1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLKOKULLARDA GREVLER SÜRÜYOR
İLKOKULLARDA GREVLER SÜRÜYOR

İLKOKULLARDA GREVLER SÜRÜYOR

KTÖS’ün Girne Maarif Anaokulu ile Karaoğlanoğlu, Mehmetçik ve Alasya ilkokullarında öğretmen ve hademe açığı nedeniyle başlattığı grevler sürüyor

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)’ün Girne Maarif Anaokulu ile Karaoğlanoğlu, Mehmetçik ve Alasya ilkokullarında öğretmen ve hademe açığı nedeniyle başlattığı grevler sürüyor.

KTÖS heyeti ile TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu söz konusu okullarda devam eden grevlerle ilgili bu sabah önce Karaoğlanoğlu, ardından Girne Maarif Anaokulu’na ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette, okul aile birliği, öğretmen ve velileri yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendiren yetkililer, grevlerin öğretmen ve hademe açığı giderilene dek süreceğini açıkladılar.

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Genel Sektreter Şener Elcil ile TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda grevle ilgili açıklama yaparken, okul aile birliği yetkilileriyle bazı veliler ise grev nedeniyle yaşadıkları endişeyi dile getirdiler.

Bu arada sözkonusu okulların okul aile birlikleriyle birlikte yarın ve perşembe günü saat 10:00’da Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem yapılacak.

VAROĞLU: “ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ VE VELİLERİN MAĞDUR EDİLİŞİNİ PROTESTO EDİYORUZ”

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu basına yaptığı açıklamada, 2011-2012 öğretim yılının başlamasının üzerinden yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen bazı ilkokullarda hala öğretmen ve hademe eksikliğinin sürdüğünü belirterek, sorunun Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kaynaklandığını savundu.

“Hükümet vurdumduymazlığı, beceriksizliği ve popülist yaklaşımları sonucunda Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda öğretmen, öğrenci ve velileri mağdur etmiştir” diyen Varoğlu, KTÖS’ün bu durumu protesto ettiğini vurguladı.

Bakanlığın ülkeyi “tarikat merkezi” haline getirdiğini de iddia eden Varoğlu, “Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile bakanlık yetkilileri okullardaki sorunları çözecekleri yerde maalesef başka işlerle uğraşmaktadırlar. Adamızı bir tarikat merkezi haline getirecek politikalara onay vermekte ve bunun için çaba göstermektedirler ancak mikrofonların başına geçtiklerinde tam gün eğitimden bahsetmektedirler. Oysa yarım gün eğitimi bile gerçekleştiremiyoruz.. Sorunu bir öğretmen vererek çözeceksiniz. Üstelik sözkonusu 77 öğretmen kadrosu alınmıştır.”

ELCİL: “ALINAN EK ÖĞRETMEN KADROSU OKULLARA VERİLSİN”
KTÖS

Genel Sekreteri Şener Elcil de, Girne Maarif Anaokulu ile Karaoğlanoğlu, Mehmetçik ve Alasya ilkokullarında öğretmen ve hademe açığı nedeniyle yaptıkları grevin sorun çözülene dek süreceğini belirterek, sendikanın bir an önce açığın giderilmesini istediğini kaydetti.

Sendikanın bu yönde ciddi bir tavır ortaya koyması üzerine bakanlığın ek öğretmen kadrosu açarak 77 öğretmen aldığını da aktaran Elcil, KTÖS’ün bakanlıktan yeni aldığı öğretmenleri bir an önce okullara vermesini talep ettiğini söyledi.

KTÖS’ün devlet okullarında tek hedefinin öğrencilerin okullarda kaliteli eğitim alması olduğunun altını çizen Elcil, grev nedeniyle sözkonusu okullarda meydana gelen eğitim kaybının öğleden sonra yapılacak derslere giderileceğini, bu nedenle velilerin rahat olmasını istedi.

Anayasa göre 5 yaşa kadar eğitimin zorunlu, 18 yaşa kadar ise parasız olduğunu ifade eden KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, devlet okulları ile eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Elcil, “Maasef eğitim bütçesinin yüzde 75’i özel, yüzde 25’i devlet okullarına gidiyor. Bugün yaşanan öğretmen sıkıntısının temelinde de bu anlayış yatıyor. Hükümet eğitime ayırdığı parayı devlet okullarına kanalize etmesi gerekirken özele teşvik, devlet okullarına ise ikinci sınıf muamelesi yapıyor” dedi.

VAROĞLU: “TDP OLARAK GREVE TAM DESTEK VERİYORUZ”
TDP

Genel Sekreteri Esat Varoğlu ise sözkonsu okullarda devam eden greve parti olarak tam destek verdiklerini belirterek, okullarda yaşanmakta olan sorunları eski bir öğretmen ve sendikacı olarak yakından bildiğini kaydetti.

“Öğretmen hiçbir zaman grev yapmak için grev yapmaz, mutlaka bir sorun vardır” diyen Esat Varoğlu, öğretmenlerin “vurdumduymaz” olarak nitelediği bir hükümetle karşı karşıya kaldıkları için greve gitme zorunda kaldıklarını söyledi.

 

 

Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler