1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İnanmak başarmanın yarısıdır
İnanmak başarmanın yarısıdır

İnanmak başarmanın yarısıdır

Şampiyonluğun üzerinden tam 27 yıl geçti. KKTC ilan edildiği yıl Birinci Lig’in şampiyonu Yenicami olmuştu. O zamanki takımda görev yapan oyunculardan bir olarak bu tarihi şampiyonluğu yaşamım boyunca hiç unutmayacağım. Çünkü bu şampiyonluk anlam ba

A+A-

 

 

Şampiyonluğun üzerinden tam 27 yıl geçti. KKTC ilan edildiği yıl Birinci Lig’in şampiyonu Yenicami olmuştu. O zamanki takımda görev yapan oyunculardan bir olarak bu tarihi şampiyonluğu yaşamım boyunca hiç unutmayacağım. Çünkü bu şampiyonluk anlam bakımından çok önemlidir.

Aradan geçen bunca zaman zarfında önemli bir başarı elde edemeyen Yenicami, birkaç kez İkinci Lig’e düştü ve tekrardan çıktı. Kötü sezonlar geçirdikten sonra, tıpkı 27 yıl öncesinde olduğu gibi, geçen sezon İkinci Lig’de şampiyon olup, bu yıl yeni ismi Süper Lig’de şampiyonluk mücadelesi vermeye başladı.

Futbolda bana göre başarının yüzde 70’i yönetimlere bağlıdır. Yaklaşık iki buçuk yıldır kulüp yönetimini üstlenen Kaan Kaner ve ekibi, iş hayatlarındaki başarılarını kulüp yöneticiliğinde de gösterince, şampiyonlukta iddialı bir takım yaratma yolunda önemli adım atmış oldular.

Yıllardır başarıya hasret kalan taraftar, geçen yıldan başlayan ve bu sezon da iddialı bir konumda olan takımların güvenip, her maçta desteklemeye başlamışlardır.

Bu sezon, lige fırtına gibi girdi. İlk altı maçta sergiledikleri oyunla hiç yenilgi almadan izleyenlerin beğenisini kazandı. Birçok spor adamının beğenisini kazanan takım, devrenin bitimine doğru önemli bir düşüş yaşadı ve ilk devreyi ikinci sırada tamamladı.

Bu düşüşün nedenlerini defalarca yazdım ve programlarımda da dile getirdim. Ancak, bu uyarılarım dikkate alınmadı ve lige fırtına gibi giren takımda, altıncı haftadan sonra önemli performans düşüklüğü yaşandı. Sezon başında paslaşmanın çok olduğu, rakip takımın kendi sahasında yapılan presin ve organize atakların çok olduğu bir takım izledik. Daha sonra bu oyundan eser kalmadı ve takımda önemli düşüş başladı. 

Önceleri iki futbolcunun forumsuzluğu dikkat çekerken, ilk devrenin sonuna doğru bu sayı yediye ve hatta sekize yükseldi. Halbuki forumsuz futbolcular bazı haftalarda yedek olarak kadroya yazılmış olsaydı, hem takımda oynayan futbolcular aşırı efor harcamamış olacaklardı, hem de forumsuz olanlar kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardı.

Futbol bir takım oyunundur, dişlilerden biri aksadı mı, diğer dişliler daha çok yük yemeye başlar ve sonunda dişliler kırılır ve randıman düşer. İşte bana göre Yenicami’nin en büyük hatası buydu. Forumsuz futbolcularda ısrar edildikçe takım kan kaybetti ve sonunda kötü futbol oynayarak taraftarı hayal kırıklığına uğrattı.

Aslında futbolcuları bireysel olarak incelediğimizde, her birinin kendine has özellikleri olduğunu söyleyebilirim. Erdinç, İbrahim, Uçaner, Neval, Okan, Seper, Massa, Emrah, Kayalılar, Göktaş genç Hacsan ile Musa ve diğerleri. Bu oyuncular hem tecrübe hem de futbol bilgisi olarak ülke şartlarında, üst düzey oyuncular olarak kabul ediliyorlar. Başlarında da ülkenin iyi teknik adamlarından İltaç hoca bulunuyor. O zaman takımdaki bu ani düşüşün sebebi ne?

Takım, neden sezona girdiği gibi ilk yarıyı tamamlayamadı? Neden forumsuz futbolcular üzerinde bu kadar ısrar edildi? Taraftar sürekli olarak bu soruları sorup duruyor. Yönetim, takıma bu kadar olanak sağlarken, futbolculara maaşları zamanında ödenirken, neden takım bu noktalara geldi? Sanırım İltaç hocanın bu konuda bir açıklaması olacak ve ikinci devreye daha arzulu ve hırslı bir takım yaratama yoluna gidecektir.

Belli ki yönetim 27 yıl önce yaşanan şampiyonluk öyküsünü bu yıl taraftarına yaşatmak istiyor. Yıllardır özlemi duyulan şampiyonluğa çok yaklaşmışken, bu hedeften şaşmadan sonuna kadar mücadeleyi sürdürmek istedikleri kesindir. Ara transferde harcanan paralara baktığımızda bunu açık bir şekilde görebiliyoruz.

Ligin durumuna baktığımızda, İkinci devrenin ilk devredeki kadar kolay geçmeyeceği kesindir. Artık hataların telafisi olmayan bir döneme giriliyor. İlk devrede forumsuz futbolculara uygulanan tolerans, ikinci devrede de devam ederse yönetimin emeklerine ve harcadıkları paralara yazık olacak. O nedenle ikinci devreye daha istikrarlı ve sorumluluk bilinci içerisinde başlamak gerekiyor.

Bana göre forma aslanın ağzında olmalı. İyi çalışan ve formayı hak eden ilk on birde oynamalı. Şimdilik takıma iki yeni oyuncu monte edilmiştir. Bagcıl’dan alınan Behiç, ülkenin en iyi orta saha oyuncularından biri. Onun takıma girmesi ile hem Erdinç hem de İbrahim önemli ölçüde rahatlayacaktır. Göçmenköy’den alınan Ünal Kaya, genç ve her mevkide kullanılabilecek oyuncu. Bu oyuncuların takıma monte edilmesi ile kadro genişlemiştir.                                       

Bütün bunları değerlendirdiğimde, Yenicami şampiyonluğu en büyük adaylarından biridir. Mevcut kadro üzerlerine düşen görev ve sorumluluğu, en az yöneticileri kadar yaparlarsa, başarmamaları için bir neden yoktur.   

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler