1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK KEZ EŞLİ ZİRVE
İLK KEZ EŞLİ ZİRVE

İLK KEZ EŞLİ ZİRVE

Eroğlu, Hristofyas ve Ban arasındaki üçlü görüşme yarın saat 08:35’te (KKTC saati ile 15:35) başlayacak

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’u 5’inci kez bir araya getirecek zirve yarın New York Greentree’de başlıyor.

Eroğlu, Hristofyas ve Ban arasındaki üçlü görüşme yarın saat 08:35’te (KKTC saati ile 15:35) başlayacak. Zirvenin başında basına görüntü alma imkanı verilecek.

Liderler ve Genel Sekter daha sonra, eşleri ile birlikte kahvaltıya geçecek, ardından ise heyetler arası tam gün görüşmeler başlayacak. İki günlük zirvede öğle yemekleri, “çalışma yemeği” olarak düzenlenecek.

LİDER EŞLERİ İLK KEZ

Bugüne kadar gerçekleştirilen müzakere süreçlerinde bir zirvede ilk kez lider eşleri, liderlere eşlik ediyor.

Liderlerin eşleri Meral Eroğlu ile Elsi Hristofyas, Greentree zirvesi süresince sadece kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde liderlere eşlik edecek.

BM Genel Sekreteri Ban, Greentree zirvesi sonunda basın açıklamasını, ya Greentree zirvesinin ikinci gününün sonu olan 24 Ocak’ta veya 25 Ocak Çarşamba sabahı (KKTC’de öğle saatleri) yapacak.

EROĞLU - FÜLE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Greentree Zirvesi için  bulunduğu New York’ta dün, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’yle bir telefon görüşmesi yapmış ve Kıbrıs Türk tarafının zirveye al  - ver yapma niyetiyle geldiğini,.karşı taraftan karşılık gördüğü sürece gerekli adımları atmaya hazır olduğunu Füle’ye iletmişti.

Eroğlu, Füle’ye müzakerelerle bağlantılı olmaksızın izolasyonların kaldırılması yönünde somut gelişmeler beklediklerini de vurgulamıştı.

Füle ise, Eroğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, zirvenin bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu, başarısızlık halinde görüşmelerin çökme olasılığı bulunduğunu kaydetmişti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler