun Kıbrıslı Rumlar arasında bir ikileme yol açtığını, sonuç olarak da Kiprianu’nun “BM Genel Sekreteri bunu gerekli olarak değerlendirirse, Libya’ya gideceğini söylediğini” ekledi. İngiliz belgeleriyle ilgili haber Haravgi’de ise; “Çözümün Ardından da Garanti Anlaşmaları” başlığıyla yer aldı.  

 

Bu haber toplam 783 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler