1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İnce: Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum
İnce: Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum

İnce: Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan'ın kazandığını kabul ettiğini açıkladı. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da "Sonuçlar ne olursa olsun vatandaşlarımız tahriklere kapılmasın" dedi.

A+A-

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan'ın kazandığını kabul ettiğini açıkladı. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da "Sonuçlar ne olursa olsun vatandaşlarımız tahriklere kapılmasın" dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , Recep Tayyip Erdoğan 'ın kazandığını kabul etti. FOX TV'den gazeteci İsmail Küçükkaya'ya açıklama yapan İnce, "Erdoğan'ın kazandığını kabul ediyorum" dedi.


 

Erdoğan: Orada hedefe ulaşamadık

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerine ilişkin yaptığı ilk açıklamada "Parlamentoda her ne kadar hedefe ulaşamadıysak da inşallah elimizden gelen bütün gayretlerimizle cumhur ittifakıyla çözmenin gayreti içinde olacağız" dedi. Erdoğan'ın konuşmasında kullandığı "ötekileştirilmiş vatandaşlarımız 1. sınıf vatandaş olarak tüm imkanlardan istifade etmeye devam edecektir" ifadeleri de dikkat çekti.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle;

"Gayrıresmi sonuçlar belli oldu"

"Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Gayrıresmi sonuçlar belli oldu. Milletimiz şahsıma cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti. Aynı zamanda AK Parti'ye meclis çoğunluğunu vermek suretiyle çok önemli bir sorumluluk yükledi."

"Milletimiz özgür iradesiyle sandığa gitmiş ve tercihini yapmıştır"

"Şahsıma, partime ve ittifakımıza oy veren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Tüm oy kullanma hakkına sahip olan kardeşlerime özellikle bu demokratik görevlerini yerine getirdiği için şükranlarımı ithaf ediyorum. Türkiye'nin tamamında milletimiz özgür iradesiyle sandığa gitmiş ve tercihini yapmıştır. Seçimlerin büyük bir olgunlukla karşılanmasından ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Seçime katılan tüm cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarını tebrik ediyorum. Kimsenin kendi başarasızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasinin büyük gücüne zarar vermeyeceğini umut ediyorum."
Erdoğan'dan ötekileştirilmiş vatandaş açıklaması

"Ülkemize hala şaşı bakanları bu sonuçları çok iyi okumayı davet ediyorum. Türkiye'nin bir demokrasi sınavından daha başarıyla geçmesi için çaba gösteren YSK'den müşahitlere kadar herkese teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülkelerin tamamına şükranlarımı sunuyorum. Milletimiz sandıkta üzerine düşeni yapmış. Bundan sonra bizim için daha fazla çalışma zamanıdır. seçim döneminde yaşanan gerginlikleri geride bırakma zamanıdır. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasiye olan bağlılığımızı daha da güçlendirerek sürdüreceğiz. Geçtiğimiz 16 yılda vesayet, cuntacı, darbeci, siyasi- ekonomik tetikçilerle yaptığımız mücadelelerde geri gidiş asla söz konusu olmayacaktır. Geçmişte her ne sebeple olursa olsun ötekileştirilmiş vatandaşlarımız bu ülkenin 1. sınıf vatandaş olarak demokrasiden ekonomiye tüm imkanlardan istifade etmeye devam edecektir. Bu ülkede hiç kimsenin kökeninden inancından, hayat biçiminden kıyafetinden horlanmasına, özgürlük alanının daraltılmasına asla izin vermeyeceğiz."

"Yargımızı tarafsız ve bağımsız niteliğini güçlendirmek için gereken adımları atmayı sürdüreceğiz"

"Dünya değiştikçe reform ihtiyacımız hiç bitmeyecektir. Yargımızı tarafsız ve bağımsız niteliğini güçlendirmek için gereken adımları atmayı sürdüreceğiz. Hak ve ihtiyaçlar konusunda yeni açılımları sürdüreceğiz. Vesayetin, darbecilerin, siyasi-ekonomik çetelerin, sokak çetelerinin pençesinden kurtardığımız Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri yapmadan bize durmak yok."

"PARLAMENTODA İSTEDİĞİMİZ SONUCA ULAŞAMADIK"

Erdoğan, "Gerek yurt içi gerek yurt dışı şu anda gelen tüm neticiler hamdolsun gayet olumlu, güzel. Ve parlamentoda her ne kadar hedefe ulaşamadıysak ta inşallah elimizden gelen bütün gayretlerimizle cumhur ittifakıyla çözmenin gayreti içinde olacağız. Allah yar yardımcımız olsun. Buradan ayrıca Kısıklı'ya da seslenmek istiyorum. Orada da büyük bir teveccüh var, beklenti var. Bu akşamki organizasyonu inşallah iptal edelim. Sadece Ankara'daki balkon kouşmasıyla bu işi toparlayalım diyorum. Sizleri allaha emanet ediyorum. Kısıklı'daki kardeşlerimi de Allah'a emanet ediyorm. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun inşallah" diye konuştu.

Erdoğan konuşmasını helallik isteyerek tamamladı.

ERDOĞAN'IN BALKON KONUŞMASI İÇİN ANKARA'YA GİDİYOR

Erdoğan'ın, bu geceyi İstanbul'da geçireceği, Ankara'ya yarın gideceği ve balkon konuşmasını yarın yapacağı aktarımıştı. Edinilen son bilgiye göre Erdoğan, balkon konuşması için Ankara'ya gidiyor.


Anadolu Ajansı'nın aktardığı resmi olmayan verilere göre yurt genelinde açılan sandık oranı yüzde 97,97. Resmi olmayan sonuçlara göre, oy dağılımı şöyle:

  Oy OranıOy Sayısı
Recep Tayyip Erdoğan:% 52,5325.767.378
Muharrem İnce:% 30,7515.085.953
Selahattin Demirtaş:% 8,244.043.578
Meral Akşener:% 7,393.622.997
Temel Karamollaoğlu:% 0,89437.653
Doğu Perinçek:% 0,297.082

 


SAAT: 17.12

 Türkiye Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemi sona erdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Türkiye'de saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi 17.00'de tamamlandı.

Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 180 bin 65 sandıkta oylarını kullandı. 

Oy verme saati sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı bu kişileri saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için 7 Haziran'da başlayan gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.

Yurtdışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte kullanılan ve Türkiye'ye getirilen oylar da aynı anda sayılacak. ATO Congresium'da oluşturulan güvenlikli ortamda saklanan bu oyların sayımına aynı anda başlanacak.


Türkiye, Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor. Seçimde oy verme işlemi başladı.

Seçimde, Türkiye içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Yurt dışı seçmen kütüğün kayıtlı seçmenlerin 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran'da tamamlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, bugün saat 17.00'ye kadar gümrük kapılarında oy verebilecek.

Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden öğrenebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Yatağa bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması, bu seçimde ilk kez hayata geçirilecek. Bu kapsamda, seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürülecek. Yatağa bağımlılık kriteri aranan uygulama kapsamında, 17 bin 258 seçmen bin 303 sandıkta oy kullanacak.

 

YURT DIŞI OYLARI

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenin, 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi, 19 Haziran'da sona erdi. Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 seçmen oyunu kullandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri, bugün saat 17.00'ye kadar sürecek.

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi. Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, bugün tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

 

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AK Parti ve MHP'nin kurduğu "Cumhur İttifakı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, CHP Muharrem İnce'yi, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve gerekli 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

 

İTTİFAKLAR

Vatandaşlar, bu seçimde 550 yerine 600 milletvekili için oy kullanacak. Seçime AK Parti, CHP, HDP, HÜDA PAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BBP'nin adayları AK Parti, DP'nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girecek.

Siyasi partilerin ittifak yaparak, seçime katılmasına olanak tanıyan yeni yasa değişikliği sayesinde ittifaklar da kuruldu. AK Parti ve MHP "Cumhur İttifakı", CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ise "Millet İttifakı" adı altına oy pusulasında yer alacak.

 

OY VERME YERLERİ

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde olacak.

Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere, 100 metre yarıçaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.

Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler.

Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler, oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

 

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Çay bahçeleri de kapalı olacak.

Seçim yasaklarına ve kurallara uyulmak şartıyla bugün saat 18.00'den sonra alkolsüz düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Bu haber toplam 2193 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler