1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İNADINA BARIŞ !
İNADINA BARIŞ !

İNADINA BARIŞ !

DEV-İŞ ile PEO “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” düzenledi Dev-İş ile PEO, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, ara bölgede “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” düzenleyerek, Dünya Barış Günü'nü kutladı. Etkinliğe ka

A+A-

 

 

 

DEV-İŞ ile PEO “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” düzenledi 

 

 

Dev-İş ile PEO, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, ara bölgede “Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması” düzenleyerek, Dünya Barış Günü'nü kutladı. Etkinliğe katılan binlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum, barış, çözüm ve kardeşlik mesajları verdi, ortak vatana duyduğu inancı dile getirdi

Ortak Barış İnisiyatifi’nin de desteklediği ve Türk ile Rum örgütlerin katılımıyla Ledra Palace yanında bulunan Dayanışma Evi önünde yer alan etkinliğe, CTP-BG, TDP, AKEL ve diğer siyasi parti temsilcileri ile birçok sivil toplum örgütü ve sendikaların temsilcileri katıldı.

Kuğulu Park’ta toplanarak ara bölgeye yürüyen Türk sivil toplum örgütleri, ellerinde “Barış Bizlerin Elinde” yazılı pankart taşıdı ve “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganları attı.

SOL Anahtarı Grubu ile Kıbrıslı Rum sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ile PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis örgütler adına birer konuşma yaptı.

 

“ARTIK KIBRIS’TA ÇOCUKLAR GELECEKTEN ENDİŞE DUYARAK BÜYÜMEMELİ”

 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Türk örgütler adına etkinlikte yaptığı konuşmada, insanlık tarihinin gördüğü en kanlı savaş olan 2. Dünya Savaşı’nın başladığı gün kabul edilen 1 Eylül tarihinin “Artık insanlar savaşmasın, birbirini öldürmesin” istemiyle Dünya Barış Günü ilan edildiğini anımsattı.

Kaptan, “Bu anlamlı günde Kıbrıs’ın acılı toplumlarının ‘Barış’ için buluşup ortak etkinlik düzenlemesinin önemine” değinerek, “Kıbrıs’ta Çözüm ve Barış İstiyoruz” mesajını herkese duyurmak istediklerini kaydetti.

Kıbrıs sorununda tıkanan çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini ifade eden Kaptan, şöyle devam etti:

“Bizler bu dönemde Kıbrıs’a aşık, barışa hasret insanlar olarak sesimizi daha da yükseltmeliyiz. Kıbrıs Kıbrıslılarındır ve çözüm Birleşik Federal Kıbrıs’tır, ortak devlettir. 

Ortak devlet, Kıbrıslıların ortak kullanacağı tek egemenliği, tek yurttaşlığı, uluslararası alanda tek temsiliyeti olan siyasi eşitliğe dayalı Birleşik Federal Kıbrıs’tır. Bizler tıkanan görüşme sürecinin devamı için tüm ilgili taraflara çağrı yaparız ve bu irade doğrultusunda atılacak adımları aktif bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.”

Kaptan, "artık Kıbrıs’ta anaların ağlamaması, babaların ölmemesi ve çocukların acı çekmemesi" gerektiğini ifade ederek, “Artık Kıbrıs’ta çocuklar gelecekten endişe duyarak büyümemeli” dedi ve barış ile ilgili bir şiir okuyarak konuşmasını tamamladı.”

 

KRİSTİS: “BARIŞA DUYULAN KARARLILIK HAYKIRILDI”

PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de, yapılan buluşmanın; milliyetçi emellere karşı çıkarak, "Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların çıkarlarını her şeyin üstünde tutan ve emperyalist müdahalelere karşı yıllardır istikrarlı bir şekilde mücadele eden işçi sınıfının ortak mücadelesinin ve faaliyetlerinin bir devamını teşkil ettiğini" söyledi.

Kiritsis, Kıbrıslı Türk ve Rumların, Dünya Barış Günü’nde, “barış ve ortak vatanın” yeniden birleşmesinden yana sesini yükselttiğini ifade ederek, Kıbrıs’ta çözüm için üzerinde anlaşmaya varılmış ortak zeminin mevcut olduğunu, "Kıbrıslıların, barış, güvenlik ve refah koşullarını yaratacak, ülkeyi ve halkı yeniden birleştirecek çözümün bulunması isteklerini ve kararlılıklarını bir kez daha haykırdıklarını" kaydetti.

“Kıbrıs’ta hedefin; siyasi eşitliği olan, iki bölgeli iki toplumlu, tek egemenlikli, her toplumun etnik ve dinsel kimliğine saygı gösterecek ve herkes için barış ve güvenlik içerisindeki bir geleceği güvence altına alacak bir çözüm olduğunu” ifade eden Kiritsis, çözüm için taksim ve iki devlet mantığından uzak bir şekilde iyi niyet ve siyasi irade gösterilmesinin şart olduğunu vurguladı.
 
KATILAN ÖRGÜTLER KİMLER?

 

Türk örgütlerden etkinlikle ilgili daha önce yapılan açıklamalara göre, etkinliğe şu örgütler destek verdi:

“PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, AKEL, CTP, TDP, BKP, YKP, BARIŞ DERNEĞİ, ÇAĞ-SEN, BASIN-SEN, GÜÇ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, EDON, TIP-İŞ, PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, Cyprus Chamber of Fine Arts (EKATE), Proodeftiki Primary School Teachers movement, OLTEK, Proodeftiki Secondary School Teachers movement, Bicommunal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of War ‘Together We Can!’, Kontea Heritage Foundation, Writers Union, Stop the War Coalition, Cyprus Publisher’s Association – KIB-Ya Y, Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace”, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform, İskele Citizens Initiative, Management Center, Socialist İnitiative, Symfiliosi/Uzlaşma/ Reconciliation, Peace Association, New Cyprus Association, Left Wing, Association of Turkish Cypriot Artists and Authors, Federation of Cypriot Organizations in Greece – OKOE, Athens, Federation of Cypriot Organizations in Greece - Youth OKOE, Athens, Bicommunal Chorus, Cooperative Workers Trade Union - KOOP-SEN, Cyprus Turkish Association for Democracy – KTDD, London, Cypriot Science Education Health and Solidarity Association – KIBES, Instabul, KGP – Cyprus Youth Platform, UCP – United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Bi-Communal Peace Initiative, Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum –DFZ, Berlin, Workers Democracy, Youth Against Nationalism, NGO Support Centre, Hands Across the Divide, IKME Sociopolitical Studies Institute, Peace Centre, Women Into Action, Union of Cypriot Refugees in Greece (EKPE), Athens, Association of Historical Dialogue and Research, Öğrenci İnsiyatifi ve Mağusa İnsiyatifi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler