1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İlkokullardan Bir Yıl Atılacak Mı?
İlkokullardan Bir Yıl Atılacak Mı?

İlkokullardan Bir Yıl Atılacak Mı?

AK Parti “4+4+4” eğitim sistemini TBMM’nin Milli Eğitim Komisyonu’ndan kavgayla geçirdi. Bir toplumun geleceğini yakından ilgilendiren eğitim sistemi, akılla, mantıkla, bilimle ele alınacağına, sille tokat, yumrukla ele alındı. Kav

A+A-

 

 

 

AK Parti “4+4+4” eğitim sistemini TBMM’nin Milli Eğitim Komisyonu’ndan kavgayla geçirdi. Bir toplumun geleceğini yakından ilgilendiren eğitim sistemi, akılla, mantıkla, bilimle ele alınacağına, sille tokat, yumrukla ele alındı. Kavgayla, yumruklarla kurulan bir sistem ne kadar sağlıklı olabilir!?

Edindiğimiz bilgilere göre yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, 5.,6.,7.,8., sınıfta öğrenim görenler, mezun oluncaya kadar öğrenimlerini şimdiki programlara göre sürdüreceklerdir. Yeni sisteme kademeli geçiş yapılarak, 4. sınıftan mezun olup 5. sınıfa başlayacak olanları kapsayacak. Uygulamanın başlatılması Bakanlar Kurulu’nun yetkisine bırakılmakla birlikte, önümüzdeki öğretim yılı hedeflenmektedir. Buna göre 2012-13 öğretim yılında 4. sınıflara meslek dersleri tanıtılacak ve bir sonraki yıl da 5. sınıfta yönlendirme yapılması ön görülmektedir.

Önümüzdeki yıl 4. sınıflara “okul ve programların hangi mesleklerin yolunu açabileceği ve bu mesleklerin kendilerine sağlayacağı yaşam standardı” ile ilgili tanıtıcı bilgiler verilecek.

Öte yandan ilkokul öğretim programları 1-4, ortaokul 5-8 ve lise 9-12 dönem ve süre bütünlüğüne uygun olarak yeniden düzenleniyor. 2012-13 öğretim yılında ilkokul öğrenimi 4. sınıfta sona erecek, ortaokullar ise 5. sınıftan başlayacaktır. Yani 5. sınıf ilkokuldan alınarak, ortaokula verilecek.

Türkiye’deki bu gelişmeler karşısında ülkemizdeki Eğitim Bakanlığı’nın belirsiz ve kararsız tutumu kaygı yaratmaktadır. Üstelik Eğitim Bakanı yaptığı açıklamada, “4+4+4” sisteminin şu an KKTC’de uygulanması söz konusu değil” dedi. Yani “şu an”; ileride gelecek olan baskı, talep ve talimatlara göre değişebilir. Ne olacağı belli değil...

Eğitim Bakanlığı neyi yapmalı, neyi yapmamalı?

Eğitimde özellikle yöneticiler yılı, önceden yaşar. Gelecek yıl yapılacak olanlar; kitapdır, programdır, dersliktir, bilgisayar alımıdır... bu yıldan planlanır ve hazırlıklar yapılır.

Üniversitelerden yardım alarak bilimsel ve çağdaş bir anlayışla ülke koşullarını, kültürünü, ihtiyaçlarını dikkate alan öğretim programları ve ders kitapları hazırlatmalıdır. Komisyonlar kurdurarak çalışmaları başlatmalıdır. İlkokul, ortaokul programlarının ve ders kitaplarının tümü burada hazırlanmalıdır.

Ne var ki Milli Eğitim Bakanlığı bu yönde 2004 yılında başlatılan ve beş yıl süren çalışmalarını bertaraf ederek, 2009’dan itibaren ders kitaplarının büyük bir kısmını ve öğretim programlarını Türkiye’den getirmeye başladı. Planı programı Türkiye’ye devretti.

Türkiye’de bir yıl sonra ilkokullardan 5. sınıflar kaldırıldığında, buradaki 5. sınıflar ne okuyacak? Program nerde, kitap nerde? İleride sorun yaşanmaması için bugünden çalışmaların başlatılması gerekmektedir.

Şunu yapmamalıdır.

Her fırsatta devlet kurmakla, devleti yaşatmakla öğünenler, kendi evlatlarına okutacakları bir kitap yazmaktan, öğretim programı geliştirmekten aciz olmamalıdır. Böyle bir devlet, egemenlik ve yönetim anlayışı olamaz. Program ve kitap eksiklikleri bahane gösterilerek ilkokullardan bir yıl atılmamalıdır. Zaten 1985 yılında ilkokullardan bir yıl atıldı hala eksiklikleri giderilemiyor. Şimdi de bir yıl atılırsa eğitim sistemi iyice dağılır. Pedagojik anlamda bu yapılmamalıdır.  

Fakat yönetimin anlayışı kaygı vericidir.

“KKTC’yi biz kurduk yaşatacayık” diyenler, “Türkiye’ye bağlarız” açıklamaları karşısında, “günü gelsin değerlendiririz” diyebilmektedirler.

Bize de saha, salon yapın, bizi de FATİH projesine dahil edin, bize de kitap gönderin, program gönderin... aynı yönetim anlayışının uzantısı

Şimdi neyi gönderecekler? İlkokul beşinci sınıfları yok...

“Gönder gelsin, dahil et...”, “şimdilik”, “günü gelsin değerlendiririz”  anlayışı sorgusuz sualsiz “Bizde ‘4+4+4’ sistemine geçelim” derse şaşmayın...

Sene ortasında Haspolat Meslek Lisesine İlahiyat bölümünün açılmasına, külliye yapımı için bir vakfa 200 dönüm arazi verilmesine “hayır” diyemeyen bir irade, buna nasıl “hayır” diyecek.

AK Parti’nin bu düzenlemeyi İmam-Hatiplerin orta bölümlerini açmak için yaptığı aşikar. Mesleğe yönlendirme adı altında erken yaşta dinsel eğitim verilmek isteniyor.

Burada da Haspolat’taki İlahiyat bölümünün orta kısmının açılması için “4+4+4” sistemine geçilmesi için baskı yapılacaktır.

Buna kim “dur” diyecek? Kim?

Aslında ne sendikaların, ne sivil toplum örgütlerinin, ne de üniversitelerin... “dur” demesine gerek kalmadan bakanılığın bunu “yapmıyorum” demesi gerekmektedir. Kendi programlarımı, ders kitaplarımı, kendi eğitim sistemimi hazırlıyorum demesi gerekmektedir.

 Hemen şimdi bu çalışmaları başlatmalı. Günü geldiğinde ilkokul 5. Sınıf çocuklarımıza verecek programımız, okutacak kitabımız olsun. Eğer bunları zamanında yapmazsa bir yıl sonra “4+4+4” sistemine geçmeye mahküm olacağız.

Sözler değil, yapılanlar ya da yapılmayanlar niyeti gösterir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1330 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler