1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'İNCE AV HEMEN DURDURULSUN'
İNCE AV HEMEN DURDURULSUN

'İNCE AV HEMEN DURDURULSUN'

Biyologlar Derneği, ülke gerçeklerine uygun olmadığını vurgulayarak, ikinci ince avın hemen durdurulması çağrısında bulundu. Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven tarafından yapılan açıklamada, “İkinci ince av doğada kuraklığın ol

A+A-

 

 

 

Biyologlar Derneği, ülke gerçeklerine uygun olmadığını vurgulayarak, ikinci ince avın hemen durdurulması çağrısında bulundu.
Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven tarafından yapılan açıklamada, “İkinci ince av doğada kuraklığın olumsuz etkilerinin hat safhaya çıkması, çok sayıda göçmen kuşun ülkemizi geçit olarak kullanması, fassaların üreme dönemine denk gelmesi ve koruyucu önlemlerin alınmaması nedeniyle ülkemiz gerçeklerine uygun değildir” dedi.
İkinci ince avda avlanan üveyiğin, Avcılık Federasyonu’nun baskıları sonucu Çevre Koruma Dairesi tarafından 2011 yılında koruma altından çıkartıldığını belirten Türkseven, “Üveyik ülkemizde üreyen yaz göçmeni bir kuştur. Sayıları sadece ülkemizde değil Avrupa’da da azalmıştır. Bu nedenle korunması gereken bir kuştur” dedi.

“BASKILARA BOYUN EĞİLMEYECEK”

 

 Analarının vurulması nedeniyle henüz uçamayan yavruların telef olduğunu kaydeden Türkseven, “Yuvalarda fassa yavrularının olması nedeniyle fassaların avlanması sonucu bir çok yavru yuvada telef olmuştur. Avcılık federasyonunun baskılarına boyun eğen Merkezi Av Komisyonu ve üveyiği koruma altından çıkaran Çevre Koruma Dairesi de bu katliamın yaşanmasına ortak olmuştur” dedi.
İnce avın büyük avı da olumsuz etkileyeceğini belirten Türkseven, “Av karşıtı olmayan ve sürdürülebilir avcılıktan yana olan derneğimiz, ince avın doğaya büyük zararlar verdiğini, bu nedenle derhal durdurulmasını talep etmektedir. (Av günlerini belirleyen) Merkezi Av Komisyonu’nu aklı selime davet ederken, bu yanlış kararından bir an önce dönmesini ve baskılara boyun eğmemesini talep etmekteyiz” diye ekledi.
 

“YAVRULAR TELEF OLDU”

 

Konu ile ilgili yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Ülkemizin gerçeklerine uygun olmayan  II. İnce Av Avcılık Federasyonunun ısrarı ile yapılmaya devam etmektedir.  Emirname ile koruma altında olan üveyik, federasyonun baskıları nedeniyle Çevre Koruma Dairesi tarafından 2011 yılında koruma altından çıkartılmış ve avlanması için yasal zemin hazırlanmıştır. II. İnce Avın ava açılmasıyla az sayıda olan üveyik de ilk günden avlanarak yok edilmiştir. Kısaca üveyik avı başlamadan bitmiştir. Üveyik ülkemizde üreyen yaz göçmeni bir kuştur. Sayıları sadece ülkemizde değil Avrupa’da da azalmıştır. Bu nedenle korunması gereken bir kuştur.    

II. İnce Av doğada kuraklığın olumsuz etkilerinin hat safhaya çıktığı, çok sayıda göçmen kuşun ülkemizi geçit olarak kullandığı, fassaların üreme dönemine denk gelmesi ve koruyucu önlemlerin alınmaması nedeniyle ülkemiz gerçeklerine uygun değildir. Yuvalarda fassa yavrularının olması nedeniyle fassaların avlanması sonucu bir çok yavru yuvada telef olmuştur. Avcılık federasyonunun  baskılarına boyun eğen Merkezi Av Komisyonu ve üveyiği koruma altından çıkaran Çevre Koruma Dairesi de bu katliamın yaşanmasına ortak olmuştur.

Olmayan üveyiğin avının inatla yapılmak istenmesi önümüzdeki aylarda yapılacak olan Büyük Avı da olumsuz etkileyecektir. Av karşıtı olmayan ve sürdürülebilir avcılıktan yana olan derneğimiz II. İnce Avın doğaya büyük zararlar verdiğini bu nedenle derhal durdurulmasını talep etmektedir. Merkezi Av Komisyonunu aklı selime davet ederken  bu yanlış kararından bir an önce dönmesini ve baskılara boyun eğmemesini talep etmekteyiz”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler