1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. İLK KEZ ÇORBA ÇEŞMELERİ UYGULAMASI
İLK KEZ ÇORBA ÇEŞMELERİ UYGULAMASI

İLK KEZ ÇORBA ÇEŞMELERİ UYGULAMASI

KKTC’de ilk defa çorba çeşmeleri uygulaması başlatıldı. Lefkoşa Türk Belediyesi, Din İşleri Başkanlığı ve Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu işbirliğindeki uygulama çerçevesinde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni sırasında 10 bin

A+A-

 

 

KKTC’de ilk defa çorba çeşmeleri uygulaması başlatıldı. Lefkoşa Türk Belediyesi, Din İşleri Başkanlığı ve Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu işbirliğindeki uygulama çerçevesinde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni sırasında 10 bin çorba içebilecek.

BULUTOĞLULARI

Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları yaptığı açıklamada, “çorba çeşmelerinden ilk olarak, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ruhuna ithafen cenaze töreni esnasında 10 bin kişiye çorba ikramında bulunacağız” dedi.

Bulutoğulları, cenazeye yoğun katılım beklendiğine ve özellikle Türkiye’den çok sayıda misafirin geleceğine dikkat çekerek, “sabah 07:30’dan itibaren insanlarımız çorba ikramımızdan alabilecekler kalabalığın önlenmesi için belediyemizin halkla ilişkiler birimi tüm gün hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.

ATALAY

Din İşleri Başkanı Talip Atalay da proje ile Lefkoşa sınırlarında halkın ve özellikle de öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulmasının amaçlandığını kaydetti.

Atalay “Girne kapısında merhum Cumhurbaşkanımızın ruhlarına bağışlanmak üzere tören esnasında görevli asker, emniyet güçleri ve basın mensuplarının yanı sıra 10 bin kişiye çorba ikramı yapılacaktır” dedi.

Atalay; bu projeyi bütün yıla yaymak istediklerini ve günlük 1000 kişinin bu çorba ikramından istifade edeceğini bildirdi.

KOÇ

Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu Genel Koordinatörü Adem Koç da, ikram-çorba çeşmelerinin Kıbrıs’ta ilk olduğunu ve böyle bir günde hizmete başlamasının ayrı bir heyecan kaynağı olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’taki ikram geleneğinden yola çıkılarak hayata geçirilen bu projenin fikirden uygulama aşamasına kadar tüm unsurlarıyla bir hayır projesi olduğunu söyledi.

1 SAATTE 1000 KİŞİYE EL DEĞMEDEN İKRAM

İkram Çeşmeleri’nin içyapısında uluslararası gıda sağlığı standardı HACCP kriterine uygun 1000 kişilik özel imalat çelik çorba kazanı yer alıyor. Elektrik - elektronik kısımda sensörlü özel ısıtma sistemi, özel karıştırıcı, özel ısı ölçer bulunuyor.

Tesisat kısmında ise hepsi özel tasarım yıkama aparatı, döküm Osmanlı muslukları ve bağlantı aparatları çorbayı çeşmelere kadar taşıyor. Çeşmede çorba bitiminden sonra kazanın içini 360 derece tazyikli suyla yıkayan aparat da bulunuyor. İkram Çeşmeleri’nden isteğe göre çorba, çay, salep, ayran ve şerbet dağıtımı da yapılabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1833 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler