1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgeleri’nin yönetiminin odaya, dolayısıyla bölgedeki sanayicilerden oluşacak yönetim kurullarına devredilmesi için imza kampanyası başlattı. Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, “Organize Sa

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgeleri’nin yönetiminin odaya, dolayısıyla bölgedeki sanayicilerden oluşacak yönetim kurullarına devredilmesi için imza kampanyası başlattı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, “Organize Sanayi Bölgeleri’nden toplanan paraların başka yerlerde harcanmasına, devlete ödenen paraların nerdeyse hiçbir hizmete dönmemesine daha fazla kayıtsız kalmayacağız” dedi.

Ali Çıralı bugün düzenlediği basın toplantısında, Organize Sanayi Bölgeleri’nde yaşanan sorunlar ve oda olarak önerdikleri çözümleri dile getirdi.

“SIKINTILAR AŞILABİLİR”

Sanayicilerin, rekabet içerisinde oldukları ülkelere kıyasla dezavantajlı ve daha zor şartlar altında üretim yapmak durumunda kaldığına işaret eden Çıralı, “Bu şartlar altında bile üretime inanan ve ülke ekonomisi için, üretmek için bu özveriyi gösteren işadamları olarak yaşamakta olduğumuz sıkıntıların birçoğunun Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan aşılabileceğine inanmaktayız” dedi.

Çıralı, Organize Sanayi Bölgeleri’nin toplumun, sanayicinin ve toplumun hak etmediği ve tasvip etmediği bir halde olduğunu söyledi. Çıralı, “Altyapı sorunlarının asla çözülemediği, temizlik hizmetlerinin yapılmadığı ve deyim yerindeyse dökülen organize sanayi bölgeleri sadece KKTC’de vardır” dedi.

“YASAL DÜZENLEMELER İHTİYAÇLARA CEVAP VERMEKTEN UZAK”

Ali Çıralı, Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki sorunlara da çözüm bulmanın kendi ellerinde olduğuna işaret ederek, sanayi ve üretim sektörlerinin gelişmesini engelleyen en önemli faktörlerden birinin, Organize Sanayi Bölgeleri’nin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olan yasal düzenlemeler olduğunu belirtti.

Çıralı, şöyle devam etti:

“Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin çok öncelerden bu soruna çözüm bulabilmek için organize sanayi bölgeleriyle ilgili reformlar gerçekleştirdiğine tanık olunurken, ülkemizde Organize Sanayi Bölgesi Yasası’nın kabul edildiği 1977 yılından beri hiçbir değişikliğe gidilmemiş bir yasayla organize sanayi bölgelerinin yönetilmesi akla mantığa uygun değildir.

Diğer ülkeler organize sanayi bölge yönetimlerini, o bölgede bulunan işadamlarından oluşan sivil toplum örgütlerine, sanayi odalarına devrediyorlarsa ve bu yeni yönetimlerle beraber organize sanayi bölgelerde kalkınma, doğru yapılanma sağlanıyorsa ülke olarak bunu örnek alma zamanımız çoktan gelmiştir.”

“SABRIMIZ KALMADI”

Ali Çıralı, yıllardır organize sanayi bölgelerinden toplanan kira ve diğer gelirlerin hizmete dönüşmediğini ve bugünkü pis, dökülen bölgelere daha fazla tahammülleri kalmadığını söyledi.

Çıralı, “Her yağmurdan sonra sel yaşandığı, çöplerin toplanmayarak her zaman etrafa saçıldığı, lağım sularının taştığı, yolların döküldüğü, çarpık yapılaşmanın had safhaya ulaştığı, üretim yapmanın imkansız hale geldiği bu bölgelerde iş yapmaya çalışan insanların sabrı artık kalmamıştır. Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak sanayicilerimizin bunu asla hak etmediğine inanıyoruz. Bir devlet üreticisine bu kadar hor davranabilir mi?” dedi.

İMZA KAMPANYASI

Ali Çıralı, bugünden itibaren başlayarak, başta Lefkoşa olmak üzere organize sanayi bölgelerindeki tüm işyeri sahiplerine yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

Çıralı, “Bu imza kampanyasıyla organize sanayi bölgeleriyle ilgili olarak acilen gerekli değişiklikleri yaparak, yönetimlerinin Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na ve dolayısıyla bölgedeki sanayicilerden oluşan yönetim kurullarına devredilmemesi durumunda her türlü eyleme başvuracağımızı belirtmek isteriz” dedi.

Organize sanayi bölgelerini çağdaş yapılar haline getirmek için sanayiciler olarak ellerini taşın altınsa koymaya hazır olduklarını kaydeden Çıralı, “Bu bölgeleri ülkemizin gurur duyacağı, üretimin sanayinin geliştiği örnek bölgeler haline getirmemiz mümkün olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde devam etti.

“BÖLGENİN ALT YAPISINDAN EKONOMİ BAKANLIĞI SORUMLUDUR”

Ali Çıralı, bir soru üzerine, su, temizlik ve aydınlatma gibi giderler için belediyeye her ay ortalama 500-600 TL ödeyen organize sanayi bölgelerindeki sanayicilerin, ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi’ne, tuttuğu alanın metrekaresine göre değişen, yıllık kira ve ortak hizmet bedeli olarak ortalama 3 bin TL verdiğini belirtti.

Çıralı, bölgenin sahibi olan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın, bölgenin alt yapısından da sorumlu olduğunu ancak alt yapıya ilişkin bütün taleplerinin “parasızlık” gerekçesi ileri sürülerek reddedildiğini savundu. Çıralı, “Örneğin yolun içinde bir çukur olduğunda tamiri için başvurduğumuz bakanlıktan, paraları olmadığı ve para bulur bulmaz çukuru dolduracakları yönünde bir yanıt alıyoruz” dedi.

Ali Çıralı ayrıca bakanlık ile belediyenin, sorumluluklarını birbirine atarak, hizmet vermekten kaçındığını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler